Kigyógyult egy hazai beteg a koronavírusból

  • narancs.hu
  • 2020. március 12.

Katasztrófa

Megkezdődött a határforgalom ellenőrzése. Ma reggel 8 óráig négy magyar állampolgárnál rendeltek el hatóságilag házi karantént.

Szlávik János a Dél-pesti Centrumkórház infektológus főorvosa az operatív törzs mai sajtótájékoztatóján közölte, hogy megvan az első gyógyultnak minősített, új típusú koronavírussal megfertőződött beteg. Aki egyike az iráni származású betegeknek.

A főorvos azt is közölte, hogy a ma bejelentett 3 koronavírussal fertőzött beteg egyike a már karanténban lévő, rendbontónak titulált iráni – ezt a főorvos külön hangsúlyozta is.

Egy másik azonosított beteg 27 éves, magyar állampolgár, aki nemrég Izraelben járt és ismeretlen nemzetiségű külföldiekkel került kapcsolatba már itthon. A vele szoros kapcsolatban lévő két személy karanténba került. Míg a harmadik érintett egy magyar nő, aki állítólag nem járt külföldön, viszont az első információk szerint a kollégái voltak Ausztriában síelni. Őt 5 napig tüdőgyulladással kezelték a Szent János Kórházban, majd a koronavírust is ott azonosították nála, ezt követően szállították a Dél-pesti Centrumkórházba.

Éjféltől megkezdődött a határforgalom ellenőrzése, ami "természetesen nem olyan, mint a schengeni határok előtti időszak" – közölte Lakatos Tibor, az operatív törzs vezetője. Öt határátkelőhelyen van már ellenőrzés, és még 40 helyen folyamatban van az ellenőrzés megkezdése. Kiemelte, a határokon úti okmányokat ellenőriznek és egészségügyi szűrést végeznek.

Ellenőrzés a határon

Ellenőrzés a határon

Fotó: MTI

A határellenőrzés során eddig (éjféltől ma reggel 8 óráig) négy magyar állampolgárnál rendeltek el hatóságilag házi karantént. Két román állampolgárral szemben megtagadták az országba való belépést, mert Olaszországból érkeztek. Két dél-koreai állampolgárt pedig visszairányítottak Ausztriába, ők vonaton érkeztek a hegyeshalmi határhoz.

A lejáró okmányokról Lakatos Tibor ismét közölte, hogy a veszélyhelyzet megszűnését követően 15 napig érvényesek, vagyis ha valakinek eközben jár le az okmánya, nem kell elmennie az okmányirodába újat csináltatni ezzel is csökkentve a társas érintkezések lehetőségét.

Mivel kiemelten fontos az időskorúak védelme a vírussal szemben, a kormány folyamatos intézkedéseket tesz. Dömötör Csaba, a Miniszterelnöki Kabinetirodát vezető államtitkár bejelentette, hogy időseknek szóló tájékoztató kisfilmeket jelentetnek meg, amik tévékben és rádiókban futnak majd, de hasonló tartalmú hirdetések fognak megjelenni napilapokban és internetes oldalakon is.

A kormányzati kisfilmek tartalmáról Dömötör elmondta, hogy arra hívják fel az idősek figyelmét, kerüljék a tömeget, a zárt tereket és a tömegközlekedést is. Az idősek családtagjait is arra kérik, hogy segítsék őket, ahogyan csak lehet.

Figyelmébe ajánljuk

Tej

Némi hajnali bevezetés után egy erősen szimbolikus képpel indul a film. Tejet mér egy asszonykéz egyre idősebb gyerekei csupraiba. A kezek egyre nagyobbak, és egyre feljebb tartják a változatlan méretű csuprokat. Aztán szótlanul reggelizik a család. Nyolc gyerek, húsztól egyévesig.

Dal a korbácsolásról

„Elégedetlen vagy a családoddal? (…) Rendelj NUKLEÁRIS CSALÁDOT az EMU-ról! Hagyományos értékek! Az apa férfi, az anya nő! Háromtól húsz gyerme­kig bővíthető, szja-mentesség, vidéki csok! Bővített csomagunkban: nagymama a vármegyében! Emelt díjas ajánlatunk: főállású anya és informatikus apa – hűséges társ, szenvedélye a család!”

Sötét és szenvedélyes séta

Volt már korábban egy emlékezetes sétálószínházi előadása az Anyaszínháznak az RS9-ben: a Budapest fölött az ég. Ott az indokolta a mozgást, hogy a történet a város különböző pontjain játszódik. Itt a vár hét titkot rejtő terme kínálja magát a vándorláshoz. Az RS9 helyszínei, a boltozatos pincehelyiségek, az odavezető meredek lépcső, ez a föld alatti világ hangulatában nagyon is illik a darabhoz.

Egymásra rajzolt képek

A kiállított „anyag első pillantásra annyira egységes, hogy akár egy művész alkotásának is tűnhet” – állítja Erhardt Miklós a kiállítást megnyitó szövegében. Ezt csak megerősíti a képcímkék hiánya; Széll Ádám (1995) és Ciprian Mureșan (1977) művei valóban rezonálnak egymásra.

Komfortos magány

  • Pálos György

A szerző az első regényével szinte az ismeretlenségből robbant be 2000-ben az irodalmi közéletbe, majd 2016-ban újra kiadták a művét. Számos kritika ekkor már sikerregényként emlegette, egyes kritikusok az évszázad regényének kiáltották ki, noha sem a szüzséje, sem az írásmódja nem predesztinálták a művet a sikerre.

Eli Sarabi kiszabadult izraeli túsz: Az antiszemitizmus most még erősebb, mint az elmúlt évtizedek alatt bármikor

2023. október 7-i elrablása, majd másfél évvel későbbi kiszabadulása után Eli Sarabi Túsz című könyvében írta le az átélt megpróbáltatásokat. Most bátyja kíséretében a világot járja, hogy elmondja, mi segítette át a fogság napjain, milyen tapasztalatokat szerzett a fogva tartóiról, és hogyan hozott döntést arról, hogy nem szenvedéstörténet lesz mindez, hanem mentális küzdelem az életért.