A kormánykedvenc szobrász újabb művével gyarapodik Szolnok

Kis-Magyarország

Kligl Sándornak korábban nem minden művét fogadták kitörő örömmel máshol, ám úgy tűnik, Szolnokon szinte istenként tekintenek rá. Ez fideszes körökben el is várható, hiszen a megyeszékhely korábbi, nagyhatalmú alpolgármesterével "érzelmi kapcsolatban áll".

Kligl Sándor több alkotása is látható Szolnokon, főleg a város főterén. Csak itt öt műve emeli a térkövekkel gazdagon kirakott jellegtelen terület kopottas fényét.

Most egy újabbal darabbal bővül a repertoár, mivel felállítják Tháliáról készített szobrát. Mindezt annak apropóján, hogy több milliárd forint ráfordítással végre befejezték a Szigligeti Színház felújítását, és potom két év csúszással végre átadják. Az új Kligl-szobor a színház előtt áll majd.

 
Egy korábbi Kligl Sándor-szobor, a Kutyás fiú
Fotó: A szerző felvétele

A szobrot nem a város rendelte meg. Ugyanis a Fidesz helyi oldalhajtása, a Márai Sándor Kulturális Polgári Kör játszott el a gondolattal, mi lenne, ha felkérnék a művészt a szobor megalkotására. Minden bizonnyal Kligl Sándor sem ugrott el a kérés elől, hiszen megvalósította a felkérést, azaz a 140 centis talapzaton álló 190 centis bronz szobrot, aminek a közgyűlési jegyzőkönyv szerint az értéke 10 millió 160 ezer forint. Úgy tűnik, a Márai körnek erre pont volt pénze, hiszen 2022-re a Városi Civil Alaptól bagatellnek tűnő 10 millió 506 ezer forint támogatást kapott. (A Márai körről legutóbb tavasszal a választási kampányban írtunk, amikor fórumot szervezett Benkő Tibor azóta lecserélt honvédelmi miniszter részvételével.)

A szolnoki önkormányzat közelmúltban tartott képviselő-testületi ülésén azért foglalkoztak a szoborral, mert a Márai kör felajánlotta önkormányzati tulajdonba adását. Ezek után majd a város fogja a sorsát viselni. Az ülésen egyébként a jobbikos ellenzéki képviselő, Berényi Gábor sajnálatát fejezte ki, hogy nem a híres-nevezetes, idén 120 éves szolnoki művésztelep ismert szobrászművésze készítette el a művet. Megjegyezte, hogy a Kligl-szobrok avatása nem minden esetben zajlott esemény-, sőt botránymentesen.

Szalay Ferenc fideszes polgármester úgy reagált, hogy Szolnokon nem volt botrány egyik Kligl-szobor kapcsán sem. Kijelentette, a szolnoki művésztelep alkotói nem kevés művet készítenek a városnak. Felemlegette, hogy volt egy szobrászati szimpózium is a művésztelepen, ahol nem helyi művész alkotását díjazták, mégis a helyi alkotók is örültek a sikerének. A polgármester azt mondta, nyilván a szolnoki művészek számára a legtöbb lehetőséget kell biztosítaniuk, de ezt a szobrot a Márai kör rendelte meg, nem pedig a város.

Berényi ezután a botrányok kapcsán Szalay emlékezetébe ajánlotta a rákóczifalvai és a pécsi Kligl-szobrok állítását.

Szalay minderre úgy reagált, meg lehet nézni, hogy a rákóczifalvai szobor mennyire örvend népszerűségnek, és azt is, hogy „valami politikai gerjesztés” volt mögötte. Emlékeztetett: az ügyből bírósági per és bocsánatkérés lett.

Borda Zoltán szintén ellenzéki képviselő az előterjesztésbe bekerült szobor elnagyolt tervét tette szóvá. Szalay úgy vélte, a szobor tervét elfogadták, tehát valószínű, hogy van művészeti értéke. (A szoborról csak egy vázlatnak tűnő rajzot tartalmazott az előterjesztés.) A közgyűlés végül megszavazta, hogy a város tulajdonába kerüljön a szobor.

