A Fidesz fél a vereségtől - Interjú Kész Zoltánnal

  • Rényi Pál Dániel
  • 2015. február 9.

Kis-Magyarország

Navracsics Tibor uniós biztosi kinevezése miatt február 22-én országgyűlési képviselőt választanak Veszprémben. Ha a baloldal által is támogatott jelölt győz, oda a Fidesz parlamenti kétharmada.

Magyar Narancs: Szinte ismeretlenül lépett az országos politikába, miután majdnem az összes baloldali párt úgy döntött, hogy önt támogatja a veszprémi időközi választáson. Honnan vezetett az út idáig?

Kész Zoltán: Végzettségemnél fogva angoltanár és sportriporter vagyok. Az ELTE-n végeztem angol szakon, majd hat éven át tanítottam Balatonalmádiban, a két tannyelvű gimnáziumban. Eközben egy éven keresztül amerikai történelmet tanítottam Kaliforniában, ahova egy Fullbright-ösztöndíj segítségével jutottam ki. Két évig dolgoztam a Veszprémi Egyetemen és további fél évig az ELTE amerikanisztika szakán. A tanítással hozzávetőleg három éve felhagytam, azóta elsősorban a társadalmi szerepvállalással foglalkozom, és aktívan szervezem a Polgári Platformot és a Szabad Piac Alapítványt.

false

 

Fotók: Sióréti Gábor

MN: Utóbbiakról mit kell tudni?

KZ: A Szabad Piac Alapítvány – amit 2011-ben alapítottuk társaimmal – leginkább a kapitalizmus blogról ismert, amit mások mellett Seres Lacival szerkesztünk közösen. Emellett felvilágosító projekteket szervezünk, így például általános iskolákban tartunk előadásokat a gazdaság

Szoros a verseny nagyon

Az Index február 9-én hozta nyilvánosságra az Ipsos felmérést. Ebből kiderül: Kész veri a fideszes Némedi Lajost Veszprémben, viszont a kisebb településeken a fidesz jelöltje vezet. További részletek itt.

működéséről, a pénzhasználat alapjairól, illetve a társadalmi kooperáció alapvetéseiről, szóval csupa olyan dologról, ami hiányzik a magyar oktatási rendszer alapszintű követelményeiből. Az alapítványból nőtt ki a Polgári Platform, amellyel elsősorban esélyegyenlőségi és antirasszista kezdeményezéseket támogatunk. A tavalyi „Szurkolj a rasszizmus ellen!” projektet például mi vittük el a magyar stadionokba, és könyvet is kiadtunk a rasszizmus elleni harc leghatékonyabb módszereiről. A platform környékén többen vannak, akik korábban megfordultak a nagypolitikában, például Kukorelly Endre, Kerék-Bárczy Szabolcs – ő később kivált, és a Demokratikus Koalíció tagja lett – vagy épp Somogyi Zoltán politológus, aki egyébiránt az alapítványnak is tagja. Legalább húsz országban jártam az elmúlt években Indiától Kanadáig, hogy különböző felvilágosító előadásokat tartsak ezekben a témákban. Tavaly tíz hetet töltöttem e célból az Egyesült Államokban, és mások mellett a State Department képviselőinek is tartottam előadást.

MN: 2004-ben Navracsics Tibor hívására elvállalta a helyi Fidelitas vezetését is.

KZ: 2004-ben Navracsics és akkori titkára – a jelenlegi veszprémi polgármester –, Porga Gyula valóban felkért, hogy vállaljam el a helyi Fidelitas vezető posztját, és én igent mondtam. Végül nyolc hónap után távoztam a posztról és a szervezetből is. Máshogy gondolkodtunk a politikáról. Veszprém egy kicsi, 60 ezer fős város. Egy ilyen kisvárosban szerintem nem vagy nem kizárólag pártpolitikai alapon kellene, hogy szerveződjenek a közösségek. Ilyen viszonyok közt helyi szinten alig lehet eredményeket elérni. Közösen kell dolgozni, és nem nézni, hogy ki szocialista, vagy ki fideszes. Ez az együttműködésre épülő gondolkodás nem volt nyerő a Fideszben. Ahogy látom, a helyzet azóta sem változott.

MN: Mi akadályozta az együttműködést?

