Újabb rendeleti intézkedés lép életbe Magyarországon is – Mit jelent a kijárási korlátozás?

  • narancs.hu
  • 2020. március 27.

Katasztrófa

Veszélyhelyzetben bizonyos jogok korlátozás alá eshetnek. Összeszedtük, mit jelent az újabb rendkívüli intézkedés.

Március 11-én rendkívüli jogrend, veszélyhelyzet elrendelését javasolta a kormánynak az operatív törzs. Mint ismert, a kormány még aznap el is fogadta a felvetést, és kihirdette a veszélyhelyzetet.

Orbán 15 napra szinte teljhatalmat kap – Mit jelent a veszélyhelyzet?

Összeszedtük, hogyan érintheti a rendkívüli jogrend a mindennapokat.

Mint arról akkor részletesen beszámoltunk, veszélyhelyzetben bizonyos jogok korlátozás alá eshetnek (azért a feltételes mód, mert a kormány dönti el, hogy melyik alapjogot mikor és milyen indoklással függeszti fel vagy korlátozza rendeleti úton).

A rendkívüli intézkedések között szerepelhet például, hogy

  • korlátozható a lakosság utcán vagy más nyilvános helyen való tartózkodása,
  • elrendelhető, hogy az ország meghatározott területére utazni, azon átutazni vagy onnan kiutazni csak engedéllyel szabad,
  • ahogy elrendelhető az ország meghatározott területére történő belépés, az ott-tartózkodás korlátozása, illetve engedélyhez kötése is.
    false

     

    Fotó: MTI

Kezdetét veszi a kijárási korlátozás

Orbán Viktor a ma reggeli rádiós közlése során bejelentette, hogy kijárási korlátozást vezetnek be Magyarország egész területére március 28. és április 11. között. Eszerint "két héten keresztül az otthonokat, a lakóhelyeket csak munkavégzés vagy az alapvető szükségletek ellátása céljából lehet elhagyni". Pontosabban a munkavégzés, az egészségügyi ellátás igénybevétele, az egyéni szabadidős sporttevékenység, a házasságkötés vagy temetés szűk családi körben, a gyógyszervásárlás, a háziállatok közterületi sétáltatása, a szülői jogok és kötelezettségek ellátása, a hitéleti tevékenység jelent kivételt. De lehet például a rendelet szerint banki ügyintézést folytatni, fodrászhoz vagy manikűröshöz menni, ahogy dohányboltban is lehet vásárolni.

Security Check Required

A 65. életévüket betöltött személyek védelme érdekében az a kitétel szerepel a rendeletben, hogy ők csak 9 és 12 óra között látogathatják az élelmiszerüzleteket, drogériákat, gyógyszertárakat.

Mint azt a miniszterelnök hangsúlyozta ez még nem teljes kijárási tilalom, az ugyanis hatalmas terhet róna az emberek életére. Így például egészségügyi sétára még marad lehetőség, ha betartjuk a kötelező másfél méteres távolságot.

Ahogy továbbra is van arra lehetőség, hogy aki otthon nem tudja ellátni napközben a gyerekét, az továbbra is beviheti az ügyeletet tartó iskolába, illetve óvodába.

Ha valaki megsérti a rendelkezést, szabálysértést követ el, amiért a rendőrség pénzbírsággal sújthatja.

A rendelet hamarosan megjelenik, de Orbán Viktor Facebook oldalán már olvasható is.

A szabad mozgás korlátozása Európában

Európában már több országban bevezettek hasonló rendelkezéseket. A teljesség igényel nélkül összeszedtünk néhány példát.

Jelentősen korlátozzák például Ausztriában az emberek mozgását az új koronavírus-járvány megfékezése érdekében. Még a múlt hét vasárnap felszólították az osztrákokat, hogy vonuljanak házi karanténba, megtiltották az öt embernél népesebb összejöveteleket. A korlátozó intézkedések múlt hétfőn léptek életbe, keddtől pedig már zárva tartottak az éttermek. Ausztriában csak az hagyhatja el az otthonát, akinek halaszthatatlan munkája van, ha élelmiszert kell vásárolnia vagy más hasonlóan sürgős beszerzést intéznie, illetve ha valaki másnak segítségre van szüksége, és oda indul.

