Müller Cecília korrigál: nemcsak Budapestre lehet szállítani koronavírusos betegeket

  • narancs.hu
  • 2020. május 12.

Katasztrófa

Ha a beteg szállítható állapotban van és Budapesten már nincs hely, vihetik vidékre is.

Ahogy arról korábban mi is beszámoltunk, egy új rendelkezés értelmében a jövőben csak két budapesti kórház, a Dél-pesti Centrumkórház Országos Hematológiai és Infektológiai Intézet, valamint az Országos Korányi Pulmonológiai Intézet látja el a középsúlyos és kritikus állapotú, szállítható betegeket. Ez vonatkozik a gyanús és igazolt, fent említett rizikócsoportba tartozó új, illetve szállítható állapotú kezelt betegekre is, akik telefonos egyeztetés után, a szabad kapacitások mértékéig kerülhetnek ezekbe az intézményekbe.

Péntektől kötelezően két budapesti kórházba kell szállítani a koronavírus-fertőzötteket

Módosították azt is, hogy milyen beavatkozások előtt kell tesztet végrehajtani. Lassan szokásává vált az operatív törzsnek és a kormánynak, hogy a hétvége előtti utolsó pillanatban adják ki a legfontosabb döntéseket és rendeleteket. Kásler Miklós legújabb, május 8-án kiadott rendelete - amely a kiadás napján, pénteken azonnal is érvénybe lépett jelentős módosításokat tartalmaz az eddigi egészségügyi eljárásrendekre vonatkozóan - részletezi a 444.hu.

Müller Cecília tegnap este némileg korrigálta a rendelkezést, miszerint a betegek „második vonalban” a kiskunhalasi, a miskolci, a szekszárdi és az ajkai kórházba, vagy ha ezek kapacitásai megteltek a többi területileg illetékes kórházba szállíthatóak.

  • A kormányzati koronavírusos oldalon közzétett levél elég zavaros. Mintha a közvéleménynek és a szakembereknek próbálná magyarázni és korrigálni a korábbi, nagy vihart kavart rendelkezést. Folyamatosan hivatkozik arra, hogy eddig is úgy volt, hogy a két budapesti intézet látja el a súlyos betegeket.
  • Majd a "második vonalat emlegeti", azaz, hogy vannak vidéki kórházak is, ahova szállíthatók páciensek.
  • A Müller-levél szerint van harmadik vonal is arra az esetre, ha a speciális vidéki koronaosztályok megtelnek: a területileg illetékes intézetek.
  • Sőt, a levél végén lényegében a betegek ápolását végző orovoskra, illetve a kórház vezetésére bízza, hogy elszállíttatják a betegeket vagy sem: "ha a kórház ezt nem tartja indokoltnak és helyben szeretné folytatni a kezelést, akkor természetesen nem kell elszállítani a beteget a budapesti két kiemelt kórház egyikébe sem".

Itt a friss Narancs!

Nyissa ki bátran! Próba, szerencse: Mire számíthatunk a járványügyi lazítások után? Matematikus, fizikus, hálózatkutató szakértők segítenek megérteni a várható kimeneteleket. Jótékonykodás vagy biznisz? Kína is csak egy kis szeretetre vágyik! A maszkdiplomáciáról és a propagandáról Luke Patey first class külpolitikai elemzőt B. Simon Krisztián kérdezte. (Spoiler: hiába.)

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.