KZ: Nagyon egyszerű példát tudok mondani. A Veszprémi Egyetemen a tanítványaim között volt a helyi Societas akkori vezetője. Megbeszéltük, milyen jó lenne összehozni egy baráti focimeccset a helyi fiatal fideszesek és szocialisták között, hogy legalább megismerjük egymást. A fideszes oldalról viszont semmilyen nyitottság nem mutatkozott még erre sem. Nem tartom helyesnek, ha a politikusokat a gyűlölet vezérli – hajlamos vagyok a másik emberben a pozitívumokat keresni.

MN: Dióssy László személyében 16 évig SZDSZ-es polgármestere volt a városnak. Veszprémben korábban erős volt a baloldal, de ennek nyolc éve vége. Miért?

KZ: Tény, hogy 2006 óta stabil fideszes többség jellemzi a mindenkori választásokat, de ennek szerintem nincsenek markáns helybéli okai. Ezek a folyamatok az országos politikai folyamatok helyi leképeződései. 2006 ősze után gyakorlatilag bárkit megválasztottak volna polgármesternek a veszprémiek, aki nem baloldali.

MN: Miért döntött az indulás mellett?

KZ: Formális keretek közt ugyan nem politizáltam, de az elmúlt években is a helyi politikai élet résztvevője voltam, és tartottam a kapcsolatot a politikusokkal és a politikát követő polgárokkal. Amikor híre ment, hogy Buda­pesten „közfelháborodás napja” címen nagy kormányellenes tüntetés szerveződik, többen megkerestek, hogy ugyan miért nem csinálunk ezzel párhuzamosan egy veszprémi demonstrációt. Ennek a rendezvénynek végül én lettem az egyik szervezője és szónoka is. Alig jöttem le a színpadról, megrohantak a helyi ismerősök és politikusok, hogy milyen jó volt a beszéd, és ugyan miért nem indulok el a februári időközi választáson.

false

MN: Kik győzködték?

KZ: Leginkább civilek, olyanok, akik csak magukban őrlődve dühöngtek a kormányzat politikája láttán. Érdemes tudni, hogy a tüntetés egészen különleges alkalom volt a város életében: legalább 500 ember jött el a rendezvényre. Hasonlóra nem volt példa Veszprém elmúlt 25 évében. Ez egy békés város: az emberek elmennek az MKB Veszprém kézilabdacsapatának meccsére, ott kiszurkolják, ki­üvöltözik magukat, és utána hazamennek. Itt nincsenek nagy villongások. Ezúttal viszont szó szerint megmozdult a beton. Még a helyi média sem tudta elhallgatni a tüntetést, ami aztán tényleg nagy szó. A sok baráti biztatás hatására eldöntöttem, hogy indulok, de ez igazán akkor vált komollyá, amikor a pártok is beálltak a támogató ajánlók közé. Az MSZP, a DK, a PM, az Együtt, a Liberálisok, a MOMA és a Lokálpatrióták már közösen szerepelnek az ajánlóim között.

MN: És az LMP?

KZ: Schiffer Andrásról kiderült, jobban kedveli a Jobbikot, mint engem. Lelke rajta. Megüzente, hogy a zöldek csak akkor hajlandók támogatni engem, ha a Jobbik is beáll mögém, mert máskülönben nincs esély a győzelemre. Én viszont világossá tettem, hogy a Jobbik nevű párt támogatását elutasítom. Hiszek a helyi emberek bölcsességében, hogy a radikális szélsőséges pártokkal való összebútorozás nélkül is le lehet váltani a Fideszt.

MN: Tegyük fel, hogy bejut: beül valamelyik frakcióba?

KZ: Nem. Úgy állapodtam meg az engem támogató pártokkal is, hogy mindenképp függetlenként politizálok majd.

MN: Miért állt bele a küzdelembe? Mi volt a döntő momentum?

