A koronavírus elleni mRNS emlékeztető vakcinák szinte teljes egészében helyreállítják az alapimmunizációval kialakított korábbi védettséget – ez derül ki két magyar tanulmányból, amelyet a HUN-VE (Hungarian Vaccine Effectiveness Study) elnevezésű kutatócsoport publikált néhány hete a Frontiers tudományos folyóiratcsalád egyik lapjában. A Népszava cikkéből kiderül, hogy a vizsgálat azért egyedi, mert eddig a különböző oltások mixeléséről csak a Pfizer és az AstraZeneca esetében volt tudományos vizsgálat, most viszont hat oltóanyagot hasonlítottak össze.
Ahogy a lap megjegyzi, a publikáció érdekessége, hogy Vokó Zoltán epidemiológus és más neves magyarországi szakemberek mellett
a szerzők között szerepel Kásler Miklós onkológus, korábbi humánerőforrás-miniszter, Müller Cecília országos tiszti főorvos, valamint Szlávik János főorvos is.
A lap megkérdezte Kemenesi Gábor virológust a tanulmányról, aki azt a tanulságot szűrte le belőle, hogy: "Aki eddig Sinopharmot vagy csak két oltást kapott, az azonnal menjen és kérje a harmadik, lehetőleg mRNS technológiával gyártott megerősítő vakcinát."
Szerinte ugyanis ezek a vakcinák egyértelműen bizonyították hazai terepen is, hogy a harmadik oltás nagyon fontos, mert az idő múlásával és az omikronnak is köszönhetően erősen gyengül a vakcina hatékonysága. Az is kiderült, hogy bár a negyedik oltás hatását csak nagyon kevés emberen tudták vizsgálni, egyértelmű volt a jótékony hatása, ugyanis akik azt is megkapták, csaknem biztosra vehették, hogy nem fognak a fertőzésbe belehalni, írja a lap. Majd hozzáteszik: aki a delta-hullám idején már kapott emlékeztető oltást, annak közel 100 százalékig helyreállt a korábban szerzett védettsége. Két kivétel volt csak: a Sinopharm és a Janssen vakcinája, amelyek ebben elmaradtak a többitől.
Kemenesi Gábor szerint
Az egy szégyenfolt, hogy miközben tudományos adatokkal igazolták egy hazai tanulmányban, hogy életmentő lehet a megerősítő oltás felvétele, mégsem látjuk óriásplakátokon egyszerűen elmagyarázva, hogy miért és mennyire fontos a harmadik dózis felvétele, illetve bizonyos embereknek a negyedik is.
Pedig úgy tűnik, ezek az adatok Kásler Miklós és Müller Cecília előtt is ismertek, hiszen szerzőként jegyzik a tanulmányt.
A virológus azt mondja, a járvány még biztosan nem ért véget, az omikron-variáns okozta halálozási kockázat egyenértékű egy súlyosabb influenzáéval. Az idősekre, krónikus betegséggel rendelkezőkre, például a cukorbetegekre továbbra is igen veszélyes ez a vírus.