Kiállítás

Együtt mozogtak

Mozdulat - A magyar mozdulatművészet története és kapcsolatai 1902-1950 között; Elmozdulás. Munkáskultúra és életmódreform a Madzsar-iskolában

  • Kürti Emese
  • 2012. augusztus 26.

Képzőművészet

A magyarországi mozdulatművészet történetével két kiállítás foglalkozik egyszerre: egy átfogó, történeti jellegű az Iparművészetiben és egy munkástörténeti fókuszú a Kassák Múzeumban. A látogató érdeke azt kívánná, hogy az intézmények kölcsönösen felhívják egymásra a figyelmet, mert az Iparművészeti Múzeum alapos dokumentációja kontextuális hátteret nyújt a Kassák kisebb léptékű, elegáns minimalizmusához.

A Madzsar-iskola tevékenysége nem egyedülálló jelenségként volna értelmezhető, hanem más mozgásművészeti iskolák párhuzamában és a szellemtörténeti háttér plasztikus keretében. Igaz, hogy ebben az esetben bizonyos kiállításrendezési konzekvenciákat is le kell vonni, már ami a dizájn és a tartalom összefüggéseit illeti.

Az Iparművészetivel érdemes kezdeni tehát, ahol Beke László koncepciója alapján Vincze Gabriella kurátor a mozgásművészet 1902-es első megjelenésétől (Isadora Duncan budapesti fellépésének dátuma) 1950-ig, az iskolák betiltásáig foglalta össze egymás után következő szekvenciákban Dienes Valéria, Madzsar Alice, Szentpál Olga, Kállai Lili és Berczik Sára tevékenységét. A rendezés meglehetősen hagyományos: a kör alaprajzú terem oldalfalain és a koncentrikusan elhelyezett paravánokon csoportosították a fényképeket, amelyeknek a dinamikáját az iskolákkal összekapcsolható filmfelvételekkel tették realisztikusabbá. A középrészen bemutatnak néhány kosztümöt, hogy ne tévesszen meg a dokumentumok színtelensége. Minden nagyon

decens, precíz és visszafogott,

amit azonban egyre inkább megtanulunk értékelni, mert a közvetítői eszközök visszafogottsága mögött alapos kutatással megtámasztott állítások húzódnak, és csaknem mindegyik, a kimerítő falszövegekben említett névhez vintázs fotó vagy eredeti dokumentum tartozik, amelyek hitelesen rekonstruálják a mozgásművészet XX. századi progresszióba ágyazott karakterét.

A huszadik századi testreform-mozgalom általános kiterjedtségét jelzi a modernista és avantgárd kapcsolatoknak az a szövevényes (részben családi) hálózata, amely fogorvost, művészettörténészt, filozófust, fotóművészt egyaránt a test és a lélek egyidejű kondicionálására ösztönzött a szellemi és a fizikai minőség összekapcsolása érdekében. Az a hatvanas években visszatérő avantgárd gondolat formálódott ekkor meg, mely szerint a valóság megváltoztatása a mindennapi élet reformjával kezdődik. A testkultúra-mozgalmak szorosan kapcsolódnak a modernizmus társadalomfilozófiájának legújabb elméleteihez és személyiségeihez: Dienes Valéria Henri Bergson filozófiai kurzusa után hazatérve kezdett először magánlakásokban orkesztikát tanítani, miközben kapcsolatban állt a Nyolcak művészcsoporttal és a Galilei Körrel, de eljárt a gödöllői művésztelepre is. Máté Olga felvételei a táncoló Dienes Valériáról és tanítványáról, Mirkovszky Máriáról a mozgásművészet antikizáló vonulatát tárják fel. Hogy a táncművészet éppúgy függvénye volt az általános szellemi-politikai kondícióknak, mint bármely más művészeti ág, jól mutatja Dienes iskolájának belső változása: a liberális szabadgondolkodó táncos-koreográfus iskolája a korszellemet követve 1931-ben már Szent Imre misztérium címmel adott elő, de Kassák nevelt lánya, Nagy Etel fotói is népies fordulatról árulkodnak.