KZ: Egyszerűen elegem van abból, ami az országban politika címszó alatt zajlik. Én egy igazi piacpárti polgár vagyok. Szentül hiszem, hogy a gazdaság akkor képes igazán fejlődni, ha a piaci verseny feltételei kiegyenlítettek. Ehhez képest az elmúlt években haveri kapitalizmus épült ki Magyarországon, ahol a siker kulcsa nem a teljesítmény, hanem a kapcsolatok és a lojalitás. Totális kilátástalanság uralkodik mindenfelé. Sok időt töltöttem az Egyesült Államokban: voltam ott középiskolai, majd egyetemi diák, később óraadó is. A legfontosabb tapasztalatom az volt, hogy részese lehettem különböző helyi szintű szerveződések létrejöttének. Azt hiszem, az ezekhez hasonló öntudatos, önálló kezdeményezések hiányoznak a legjobban a mai Magyarországról. Sajnos ez valahogy nincs benne a magyar társadalmi tudatban. És hát a kormány központosító politikája az ilyesfajta állampolgári tevékenységeket finoman szólva nem támogatja. Ma Magyarországon mindenki azt keresi, mennyit tud kivenni a közösből, hogy tud minél nagyobb haszonhoz jutni. Jobb lenne egy olyan társadalomban, olyan kis körökben élni, ahol az ember szívesen ad vissza abból, amit a körülötte lévőktől kapott. Valahogy erre is rá akarok cáfolni az indulással és azzal, hogy igyekszem bevonni a kampányba minél több civilt, hogy igazi helyi közösségi akcióként fogjuk fel ezt a kampányt. Nyilván egyedül nem tudom megváltani Magyarországot, de ennek a győzelemnek nagy szimbolikus jelentősége lenne. Látni fogják és el fogják hinni az emberek, hogy egy tavaly még Fidesz-többséget produkáló városban is meg lehet verni a Fideszt. És akkor majd Tapolcán – ahol Lasztovicza Jenő halála miatt szintén időközi választásra kerül sor – is elhiszik az embe­rek, hogy igenis meg lehet verni a Fideszt. Ebből elindulhat egy olyan folyamat, aminek a végén már érdemi változások vannak.

false

MN: Amikor eldöntötte, hogy elindul, Török Gábor és Simicska Lajos neve még forgott esetleges jelöltként?

KZ: Török éppen egy nappal az én bejelenté­sem előtt jelezte, hogy nem indul. Nem voltunk és nem vagyunk kapcsolatban. Később egy nyilatkozatomban kifogásoltam, hogy „oligarchák és szerencselovagok” is pályáznak a mandátumra. Erre válaszul megkérdezte tőlem, hogy miért tituláltam szerencselovagnak. Közöltem vele, hogy nem akartam megbántani, de egyszerűen komolytalannak gondoltam az indulási szándékát. Simicskáról semmit nem tudok.

MN: És a veszprémiek?

KZ: Tudják az emberek, hogy ki ő, de nem nagyon lehet látni sehol. Egyszer láttam a kézilabdacsarnokban. Tisztelet talán csak Hárskúton övezi. Simicskának arrafelé vannak földjei, és ott általában elismerően beszélnek róla, mert például megcsináltatta a helyi utat. De nincs ott a neve a veszprémi utcákon, senki nem gondolja komolyan, hogy elindulna a választáson, és én nem látom, hogy bárkit támogatna.

MN: Az ellenzéki összefogás tavaly tavasszal simán elhasalt a Fidesszel szemben, Navracsics Tibor 22 ezer szavazatával szemben a közös jelölt, Pál Béla csak 13 ezer voksot kapott.

KZ: Most más a helyzet. Az engem támogató pártok végre belátták: nem elég egymás között megegyezni, nyitni kell a civilek és civil szervezetek irányába is. Ez egy másfajta hangvételt igényel, és én úgy látom, erre mindenki nyitott. Folyamatosan lépnek be a kampányba olyanok, akik korábban sosem foglalkoztak politikával, de úgy érzik, most már nekik is tenni kell valamit a változásért. Ősszel sajnos a Fidesz nagyon ügyesen elérte, hogy a bizonytalanok otthon maradjanak, így az önkormányzati választáson a voksolásra jogosult 47 ezer választópolgár közül 32 ezren nem vettek részt. Most a korábbi választásokon otthon maradt emberek egyre nagyobb számban csatlakoznak hozzánk. Épp a minap kérdeztem arról a kampánycsapatokat, hogy mi a különbség a mostani, az áprilisi és az őszi önkormányzati felkészülés között. Ha felállítunk egy standot, rögtön emberek veszik körül. A minap szó szerint lerohanták az egyik ilyen pultot az aláírni akarók. Azt mesélik, hogy ilyennel nem találkoztak korábban. Nyitottabbak az emberek, és vállalni is merik a választásukat. Másik oldalról a fideszesek egyre csendesebbek. Azok, akik korábban verték a mellüket, hogy Orbán Viktorra szavaztak, ma inkább csendben elfordulnak, és becsukják az ajtót. A jobboldali szavazókban szégyenérzetet kelt a kormányzati politika. Én azt mondom: ne szégyelljék, tegyenek ellene. Azoknak a szavazatára is számítok, akik csak egy intést, sárga lapot akarnak adni a hatalomnak, jelezve, változtatni kell a hozzáálláson.

