"Túlélőjátékokkal" tartották életben magukat a kolumbiai dzsungelben eltűnt gyerekek

Katasztrófa

40 nap után találták meg őket. A legidősebb testvér gondját tudta viselni a többieknek.

Újabb részletek derültek ki a május 1-jén Kolumbiában, az Amazonas őserdőjében lezuhant kisrepülő szerencsétlenségéről és az utasai közül megmenekült négy gyerekről. A 4 testvért, egy 13, 9 és 4 éves, valamint egy 11 hónapos gyereket, akik az uitoto őslakos törzsből származnak, negyven nap után, pénteken találták életben a kolumbiai mentőcsapatok, és a légierő helikopterével szállították őket kórházba.

A repülőgépen 7 ember utazott, a feltehetően motorhiba miatt lezuhant gép roncsait, valamint a pilóta, az anya és egy vezető holttestét korábban megtalálták, de a gyerekek után még hetekig folyt a kutatás.

A négy gyerek közül kettőnek az édesapja, Manuel Ranoque vasárnap elmondta: lánya elbeszéléséből úgy tudja, édesanyjuk még négy napig élt a szerencsétlenség után. Halála előtt arra bíztatta a gyerekeket, hogy túlélésük érdekében induljanak útnak – számolt be róla hétfőn a The Guardian online kiadása.

A nagynénjük szerint külső segítség híján a dzsungelben való jártasságukra támaszkodtak a túléléshez,

a 13 éves Lesly "túlélőjátékokkal” vigyázott a testvéreire.

Mint az egyik hírcsatornának elmondta, a két nagyobb gyerek a katasztrófa előtt gyakran játszott egy olyan játékot, amelyben "kis táborokat" állítottak fel. A dzsungelben, ahol jaguárok, pumák és kígyók is élnek, hajszalagokkal jelölte ki ezeket a táborokat – ezek látszanak is a képeken, amelyeket a kolumbiai hadsereg tett közzé a megmentésük után.

 
Fotó: MTI/AP/A kolumbiai fegyveres erők sajtóhivatala

Egy rokonuk, aki szintén meglátogatta őket a bogotái katonai kórházban, ahol még két hétig ápolják őket, elmondta, hogy

a gyerekek a repülő roncsai között talált maniókalisztet és az őserdő gyümölcseit ették, hogy életben maradjanak.

A testvérek a legidősebb nővérnek, Leslynek köszönhetik az életüket, aki az őserdőben gondjukat viselte, és az anyjától tanultak alapján próbálta ellátni őket. Tudta, hogyan kell gondoskodni egy kisbabáról, sokat vigyázott ugyanis a testvéreire, amíg az édesanyja dolgozott. Szerencsére éppen ebben az időszakban teremnek az őserdő ehető gyümölcsei is – tette hozzá a kolumbiai családvédelmi intézet vezetője. Lesly pedig azt is tudta, milyen mérgező gyümölcsöket nem szabad enni.

A családtagok tájékoztatása szerint

a gyerekek jól vannak, bár megtalálásukkor ki voltak száradva és sok rovarcsípéstől szenvedtek. A kórházban pszichológusok is segítenek nekik a trauma utáni felépülésben.

A kolumbiai hadsereg 150 katonája keresőkutyákkal kutatta át a roncs környékét a gyerekeket keresve. A menőakcióban több tucat őslakos önkéntes is részt vett. Élelemcsomagokat is ledobtak a levegőből az őserdőbe, hogy ha esetleg a gyerekek rájuk akadnának, növelje életben maradásuk esélyét. Emellett nagymamájuk rögzített üzenetét is harsogták hangszórókon keresztül, hátha meghallják a gyerekek.

A testvéreket végül a repülőgép roncsaitól öt kilométerre,  egy kis tisztáson találták meg.

Pedro Sánchez tábornok, a mentés vezetője elmondta, hogy korábban többször jártak a környéken, alig 20-50 méterre a gyerekektől, de nem látták őket. Mint hozzátette,

a kisgyerekek annyira legyengültek már, hogy csak lélegezni és néhány falat gyümölcsöt a szájukhoz emelni, vagy néhány csepp vizet inni volt erejük.

Egy rokonuk szerint a közelben ugató keresőkutyák hangja megrémíthette őket, azért nem jelezték, hol vannak. Emellett ha látták is az egyenruhás katonákat, valószínűleg féltek tőlük, mert apjukat éppen egy szakadár fegyveres csoport, a Kolumbiai Forradalmi Fegyveres Erők egy lázadó egysége fenyegette meg korábban.

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.