Újabb 700 millióval drágult a szolnoki színház felújítása

Kis-Magyarország

Lassan 6 milliárd forintnál tart a felújítás összköltsége, ami 4 milliárdról indult. 

Újabb százmilliókkal tolták meg a szolnoki Szigligeti Színház felújítását, így a költségek a beruházás végén elérhetik a közel 6 milliárd forintot.

A csaknem nettó 4 milliárdról indult felújítással 2020-ban végezni kellett volna, ehhez képest még át sem adták. Pénteken a szolnoki önkormányzat rendkívüli testületi ülésén pedig további 701 millió 380 ezer forint támogatási összeget szavaztak meg a színház felújításának befejezése érdekében.

Az indoklás szerint az újabb forrás a teátrum technikai, műszaki és digitális fejlesztéséhez kell, a több mint 700 millió forintot az állam, vagyis az összes adófizető biztosította.

A képviselő-testület jelen lévő tagjai egyhangúlag elfogadták a napirendi pontot, azaz támogatták a forrás "befogadását". 

Az ellenzék részéről senki sem firtatta, hogy miért nem lehetett ezt a forrásigényt is előre látni. A felújítás költségeit ugyanis előre nem látható gondok miatt már korábban 1 milliárd forinttal megtoldották.

Mindössze egyetlen kérdés érkezett: egy DK-s képviselő érdeklődött arról, hogy a bizottsági ülésen úgy értesült, a színház kész, akkor mégis, hogy van az, hogy újabb források szükségesek a befejezéséhez. Befejezték a munkát, de utólag akarnak hozzátenni pénzeket? – kérdezte. 

A kérdésre a jegyző válaszolt. Válaszában homályos megfogalmazásban előadta, hogy a megkötött vállalkozási szerződés még hatályos, gyakorlatilag 100 százalékos teljesítés még nem történt. Hozzátette, az üzemi próbák sorozata is csak ezután fog elkezdődni.

Korábban azt írtuk, hogy a színház felújításához minden bizonnyal az építőanyagárak emelkedése miatt további források kellenek. Most úgy néz ki, hogy erre nem volt szükség, immár a technikára igényeltek pénzeket.

Hogy mikor lesz kész teljesen a szolnoki Szigligeti Színház rekonstrukciója, nem tudni, ugyanis erről sem érdeklődött senki a mostani rendkívüli közgyűlésen, ahogy arról sem, kell-e még rá pénz, vagy végre megáll az előre nem látható okok miatt a további forrásigénylés.

Csak annyi biztos, hogy idén márciusra már nem lesz kész, ahogy azt Szalay Ferenc polgármester annak idején remélte.

A felújítás egyébként szemmel láthatóan valóban a végéhez közeledhet, erről tanúskodik a színház egy, a napokban közzétett videója is. Ebben nem számoltak be arról, hogy további forrásokra van szükségük, csak arról, hogy nagyon várja már a társulat a régi falak közé való visszatérést.

Kedves Olvasónk!

A Magyar Narancs független, szabad politikai és kulturális hetilap. Ezt a rovatát vidéki újságírók írják szűkebb környezetük országosan is fontos eseményeiről. Életbevágónak tartjuk, hogy Magyarország lakói értesüljenek olyan helyi történetekről és véleményekről, amelyeket a kormányhatalom eltitkolni igyekszik.

Elindult hírlevelünk, ha szeretné, hogy önnek is elküldjük heti ajánlónkat, kattintson ide a feliratkozásért!

Nézzen be a magyarnarancs.hu-ra mindennap: itt ingyenesen megtalálja a nap legfontosabb híreit, és még sokkal többet! De a nyomtatott heti Narancs is zsákszám tartalmaz fontos, remek cikkeket, s ezek digitálisan is előfizethetők itt. S ha tetszett, amit olvasott, kérjük, támogasson minket.

Támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Vezető és Megvezető

Ha valaki megnézi a korabeli filmhíradókat, azt látja, hogy Hitlerért rajongtak a németek. És nem csak a németek. A múlt század harmincas éveinek a gazdasági válságból éppen csak kilábaló Európájában (korántsem csak térségünkben) sokan szerettek volna egy erőt felmutatni képes vezetőt.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.

Hallják, hogy dübörgünk?

A megfelelően lezárt múlt nem szólhat vissza – ennyit gondolnak történelmünkről azok a politikai aktorok, akik országuk kacskaringós, rejtélyekben gazdag, ám forrásokban annál szegényebb előtörténetét ideológiai támaszként szeretnék használni ahhoz, hogy legitimálják jelenkori uralmi rendszerüket, amely leg­inkább valami korrupt autokrácia.

Próbaidő

Az eredetileg 2010-es kötet az első, amelyet a szerző halála óta kézbe vehettünk, immár egy lezárt, befejezett életmű felől olvasva. A mű megjelenésével a magyar nyelvű regénysorozat csaknem teljessé vált. Címe, története, egész miliője, bár az újrakezdés, újrakapcsolódás kérdéskörét járja körül.