MN: November végén, illetve december elején a Republikon Intézet felmérte a veszprémi erőviszonyokat. A kutatásból az derült ki, hogy noha kedvelik, az ön ismertsége igen alacsony, 30 százalék körüli. Mi következik ebből a kampányra nézve?

KZ: Az, hogy ajtótól ajtóig típusú kampányt kell folytatni, személyesen kell elmenni minél több választóhoz. Folyamatosan járom a falvakat, tegnap is három településen voltam. Találkozom a polgármesterekkel is: a szintén a választókerületbe tartozó huszonnégy település vezetője közül egy utasított el. Vannak és lesznek nyilvános megjelenések, fórumok, események követik egymást. A cél, hogy valamilyen formában minden faluban legalább háromszor megjelenjünk. Már most teljes hőfokon izzunk. Hétkor kezdünk a kampányirodában, nyolckor már terepen vagyunk, és egészen este hét-nyolcig járjuk a településeket. Biztos vagyok benne, hogy ma már sokkal többen ismernek.

MN: A kutatásból az derült ki, hogy a helyi ügyekkel elégedettebbek a veszprémiek, és inkább az országos folyamatok miatt aggódnak. Ennek tükrében mik lesznek a kampánytémák?

KZ: Azokról a témákról beszélünk, amik országos jelentőségűek, de hatásuk a mindennapokban érződik. Ilyen a korrupció, az átláthatóság, az adózás és a fiatalok elvándorlása. Nincs munka, aki tud dolgozni, annak is valamelyik városba kell eljárnia, a fiatalok elmennek külföldre, napközben a falvakban jószerivel csak a nyugdíjasok maradnak – erről panaszkodnak nekem az idősek lakossági fórumokon. Említhetném az oktatás szétverését, ami korábbi tanárként különösen a szívügyem, vagy az önkormányzatiság kivéreztetését. A polgármesterek arról panaszkodnak, hogy már nem tudnak miből gazdálkodni, mivel a kormány minden bevételtől megfosztja őket. A válasz erre az, hogy az önkormányzatoknak viszont megvan a lehetőségük helyi adók kivetésére. Na, erre fel jegyezte meg az egyik település polgármestere, hogy az elvándorlás miatt ma már a falu 80 százaléka nyugdíjas – mégis, milyen adókat vessen ki rájuk? Világossá kell tenni a választók számára a tétet. Bárkit is indít a Fidesz, az nem Veszprémet fogja képviselni, hanem Orbán Viktor személyes szavazógépe lesz az Országházban. Meg fogja nyomni az igen gombot, akár érdeke Veszprémnek, akár nem. Nem furcsa, hogy a Fidesz jelöltjének a programját eddig szinte csak Orbán Viktor láthatta? A miniszterelnök úr a múlt hét végén Veszprémben járt, bizonyítva, hogy neki is fontos a választás annak ellenére, hogy próbálják szimplán helyi ügynek beállítani a döntést. Országos ügy a választás, de persze ami jó Magyarországnak, az jó Veszprémnek is – ami pedig rossz az országnak, az rossz a városnak is. Mondok egy példát, ami nem feltétlenül a hétköznapi emberekről szól, mégis jelképes. A takarékszövetkezetek kisajátítását veszprémi vállalkozók is megszívták. Tisztességes, köztiszteletben álló helyi magyar emberek, a környéken igen népszerű Kinizsi Bank kis- és nagyobb tulajdonosai, köztük például a Fidesz egy korábbi polgármesterjelöltjével. Az ő vagyonukat – csakúgy, mint korábban a magánnyugdíjakat – egy tollvonással vették el. Mit mondhatott nekik vajon Navracsics Tibor? Megszavazta, mert meg kellett szavaznia. Nem azt ígérem, hogy megváltoztatom az országot. De hogy a veszprémiek érdekében dolgozom majd, azt igen.