A mozgásművészet és a képzőművészet közötti együttműködésről publikációk (az első közülük Dienes Valéria írása Művészet és testedzés címmel 1915-ből a Magyar Iparművészetben) és tények maradtak fönn: a Dalcroze-vonalhoz tartozó Szentpál Olga egyrészt Rabinovszky Máriusz felesége volt, másrészt iskolájának logóját Bortnyik Sándor tervezte; az avantgárddal való legszorosabb kapcsolatot azonban Madzsar Alice alakította ki, aki Jászi Oszkár testvéreként és Madzsar József feleségeként a speciális női (gyógy)torna kidolgozója lett, emancipatorikus alapokon. Nem alaptalanul állapítják meg az Iparművészetiben a szervezők, hogy a mozgásművészet a képzőművészet mellett a magyarországi egészségügy fejlődésével is szoros összefüggéseket mutat. Másrészt a Palasovszky Ödönnel való együttműködésből született avantgárd színházi produkciók, a Lényegretörő Színház, a Manifesztum Csoport, a Zöld Szamár Színház a legszorosabban vett avantgárd összművészeti események voltak, utóbbi Bortnyik és Molnár Farkas részvételével. Kövesházi Kalmár Elza lenyűgöző jelmezkompozíciói fotók során tanulmányozhatók. A Madzsar-iskolát azonban baloldali kötelékei sem mentették meg a mozgásművészetet kiértékelő minisztériumi ítélettől: a jegyzőkönyv tanúsága szerint megállapították róla, hogy "baloldali frázisai ellenére is burzsoá-formalista", és mint ilyen, idegen a munkásosztálytól.

Ami már csak azért is mulatságos, mert 1923 és 1933 között Madzsar Alice a Munkás Testedző Egyesülettel dolgozott együtt, tanítványa, Csányi László pedig a Duna-parti MTE-telepen és a gödi Fészekben gyakorolta munkás-testedzőkkel az emberpiramisokat és a kalapácskoreográfiát. Ez már a Kassák Múzeum kiállításán (kurátor: Csatlós Judit) derül ki, amelynek egyáltalán nem célja ugyan az Iparművészeti komplexitásának elérése, hiszen kizárólag a Madzsar-iskolára koncentrál, de pontosan az ellenkező effektus alapján működik: néhány hívómondat alá szervezi a kisszámú dokumentumot, amelynek többsége jelenkori, kasírozott reprodukció, vintázsok csak a család archívumából vannak. A gondosan megtervezett kétnyelvű feliratokat az elegáns szellősség és a kurtaság jellemzi. Az Iparművészeti kiállítása szerénységében informatív, a Kassáké inkább látványos, ahol az - önmagában és tipográfiailag nagyon is adekvát - kiállítási dizájn leplezi a tartalmi szerénységet. Ha Madzsar Alice és az avantgárd színház kapcsolatáról igazán tájékozódni akarunk, akkor be kell érnünk a foltszerű benyomásokkal, vagy átmehetünk a Ferenc körútra, hogy igazán érthessük a falfelirat Cikk-cakkra való utalását. Az igazi többletet Katarina Sevic és a Tehnica Schweiz színházi önreferenciális videója jelentheti, amelyet viszont egyetlen kommentár nélkül illesztettek bele a történeti részbe. Ha nem volna mód az összevetésre, talán nem ugrana ki ennyire, hogy a Kassák Múzeum ezúttal a kortárs kiállításrendezéstől nem idegen öncélú dizájn praxisának rendelte alá magát, ami igazán nagy kár.

Iparművészeti Múzeum, szeptember 9-ig; Kassák Múzeum, szeptember 30-ig

Figyelmébe ajánljuk

Balatonföldvári „idill”: íme az ország egyetlen strandkikötője

  • narancs.hu

Dagonya, vagy a legtisztább balatoni homok? Ökokatasztrófa, vagy gyönyörűség? Elkészült a vitorláskikötő Balatonföldvár Nyugati strandján; július, vagy ha úgy tetszik, a balatoni főszezon első hétvégéjén néztük meg, valóban ellentétes-e a „józan ésszel”, hogy strand és kikötő ugyanazon a területen létezzen.

Céltalan poroszkálás

A két fivér, Lee (Will Poulter) és Julius (Jacob Elordi) ígéretet tesznek egymásnak: miután leszereltek a koreai háborús szolgálatból, a veteránnyugdíjukból házat vesznek maguknak Kalifornia dinamikusan növekvő elővárosainak egyikében.

Autósmozi

  • - turcsányi -

Vannak a modern amerikai mitológiának Európából nézvést érthető és kevésbé érthető aktorai és momentumai. Mindet egyben testesíti meg a Magyarországon valamikor a nyolcvanas években futó Hazárd megye lordjai című, s az Egyesült Államokan 1979 és 1985 között 146 részt megérő televíziós „kalandsorozat”, amely ráadásul még legalább három mozifilmet is fialt a tengerentúli közönség legnagyobb örömére, s Európa kisebb furcsálkodására.

Húsban, szőrben

Mi maradt élő a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa programból? Nem túl hosszú a sor. A Tudásközpont és a Zsolnay Örökségkezelő Nkft. kulturális intézményei: a Zsolnay Negyed és a Kodály Központ, és a Zsolnay Negyedben az eleve kiállítótérnek épült m21 Galéria, amelynek mérete tekintélyes, minősége pedig európai színvonalú.