Ezért veszélyes és így ismerhető fel a koronavírus

  • BM
  • 2020. január 27.

Katasztrófa

Nem szabad félvállról venni a kérdést, a korábbi koronavírus-járványok többszáz ember halálát okozták.

2019-nCoV: így hívják hivatalosan a jelenlegi járványt okozó vírust, ami a koronavírusok közé tartozik. Ez a típus nevét a jellegzetes alakjáról kapta, állatokat és embereket is képes megfertőzni, és az sem kizárt, hogy egyik fajról a másikra átterjedjen.

Az EgészségKalauz cikke szerint jelenleg 7 olyan törzs ismert, melyek az embernél is betegségeket, elsősorban felső légúti és az emésztőrendszert érintő panaszokat okozhatnak. Az egyszerű nátha is adhat okot koronavírussal való fertőzöttségre, ugyanakkor a tüdőgyulladást és bronchitist, vagyis a hörgők gyulladását is okozhatják, ami jóval súlyosabb tünetekkel jár együtt.

Emberről emberre is képes terjedni, emiatt a fertőzés valószínűleg jóval gyorsabban és szélesebb körbe képes eljutni, mint ahogyan az korábban vélték: a szakértők azt hitték, hogy a fertőzés ún. zoonózis, tehát csak állatról emberre terjed át. A járvány terjedését tovább gyorsíthatja a kínai újév, hiszen ilyenkor rengetegen utaznak el azért a vírus „otthonául” szolgáló országból, hogy a szeretteikkel töltsék az ünnepeket.

A koronavírus egyes típusa, például a MERS és a SARS súlyos megbetegedéseket eredményezhet: több mint 475 ember halálát okozta a közel-keleti légúti szindróma (MERS), ami először 2012-ben, Szaúd-Arábiában tűnt fel, majd később a Közel-Kelet, Afrika, Ázsia és Európa más országaiban is felbukkant – jegyzi meg a WebBeteg. 2014 áprilisában került az első MERS-diagnózissal kezelt beteg Indiana államban, és egy másik esetet is jelentettek Floridában: mindketten Szaúd-Arábiából tértek vissza. 2015 májusában MERS járvány tört ki Koreában, ami a legnagyobb volt az Arab-félszigeten kívül.

A súlyos akut légzőszervi szindróma járvány (SARS) 2003-as kitörése után is sokan haltak meg: 37 országba jutott el, Ázsián kívül többek között Kanadát és az USA-t, Írországot, Romániát, Svájcot és Spanyolországot is érintette. Mintegy 8100 ember betegedett meg, és 774 halálos áldozata volt a fertőzésnek. 2015 után nem diagnosztizáltak több SARS-beteget.

Védőmaszkot viselő gyalogosok Tokió Sindzsuku nevű városrészében 2020. január 27-én.

Védőmaszkot viselő gyalogosok Tokió Sindzsuku nevű városrészében 2020. január 27-én.

MTI/AP/Jae C. Hong

Milyen tünetek jelentkezhetnek?

A 2019-nCoV fertőzés leggyakoribb tünetei a magas láz, a száraz köhögés, mellkasi fájdalom, légzési nehézségek és a fáradékonyság. A korai stádiumban ezek a panaszok enyhék vagy közepes erősségűek. A legtöbb koronavírus általában egyszerű megfázásos tüneteket okoz, ami pihenéssel és vény nélkül kapható gyógyszerekkel könnyedén kezelhető.

Ezen túlmenően meglehetősen keveset tudunk a vírusról, szakemberek a világ minden táján dolgoznak azon, hogy jobban megértsék a betegséget és időben meg tudják állítani egy járvány kialakulását. Ugyan kevésbé tartják súlyosnak a mostani fertőzést, mint a korábbiakat, már látszik, hogy gyorsabban terjed, mint ahogyan azt gondolták, és egyre több halálos áldozatot követel.

Mit tehetünk?

Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) javaslata szerint rendszeresen, alaposan kell kezet mosni, a köhögéskor és tüsszentéskor el kell takarni a szánkat és az orrunkat (zsebkendővel vagy könyökhajlattal), továbbá kerülni kell a kapcsolatot azokkal, akik felső légúti fertőzések egyértelmű tüneteit mutatják. A kezeinket, ujjainkat távol kell tartani a szemeinktől, orrunktól és szánktól, és ne használjunk közös evőeszközöket.

