Lassan, folyamatosan apad a Duna Budapesten és a főváros feletti szakaszokon, péntek éjjel a budapesti rakpart szintje alá csökkenhet a vízállás a fővárosban – tudatta az Országos Vízügyi Főigazgatóság (OVF) az MTI-vel közleményben pénteken.
Nagybajcsnál nagyon lassú az apadás, a vízszint várhatóan pénteken az I. fokú készültség szintje alá csökken. Komárom és Esztergom térségében a péntek reggeli adatok szerint zavartalan az apadás, Komáromnál szombat reggel, Esztergomban pedig kedvező esetben szombat este csökkenhet a vízszint az I. fokú készültség szintje alá. Győrben folyamatos, változó intenzitású apadás mellett kedd reggelre az I. fokú készültség szintje alá csökkent a vízszint.
Budapesten hosszan elnyúlva tetőzött a Duna, a legmagasabb mért vízállás 693 centiméter volt szerdán 20 órakor. Péntek délben 664 centiméter volt a vízállás, a rakpart szintje alá várhatóan a késő esti órákban süllyed a vízszint. (Az I. fokú készültség 620, a II. fokú 700 centiméteres vízállásnál van, az alsó rakpart 645 centiméter.)
Pénteken Paksnál tetőzik a Duna, a vízállás délben 689 centiméter volt. Baján a tetőzés 810 centiméter körül várható szombat reggel. Az árhullám tetőzése Mohácsnál szombat este várható 800 centimétert megközelítő vízállással.
A következő két napban számottevő csapadék nem várható, a napi középhőmérséklet fagypont felett alakul. Jövő hét elején az érkező frontok következtében újra csapadékosabb idő valószínű. Jelentős mennyiségű csapadék a vízgyűjtők többségén nem valószínű, csak a Dráva és a Felső-Tisza vízgyűjtőn.
Az országot az árhullám tetőzése szilveszterkor hagyja el. A következő napokban a Duna hazai szakaszán említésre méltó vízszintemelkedés nem várható.
A Tiszán érkező újabb árhullám jelenleg Dombrád térségében tetőzik. I. fok körüli vízállás várható a Tokaj és Szolnok közötti szakaszon is. A Tisza Tisza-tó alatti szakaszának magas mederteltsége és a Maroson érkező kisebb árhullám hatására a Tisza Szegednél megközelítheti, illetve elérheti az alsó rakpart 560 centiméteres szintjét.
A következő napok gyakorlatilag csapadékmentes időjárásának köszönhetően a Tisza és mellékfolyóin az árhullámok levonulása folytatódik, említésre méltó vízszintemelkedés csak jövő hét közepén várható – közölte OVF.