„A mai feudális Magyarországot nem az Esterházyak, hanem a szarháziak uralják!”

  • J.Zs.
  • 2018. december 20.

Kis-Magyarország

„Döbrögi! Nem leszünk rabszolgák a saját hazánkban!” – ilyen és ehhez hasonló táblákkal és zászlókkal vonultak utcára a nyíregyháziak szerda. Egyes becslések szerint 500-an, de mások szerint számuk meghaladta az ezret is.

A tömeg a Kelet-Magyarország szerkesztősége előtt gyülekezett. A megyei napilapot nemrég kebelezte be a Mészáros Lőrinc tulajdonában lévő, fideszes médiaholding. A demonstrációt a Momentum szervezte, de több ellenzéki párt csatlakozott. Az összegyűlt tömeg előtt Toldi Miklósné Vasas szakszervezet helyi vezetője, Babosi György, a Momentum nyíregyházi elnöke és a nyírségi megyeszékhely közgyűlésének ellenzéki képviselői, Lövei Csaba (független), Lengyel Máté (Jobbik),  Jeszenszki András (MSZP) és Fodor István (DK) mondott beszédet.

„A mai feudális Magyarországot nem az Esterházyak, hanem a szarháziak uralják!” – mondta némi keresetlenséggel Lövei Csaba.

Elhangzott: a munkaerőhiányt nem a túlórák számának növelésével kell megoldani, az emberek a napi nyolcórás munkából szeretnének megélni. A nyírségi megyeszékhely országgyűlési képviselőjének, a sportért felelős Szabó Tünde államtitkárnak azt üzenték: ne csak avatáskor jöjjön a városba szalagot átvágni. Azt javasolták neki, hogy ismerje meg a nyíregyháziak mindennapi életét, és vegye észre, hogy már most napi 9-10 órát dolgoznak a megélhetésért. Szeptemberben derült ki, hogy a Budapesten élő államtitkár nem bízik a közoktatásban és a fővárosban egy méregdrága magániskolába járatja gyermekeit.

false

 

Fotó: A szerző

„Még nem késő az undorító gépezetből kiszállni!”

Közben zúgott az „Orbán, takarodj!”, a „Mocskos Fidesz!”, időnként a város fideszes polgármesterének is üzent a tömeg, amikor azt skandálta: „Kovács, takarodj!”

(Fideszes színekben Nyíregyháza polgármestere Kovács Ferenc.) Mindannyian az összefogást hangsúlyozták, és erre felelt a tömeg, mely gyakran ismételte:  „Összefogást!”, illetve a rendőrökhöz is szóltak, amikor azt mondták, értük is demonstrálnak.

Több szónok is emlékeztetett arra, hogy az áprilisi választáson a nyíregyháziak 60 százaléka nem a Fideszre voksolt. „Mi vagyunk a többség! Mi vagyunk Nyíregyháza” – zúgta a félezer ember. Kritizálták a „lakájmédiát” is. A megyei és a városi média vezetőinek azt üzenték, „még nem késő önkritikát gyakorolni, és az undorító gépezetből kiszállni”. Bírálták a választási törvényt, követelték a sajtószabadságot, és az ígérték, ha nem vonják vissza a rabszolgatörvényt, akkor készüljenek az általános sztrájkra, teljes útlezárásra.

false

 

Fotó: A szerző

A helyi televízió főműsoridőben üres volt

A tömeg a Váci Mihály Kulturális Központhoz vonult ezután, itt van a városi médiacég, a Város-Kép, amelynek része a Nyíregyházi Televízió. A demonstrálók szerették volna felolvasni vagy átadni azt az ötpontos petíciót, amelyet már vasárnap sem sikerült Budapesten, az MTVA székházban felolvasni. Ám itt sem jártak sikerrel, mert a televízió szerkesztőségében este hét után – főműsoridőben – nem találtak már senkit.

A demonstráció a Fidesz-irodánál ért véget. Itt már azt skandálták, hogy „NEM konzultálni” jöttek. Bár az irodában sem volt senki este, itt is zúgott az „Orbán, takarodj!”, amelynek ritmusára az arra haladó kocsik dudaszóval reagáltak. A békés demonstráció rendbontás nélkül ért véget.

A Kelet-Magyarország pénteki száma és hozzá kapcsolódó online portál, a szon.hu nem számolt be az utóbbi évek legnagyobb nyíregyházi tüntetéséről.

(A felvételeket a szerző készítette.)

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Vezető és Megvezető

Ha valaki megnézi a korabeli filmhíradókat, azt látja, hogy Hitlerért rajongtak a németek. És nem csak a németek. A múlt század harmincas éveinek a gazdasági válságból éppen csak kilábaló Európájában (korántsem csak térségünkben) sokan szerettek volna egy erőt felmutatni képes vezetőt, aki munkát ad, megélhetést, sőt jólétet, nemzeti öntudatot, egységet, nagyságot – és megnevezi azokat, akik miatt mindez hiányzik.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.

Hallják, hogy dübörgünk?

A megfelelően lezárt múlt nem szólhat vissza – ennyit gondolnak történelmünkről azok a politikai aktorok, akik országuk kacskaringós, rejtélyekben gazdag, ám forrásokban annál szegényebb előtörténetét ideológiai támaszként szeretnék használni ahhoz, hogy legitimálják jelenkori uralmi rendszerüket, amely leg­inkább valami korrupt autokrácia.

Próbaidő

Az eredetileg 2010-es kötet az első, amelyet a szerző halála óta kézbe vehettünk, immár egy lezárt, befejezett életmű felől olvasva. A mű megjelenésével a magyar nyelvű regénysorozat csaknem teljessé vált. Címe, története, egész miliője, bár az újrakezdés, újrakapcsolódás kérdéskörét járja körül, mégis mintha csak a szerzőt, vele együtt az életet, a lehetőségeket búcsúztatná.

Fájni fog

A tengerentúlon immár hivatalos forrásból is áradnak az oltásszkeptikus sugalmazások, amelyeket egy gyanús vizsgálat hivatott alátámasztani. Az ilyesfajta nemzetközi példák itthon is felerősítik az oltáskerülők hangját.

Tudás és hatalom

Második ciklusának elején Donald Trump nekitámadt a legjelesebb amerikai egyetemeknek is. Elnöki hatalmát – amely ezen a területen erősen kérdéses, a végső szót a bíróságok mondják majd ki – immár arra is használja, hogy fél tucat elit magánegyetemet zsaroljon állami források visszatartásával és adószigorítások kilátásba helyezésével: ha nem regulázzák meg palesztinpárti tanáraikat és diákjaikat, és nem számolják fel esélyegyenlőségi programjaikat, oda a washingtoni pénz.