MN: Hogy kampányol a helyi Fidesz?

KZ: Azt kommunikálják, hogy ez nem egy országos jelentőségű választás. Minden olyan kormánypárti eszmefuttatás, ami arról szól, hogy „már meghoztuk a fontos kétharmados döntéseket”, azt sugallja, hogy inkább csak megúszni akarják ezt a megmérettetést. Ők abban érdekeltek, hogy minél kevesebben menjenek el szavazni: egyfelől azért, mert azt gondolják, hogy a stabil törzsszavazói magjuk miatt ezáltal nagyobb esélyük lehet, továbbá hogy csökkentsék a későbbi eredmény országos jelentőségét. Korábban Veszprém két választókerülethez tartozott, most viszont egész Veszprém választ, plusz 24 másik település. A helyi fideszesek a változó szabályokra rájátszva azzal kábítják az embereket, hogy neked nem is kell szavaznod, mert csak a város másik fele szavaz. Hozzám naponta jönnek ilyen panaszok és kérdések a választópolgároktól, de a saját bőrömön is tapasztalom a trükközéseket.

MN: Például?

KZ: Múlt héten épp sétáltunk a feleségemmel, amikor megállított egy aktivista, hogy írjam alá a fideszes ajánlóívet. Én ismerem a helyi aktivistákat, ők is engem, és mondtam is magamnak: ez a fiú biztos nem veszprémi. Kérdeztem tőle, hogy ki a Fidesz fő ellenfele az ellenzéki oldalon? Mondta, hogy Kész Zoltán. Elkértem tőle a papírt, és láttam, hogy ez nem is hivatalos ív. Nem volt rajta pecsét, és nem is hasonlított az eredetire. Hiába mondtam neki, ő erősködött, hogy az eredeti. Akkor bemutatkoztam neki, és lefotóztam az ívet. Teljesen nyilvánvaló, hogy kamu ajánlóívekkel próbálnak adatokat gyűjteni a kampányhoz. Ki is raktam a Facebookra az „ívet”, ahol már 140 ezer ember látta. Hajmáskéren egy nő úgy kért tőlem aláírást az egyik párt jelöltjének, hogy semmit nem tudott arról, mit csinál az a párt és jelölt, akinek gyűjt. Mint kiderült, újsághirdetésben olvasta, hogy ívenként fizetnek x forintot, és csak jelentkezett. Hajmeresztő sztorikat hallunk és tapasztalunk nap mint nap, amik arra utalnak, hogy a Fidesz minél több független jelölt elindulásában érdekelt. Én is függetlenként indulok – nem lesznek a nevem mellett az engem támogató pártok nevei –, és talán arra játszanak, hogy így nehezebben találnak majd ránk a választók. Ebből is látszik, hogy nagyon félnek a vereségtől.

Figyelmébe ajánljuk

Aki úton van

Amikor 2021 nyarán megjelent Holi, azaz Hegyi Olivér első lemeze, sokan egy újabb izgalmas hazai rapkarrier kezdetét látták az anyagban.

A franciák megértették

Ritkán halljuk az isteneket énekelni. Néhanapján azonban zongoráznak, szájharmonikáznak és még gitároznak is. Legutóbb Párizs elővárosában, Boulogne-Billancourt-ban, a Szajna partján álló La Seine Musicale kulturális központban történt ilyen csoda.

Hitler fürdőkádjában

Lee Miller a múlt század húszas–harmincas éveinek bevállalós top divatmodellje volt, igazi címlaplány, de festette Picasso, fotózta és filmezte Man Ray, utóbbi élt is vele, és mentorálta mint fotóművészt.

Csaló napfény

Igaz, hamis, tény, vélemény, valóság és fikció. Ilyen és ehhez hasonló címkéket sietünk felnyalni a ránk zúduló információhalom darabjaira, hogy a kontroll, a rend illúziójával nyugtassuk magunkat és ne kelljen szembesülnünk vele, hogy nem létezik bizonyosság, csak kellően szűkre húzott nézőpont.