Kiállítás

Együtt mozogtak

Mozdulat - A magyar mozdulatművészet története és kapcsolatai 1902-1950 között; Elmozdulás. Munkáskultúra és életmódreform a Madzsar-iskolában

  • Kürti Emese
  • 2012. augusztus 26.

Képzőművészet

A magyarországi mozdulatművészet történetével két kiállítás foglalkozik egyszerre: egy átfogó, történeti jellegű az Iparművészetiben és egy munkástörténeti fókuszú a Kassák Múzeumban. A látogató érdeke azt kívánná, hogy az intézmények kölcsönösen felhívják egymásra a figyelmet, mert az Iparművészeti Múzeum alapos dokumentációja kontextuális hátteret nyújt a Kassák kisebb léptékű, elegáns minimalizmusához.

A Madzsar-iskola tevékenysége nem egyedülálló jelenségként volna értelmezhető, hanem más mozgásművészeti iskolák párhuzamában és a szellemtörténeti háttér plasztikus keretében. Igaz, hogy ebben az esetben bizonyos kiállításrendezési konzekvenciákat is le kell vonni, már ami a dizájn és a tartalom összefüggéseit illeti.

Az Iparművészetivel érdemes kezdeni tehát, ahol Beke László koncepciója alapján Vincze Gabriella kurátor a mozgásművészet 1902-es első megjelenésétől (Isadora Duncan budapesti fellépésének dátuma) 1950-ig, az iskolák betiltásáig foglalta össze egymás után következő szekvenciákban Dienes Valéria, Madzsar Alice, Szentpál Olga, Kállai Lili és Berczik Sára tevékenységét. A rendezés meglehetősen hagyományos: a kör alaprajzú terem oldalfalain és a koncentrikusan elhelyezett paravánokon csoportosították a fényképeket, amelyeknek a dinamikáját az iskolákkal összekapcsolható filmfelvételekkel tették realisztikusabbá. A középrészen bemutatnak néhány kosztümöt, hogy ne tévesszen meg a dokumentumok színtelensége. Minden nagyon

decens, precíz és visszafogott,

amit azonban egyre inkább megtanulunk értékelni, mert a közvetítői eszközök visszafogottsága mögött alapos kutatással megtámasztott állítások húzódnak, és csaknem mindegyik, a kimerítő falszövegekben említett névhez vintázs fotó vagy eredeti dokumentum tartozik, amelyek hitelesen rekonstruálják a mozgásművészet XX. századi progresszióba ágyazott karakterét.

A huszadik századi testreform-mozgalom általános kiterjedtségét jelzi a modernista és avantgárd kapcsolatoknak az a szövevényes (részben családi) hálózata, amely fogorvost, művészettörténészt, filozófust, fotóművészt egyaránt a test és a lélek egyidejű kondicionálására ösztönzött a szellemi és a fizikai minőség összekapcsolása érdekében. Az a hatvanas években visszatérő avantgárd gondolat formálódott ekkor meg, mely szerint a valóság megváltoztatása a mindennapi élet reformjával kezdődik. A testkultúra-mozgalmak szorosan kapcsolódnak a modernizmus társadalomfilozófiájának legújabb elméleteihez és személyiségeihez: Dienes Valéria Henri Bergson filozófiai kurzusa után hazatérve kezdett először magánlakásokban orkesztikát tanítani, miközben kapcsolatban állt a Nyolcak művészcsoporttal és a Galilei Körrel, de eljárt a gödöllői művésztelepre is. Máté Olga felvételei a táncoló Dienes Valériáról és tanítványáról, Mirkovszky Máriáról a mozgásművészet antikizáló vonulatát tárják fel. Hogy a táncművészet éppúgy függvénye volt az általános szellemi-politikai kondícióknak, mint bármely más művészeti ág, jól mutatja Dienes iskolájának belső változása: a liberális szabadgondolkodó táncos-koreográfus iskolája a korszellemet követve 1931-ben már Szent Imre misztérium címmel adott elő, de Kassák nevelt lánya, Nagy Etel fotói is népies fordulatról árulkodnak.

A mozgásművészet és a képzőművészet közötti együttműködésről publikációk (az első közülük Dienes Valéria írása Művészet és testedzés címmel 1915-ből a Magyar Iparművészetben) és tények maradtak fönn: a Dalcroze-vonalhoz tartozó Szentpál Olga egyrészt Rabinovszky Máriusz felesége volt, másrészt iskolájának logóját Bortnyik Sándor tervezte; az avantgárddal való legszorosabb kapcsolatot azonban Madzsar Alice alakította ki, aki Jászi Oszkár testvéreként és Madzsar József feleségeként a speciális női (gyógy)torna kidolgozója lett, emancipatorikus alapokon. Nem alaptalanul állapítják meg az Iparművészetiben a szervezők, hogy a mozgásművészet a képzőművészet mellett a magyarországi egészségügy fejlődésével is szoros összefüggéseket mutat. Másrészt a Palasovszky Ödönnel való együttműködésből született avantgárd színházi produkciók, a Lényegretörő Színház, a Manifesztum Csoport, a Zöld Szamár Színház a legszorosabban vett avantgárd összművészeti események voltak, utóbbi Bortnyik és Molnár Farkas részvételével. Kövesházi Kalmár Elza lenyűgöző jelmezkompozíciói fotók során tanulmányozhatók. A Madzsar-iskolát azonban baloldali kötelékei sem mentették meg a mozgásművészetet kiértékelő minisztériumi ítélettől: a jegyzőkönyv tanúsága szerint megállapították róla, hogy "baloldali frázisai ellenére is burzsoá-formalista", és mint ilyen, idegen a munkásosztálytól.