Ez talán nem lehet véletlen, hiszen Kligl a város egykori alpolgármesterével, Lengyel Györgyivel "érzelmi kapcsolatban áll". Az Index még 2014 novemberében írt egy cikket, aminek az egyik fő állítása az volt, hogy Kligl úgy kapott egy rakás – összesen 23,5 millió forint értékű – megrendelést köztéri szobrokra az Emmi felügyelete alatt álló Nemzeti Kulturális Alaptól (NKA), hogy mindeközben ott ül az NKA vezetésében és Lengyel Györgyinek, a NKA-t felügyelő Emmi közigazgatási államtitkárának a férje. A cikk szerint ez családon belüli pénzcsorgatás. Ezek után beperelték a lapot; a vége az lett, hogy kiderült, a sztori úgy volt igaz, ahogy megírták, azzal a lényeg szempontjából tökéletesen érdektelen pontosítással, hogy Kligl nem Lengyel férje, hanem „érzelmi kapcsolatban állnak”.

 
Egy másik gyönyörűség Kligl Sándortól: Fiatal pár farmerban
Fotó: A szerző felvétele

Lengyel Györgyi amúgy nem kispályás játékos. A hvg.hu azt írta vele kapcsolatban még 2014-ben, hogy fia lett az Emmi alá tartozó Magyar Alkotóművészeti Közhasznú Nonprofit Kft. jogi képviselője. Lengyelt 2012 júliusában nevezték ki az Emmi államtitkárává, korábban a Jász-Nagykun-Szolnok Megyei Kormányhivatalt vezette kormánymegbízottként. A Fidesz Polgári Magyarországért Alapítványának igazgatója is volt.

Kligl Sándor érdeklődésünkre elmondta, hogy már egy pár éve elkészült szoborról van szó, amit most állítanak fel. Azt nem tudta megmondani, mikor lesz az avatása. Minden további kérdésünk elől elzárkózott.

(Címlapképünkön Kligl Sándor: Gördeszkás fiú című szobra. Fotó: A szerző felvétele)

Maradjanak velünk!


Mi a Magyar Narancsnál nem mondunk le az igazságról, nem mondunk le a tájékozódásról és a tájékoztatás jogáról. Nem mondunk le a szórakoztatásról és a szórakozásról sem. A szeretet helyét nem engedjük át a gyűlöletnek – a Narancs ezután is a jó emberek lapja lesz. Mi pedig még többet fogunk dolgozni azért, hogy ne vesszen el végleg a magyar igazság. S közben még szórakozzunk is egy kicsit.

Ön se mondjon le ezekről! Ne mondjon le a Magyar Narancsról!

Vásárolja, olvassa, terjessze, támogassa a lapot!

Figyelmébe ajánljuk

Mint a moziban

Fene se gondolta volna néhány hete, hogy az egyik központi kérdésünk idén januárban az lesz, hogy melyik magyar filmet hány százezren látták a mozikban. Dúl a számháború, ki ide, ki oda sorol ilyen-olyan mozgóképeket, de hogy a magyar film nyer-e a végén, az erősen kérdéses továbbra is.

Talaj

Thomas érzékeny kisfiú, nem kamaszodik még, mint az első szőrszálak megjelenésére türelmetlenül várakozó bátyjai. Velük nem akar játszani, inkább az udvaron egy ki tudja, eredetileg milyen célt szolgáló ládában keres menedéket, s annak résein át figyeli a felnőtteket, szülei élénk társasági életét, vagy kedvenc képregényét lapozgatván a szintén még gyerek (bár történetesen lány) főszereplő helyébe képzeli magát, és sötét ügyekben mesterkedő bűnözőkkel küzd meg.