Kijárási tilalmat vezettek be egyelőre két hétre Franciaországban is a koronavírus terjedésének lassítása érdekében. Christophe Castaner belügyminiszter bejelentette, hogy 100 000 rendőrt és csendőrt mozgósítanak, hogy betartassák a tilalmat. A héten szigorítottak a kijárási tilalmon, az új intézkedés három területre vonatkozik. Az egyik a sportolást érinti; aki a szabadban kíván kocogni vagy sétálni, az a lakóhelyétől legfeljebb egy mérföldes távolságra mehet el egy órányi időtartamra, egyedül és csak naponta egyszer. A másik szerint betiltották a a szabadtéri piacokat az egész országban, azonban néhány település a polgármesterük kérésére felmentést kap ez alól, mivel néhány faluban csak a piacon tudnak az emberek élelmiszert beszerezni. A friss intézkedés szerint keddtől csak az mehet orvoshoz, akinek sürgősségi ellátásra van szüksége.

A belga kormány múlt héten hozott a kijárási korlátozásos rendelkezést, eszerint a gyógyszertárak, bankok és posták kivételével minden olyan üzletet, amely nem nyújt létfontosságú szolgáltatást, bezáratnak.

Szerbiában múlt szerdától éjszakai kijárási tilalmat vezettek be, ami ott azt jelenti, hogy este 8 és reggel 5 óra között csak a hatósági személyek, valamint azok tartózkodhatnak az utcán, akik munkába mennek, illetve onnan jönnek. A 65 év felettiek pedig egyáltalán nem léphetnek ki az utcára. A tilalom megszegése bűnvádi feljelentést von maga után.

Spanyolországban és mint ismert, több hete már Olaszországban is kijárási tilalom van érvényben, azaz csak nagyon indokolt esetben hagyhatja el valaki az otthonát.

Figyelmébe ajánljuk

Gombaszezon

Michelle a magányos vidéki nénik eseménytelen, szomorú életét éli. Egyetlen barátnőjével jár gombászni, vagy viszi őt a börtönbe, meglátogatni annak fiát, Vincent-t.

Világító árnyak

A klasszikus balett alapdarabját annak leghíresebb koreográfiájában, az 1877-es Marius Petipa-féle változatában vitte színre Albert Mirzojan, Ludwig Minkus zenéjére.

Huszein imám mártíromsága

Az Izrael és Irán között lezajlott tizenkét napos háború újra rádöbbentette a régió népeit: új közel-keleti hatalmi rend van kialakulóban. Az egyre élesebben körvonalazódó kép azonban egyre többeket tölt el félelemmel.

„A lehetőségek léteznek”

Úgy tűnik, hogy az emberi történelem és politika soha nem fog megváltozni. Kőbalta, máglyán égő „eretnekek”, százéves háborúk, gulágok… Vagy­is mi sohasem fogunk megváltozni. Reménytelen.

Taxival Auschwitzba

Idén áprilistól a francia közszolgálati televízió közel kilenc­órányi dokumentumfilm-folyamban mutatta be azt a három történelmi pert, amelyek során 1987 és 1998 között a náci kollaboráns Vichy-rezsim egykori kiszolgálóinak kellett számot adniuk bűneikről. A három film mindegyike más-más oldalról mutatja be a megszállás időszakát. A YouTube-on is hozzáférhető harmadiknak van talán a leginkább megszívlelendő tanulsága.

Lábujjhegyen

A hízelgéseknek, a geopolitikai realitásoknak és a szerencsének köszönhetően jól zárult a hágai NATO-csúcs. Azonban az, hogy a tagállamok vezetői jól tudják kezelni az Egyesült Államok elnökének egóját, nem a transzatlanti kapcsolatok legszilárdabb alapja.

Milliókat érő repedések

Évekig kell még nézniük a tátongó repedéseket és leváló csempéket azoknak a lakóknak, akik 2016-ban költöztek egy budafoki új építésű társasházba. A problémák hamar felszínre kerültek, most pedig a tulaj­donosok perben állnak a beruházóval.

Egyenlőbbek

Nyilvánosan megrótta Szeged polgármestere azokat a képviselőket – köztük saját szövetségének tagjait –, akik nem szavazták meg, hogy a júliustól érvényes fizetésemelésük inkább a szociális alapba kerüljön. E képviselők viszont azt szerették volna, hogy a polgármester és az alpolgármesterek bérnövekménye is közcélra menjen.

Pillanatnyi nehézségek

Gyors viták, vetélkedő erős emberek, ügynöközés és fele-fele arányban megosztott tagság: megpróbáltuk összerakni a szép reményekkel indult, de a 2026-os választáson a távolmaradás mellett döntő liberális párt történetét.