Ami már csak azért is mulatságos, mert 1923 és 1933 között Madzsar Alice a Munkás Testedző Egyesülettel dolgozott együtt, tanítványa, Csányi László pedig a Duna-parti MTE-telepen és a gödi Fészekben gyakorolta munkás-testedzőkkel az emberpiramisokat és a kalapácskoreográfiát. Ez már a Kassák Múzeum kiállításán (kurátor: Csatlós Judit) derül ki, amelynek egyáltalán nem célja ugyan az Iparművészeti komplexitásának elérése, hiszen kizárólag a Madzsar-iskolára koncentrál, de pontosan az ellenkező effektus alapján működik: néhány hívómondat alá szervezi a kisszámú dokumentumot, amelynek többsége jelenkori, kasírozott reprodukció, vintázsok csak a család archívumából vannak. A gondosan megtervezett kétnyelvű feliratokat az elegáns szellősség és a kurtaság jellemzi. Az Iparművészeti kiállítása szerénységében informatív, a Kassáké inkább látványos, ahol az - önmagában és tipográfiailag nagyon is adekvát - kiállítási dizájn leplezi a tartalmi szerénységet. Ha Madzsar Alice és az avantgárd színház kapcsolatáról igazán tájékozódni akarunk, akkor be kell érnünk a foltszerű benyomásokkal, vagy átmehetünk a Ferenc körútra, hogy igazán érthessük a falfelirat Cikk-cakkra való utalását. Az igazi többletet Katarina Sevic és a Tehnica Schweiz színházi önreferenciális videója jelentheti, amelyet viszont egyetlen kommentár nélkül illesztettek bele a történeti részbe. Ha nem volna mód az összevetésre, talán nem ugrana ki ennyire, hogy a Kassák Múzeum ezúttal a kortárs kiállításrendezéstől nem idegen öncélú dizájn praxisának rendelte alá magát, ami igazán nagy kár.

Iparművészeti Múzeum, szeptember 9-ig; Kassák Múzeum, szeptember 30-ig

Figyelmébe ajánljuk

Szól a jazz

Az ún. közrádió, amelyet egy ideje inkább állami rádiónak esik jól nevezni, új csatornát indított. Óvatos szerszámsuhintgatás ez, egyelőre kísérleti adást sugároznak csupán, és a hamarosan induló „rendes” műsorfolyam is online lesz elérhető, a hagyományos éterbe egyelőre nem küldik a projektet.

Fülsiketítő hallgatás

„Csalódott volt, amikor a parlamentben a képviselők szó nélkül mentek el ön mellett?” – kérdezte az RTL riportere múlt heti interjújában Karsai Dánieltől. A gyógyíthatatlan ALS-betegséggel küzdő alkotmányjogász azokban a napokban tért haza a kórházból, ahová tüdőgyulladással szállították, épp a születésnapján.

A szabadságharc ára

Semmi meglepő nincs abban, hogy az első háromhavi hiánnyal lényegében megvan az egész éves terv – a központi költségvetés éves hiánycéljának 86,6 százaléka, a teljes alrendszer 92,3 százaléka teljesült márciusban.

Puskák és virágok

Egyetlen nap elég volt ahhoz, hogy a fegyveres erők lázadása és a népi elégedetlenség elsöpörje Portugáliában az évtizedek óta fennálló jobboldali diktatúrát. Azért a demokráciába való átmenet sem volt könnyű.

New York árnyai

Közelednek az önkormányzati választások, és ismét egyre többet hallunk nagyszabású városfejlesztési tervekről. Bődületes deficit ide vagy oda, választási kampányban ez a nóta járja. A jelenlegi főpolgármester első számú kihívója már be is jelentette, mi mindent készül építeni nekünk Budapesten, és országszerte is egyre több szemkápráztató javaslat hangzik el.

Egymás között

Ahogyan a Lázár János szívéhez közel álló geszti Tisza-kastély felújításának határideje csúszik, úgy nőnek a költségek. A már 11 milliárd forintos összegnél járó projekt új, meghívásos közbeszerzései kér­dések sorát vetik fel.

Mit csinál a jobb kéz

Több tízmillió forintot utalt át Ambrózfalva önkormányzatától Csanádalbertire a két falu közös pénzügyese, ám az összeg eltűnt. A hiány a két falu mellett másik kettőt is nehéz helyzetbe hoz, mert közös hivatalt tartanak fönn. A bajban megszólalt a helyi lap is.

Árad a Tisza

Két hónapja lépett elő, mára felforgatta a politikai színteret. Bár sokan vádolják azzal, hogy nincs világos programja, több mindenben markánsan mást állít, mint az ellenzék. Ami biztos: Magyar Péter bennszülöttnek számít abban a kommunikációs térben, amelyben Orbán Viktor is csak jövevény.

„Ez az életem”

A kétszeres Oscar-díjas filmest az újabb művei mellett az olyan korábbi sikereiről is kérdeztük, mint a Veszedelmes viszonyok. Hogyan csapott össze Miloš Formannal, s miért nem lett Alan Rickmanből Valmont? Beszélgettünk Florian Zellerről és arról is, hogy melyik magyar regényből írt volna szívesen forgatókönyvet.