Felszentelt anyagpazarlás

Ha a művészet halhatatlan, halandó-e a művész? Tóth László (fiktív) magyar építész szerint láthatóan nem. Elüldözhetik itthonról a zsidósága miatt, és megmaradt szabadságát is elvehetik az új hazában, elszakíthatják a feleségétől, eltörhetik az orrát, ő akkor sem inog meg. Hiszen tudja, hogyha őt talán igen, az épületeit nincs olyan vihar, mely megtépázhatná.

Törvénytelen gyermekek

Otylia már várandós, amikor vőlegénye az esküvő előtt elhagyja, így lánya, Rozela házasságon kívül születik. Később Rozela is egyedül neveli majd saját gyermekeit. A három nővér, Gerta, Truda és Ilda egy észak-lengyelországi, kasubföldi faluban élnek anyjukkal, az asszony által épített házban.

Átverés, csalás, plágium

Az utazó kiállítást először 2020-ban Brüsszelben, az Európai Történelem Házában rendezték meg; a magyarországi az anyag harmadik, aktualizált állomása. Az eredetileg Fake or Real címen bemutatott kiállítás arra vállalkozik, hogy „féligazságok és puszta kitalációk útvesztőjében” megmutassa, feltárja a tényeket, az igazságot, amihez „követni kell a fonalat a labirintus közepéig”. A kiállítás installálása is követi a labirintuseffektust, de logikusan és érthetően.

Kire ütött ez a gyerek?

Az 1907-ben született dráma eredetiben a The Playboy of the Western World címet viseli. A magyar fordításokhoz több címváltozat is született: Ungvári Tamás A nyugati világ bajnokának, Nádasdy Ádám A Nyugat hősének fordította, a Miskolci Nemzeti Színházban pedig Hamvai Kornél átültetésében A Nyugat császáraként játsszák.

2 forint

„Újabb energiaválság felé robog Európa, ebből kellene Magyarországnak kimaradni, ami nem könnyű, hiszen ami most a magyar benzinkutakon történik, az már felháborító, sőt talán vérlázító is” – e szavakkal indította Orbán Viktor a beígért repülőrajtot indiai kiruccanása után. Hazatérve ugyanis a miniszterelnök szembesült egynémely adatsorral, meg leginkább azzal, hogy, a legendás Danajka néni szavaival élve, „drágulnak az árak”. Az üzemanyagé is.

Kiárusítás

Lassan másfél éve szivárgott ki, hogy az állam egy olyan arab befektetőnek, Mohamed Alabbarnak adná Budapest legértékesebb egybefüggő belterületét, a Rákosrendezőt, aki mindenféle felhőkarcolót képzel oda, egyebek mellett a Hősök tere látképébe belerondítót is.

24 óra

„Megállapodást kellene kötnie. Szerintem tönkreteszi Oroszországot azzal, ha nem köt megállapodást – mondotta Trump elnök a beiktatása utáni órákban Vlagyimir Putyinról, majd hozzátette azt is, hogy „szerintem Oroszország nagy bajba kerül”. Trump azt is elárulta, hogy telefonbeszélgetést tervez az orosz elnökkel, de még nem tudja, mikor. Nemrég azt is megjegyezte, hogy Oroszország egymillió embert veszített az Ukrajna ellen indított háborújában. (Ez a szám az orosz áldozatok felső becslése.)

A Menhir

Bár soha nem jutott a hatalom közelébe, mérgező jelenlétével így is át tudta hangolni a francia közgondolkodást. Több mint fél évszázadig volt elmaradhatatlan szereplője a politikai életnek. Újrafazonírozott pártját lánya, Marine Le Pen, eszmei hagyatékát az alt-right francia letéteményese, Éric Zemmour viszi tovább.

Nehogy elrabolják

Huszonéves nőként lett vizsgáló a magyar rendőrségen, és idővel kivívta férfi kollégái megbecsülését. Már vezetői beosztásban dolgozott, amikor az ORFK-hoz hívták; azt hitte, szakmai teljesítményére figyeltek fel – tévedett. Patócs Ilona A nyomozó című könyve nem regény, hanem egy karrier és egy csalódás dokumentuma.