Különösen óvatosnak kell lennie azokkal, akik Ázsiába, elsősorban Kínába utaznak: nekik az arcmaszk viselése is javasolt. Ha valaki ázsiai utazásból hazatérve influenzaszerű tüneteket (láz, köhögés, légzési nehézségek) észlel magán, akkor azonnal forduljon orvoshoz.

Laborvizsgálatot kérhetünk, beleértve orr- és torokváladék-tenyésztést vagy vérvizsgálatot annak érdekében, hogy kiderüljön :a megfázásunk mögött koronavírus áll-e, de ennek igazán nincs értelme, hiszen az eredmények nem változtatnak azon, hogyan kezeljük a tüneteinket, amik általában pár nap alatt elmúlnak. Azonban ha a koronavírus átterjed az alsó légutakra, akkor tüdőgyulladást okozhat főként az idősebb embereknél, szívbetegeknél, illetve azoknál, akik legyengült az immunrendszerük, vagy egyéb társbetegségük van.

A súlyos koronavírus-fertőzések kórházi ápolást igényelnek, más esetben viszont úgy kell kezelni, mint egy náthát: sokat kell pihenni, és sok folyadékot kell inni. Torokfájásra és lázra vegyünk be vény nélkül kapható gyógyszert (antibiotikum nem használ mert vírusfertőzésről van szó). Párosító, forró gőzölő zuhany segíthet enyhíteni a torokfájást és a kaparó érzést.

Azok a koronavírusfajok, amik hazánkban gyakoriak, nem jelentenek komoly veszélyt egy egészséges felnőttre. Ha megbetegszünk, akkor kezeljük a tüneteket, ha rosszabbodik a helyzet, akkor forduljunk orvoshoz.

Figyelmébe ajánljuk

Gombaszezon

Michelle a magányos vidéki nénik eseménytelen, szomorú életét éli. Egyetlen barátnőjével jár gombászni, vagy viszi őt a börtönbe, meglátogatni annak fiát, Vincent-t.

Világító árnyak

A klasszikus balett alapdarabját annak leghíresebb koreográfiájában, az 1877-es Marius Petipa-féle változatában vitte színre Albert Mirzojan, Ludwig Minkus zenéjére.

Huszein imám mártíromsága

Az Izrael és Irán között lezajlott tizenkét napos háború újra rádöbbentette a régió népeit: új közel-keleti hatalmi rend van kialakulóban. Az egyre élesebben körvonalazódó kép azonban egyre többeket tölt el félelemmel.

„A lehetőségek léteznek”

Úgy tűnik, hogy az emberi történelem és politika soha nem fog megváltozni. Kőbalta, máglyán égő „eretnekek”, százéves háborúk, gulágok… Vagy­is mi sohasem fogunk megváltozni. Reménytelen.

Taxival Auschwitzba

Idén áprilistól a francia közszolgálati televízió közel kilenc­órányi dokumentumfilm-folyamban mutatta be azt a három történelmi pert, amelyek során 1987 és 1998 között a náci kollaboráns Vichy-rezsim egykori kiszolgálóinak kellett számot adniuk bűneikről. A három film mindegyike más-más oldalról mutatja be a megszállás időszakát. A YouTube-on is hozzáférhető harmadiknak van talán a leginkább megszívlelendő tanulsága.

Lábujjhegyen

A hízelgéseknek, a geopolitikai realitásoknak és a szerencsének köszönhetően jól zárult a hágai NATO-csúcs. Azonban az, hogy a tagállamok vezetői jól tudják kezelni az Egyesült Államok elnökének egóját, nem a transzatlanti kapcsolatok legszilárdabb alapja.

Milliókat érő repedések

Évekig kell még nézniük a tátongó repedéseket és leváló csempéket azoknak a lakóknak, akik 2016-ban költöztek egy budafoki új építésű társasházba. A problémák hamar felszínre kerültek, most pedig a tulaj­donosok perben állnak a beruházóval.

Egyenlőbbek

Nyilvánosan megrótta Szeged polgármestere azokat a képviselőket – köztük saját szövetségének tagjait –, akik nem szavazták meg, hogy a júliustól érvényes fizetésemelésük inkább a szociális alapba kerüljön. E képviselők viszont azt szerették volna, hogy a polgármester és az alpolgármesterek bérnövekménye is közcélra menjen.

Pillanatnyi nehézségek

Gyors viták, vetélkedő erős emberek, ügynöközés és fele-fele arányban megosztott tagság: megpróbáltuk összerakni a szép reményekkel indult, de a 2026-os választáson a távolmaradás mellett döntő liberális párt történetét.