A rezsiemelés miatt nincs pénz egy útfejlesztési pályázat önrészére Mezőkovácsházán

Kis-Magyarország

Egy dél-békési példa jól mutatja, hogy pénzügyileg milyen sanyarú helyzetben vannak az önkormányzatok. Az útfejlesztésre elnyert jelentős összeget első körben visszamondták Mezőkovácsházán, mert hiányzott az 5 százalékos önerő. Aztán jött a fordulat.

Még 2021 decemberében közel 245 millió forint költségvetési pénzt nyert a mezőkovácsházi önkormányzat külterületi utak fejlesztésére úgy, hogy az elnyert támogatás a beruházási költség 95 százalékát fedezte. Így nettó értékben alig valamivel több mint 12 millió forinttal kellett volna mindezt kiegészítenie a nyertes dél-békési járási székhelynek. Némi csodálkozást váltott ki, hogy első körben ezt úgy akarták megoldani: 10 milliós éven túli hitelt vesznek fel az egyik pénzintézettől a Magyar Államkincstár (MÁK) engedélyével. (Néhány évvel ezelőtt a Fidesz-KDNP hozta be azt a szabályt, amely gyakorlatilag gyámság alá vette az önkormányzatokat, és csak engedéllyel vehetnek fel hitelt.)

A hitelfelvétel azonban végül elmaradt, miközben két helyütt összesen valamivel több, mint három kilométer új, aszfaltozott utat építettek volna Mezőkovácsháza közigazgatási határán belül. Ám végül nem csupán a hitel igénybevétele esett kútba, hanem a két beruházás is, mivel az önerőhiányára hivatkozva a helyi képviselő-testület visszamondta az elnyert közel 250 millió forintos pályázatot. Legalábbis ez derül ki október 20-i határozatukból.

Ezt akkor azzal indokolták, hogy

az augusztus elejétől eltelt időszakban előre nem láthatóan felmerülő jelentős többletkiadásokat kell finanszírozniuk.

Ezek közé tartozik a dél-békési városban az ivóvíz- és szennyvízszolgáltatásáért felelős Gyulai Közüzemi Kft.-nek fizetendő pótlólagos költsége, valamint az önkormányzat és intézményei közüzemi díjainak többletköltsége. Mindezek mögött a rendkívüli mértékben megnövekedett energiaárak állnak. Ezért mondta vissza az útépítésre pályázaton elnyert közel negyedmilliárd forintot a mezőkovácsházi képviselő-testület, amely a közbeszerzésre kiírt ajánlattételi eljárást eredménytelennek nyilvánította.

Idén a dél-békési járásközpont 3 milliárd forintos költségvetéssel működik. Ezért többen csodálkoznak azon, hogy egy fontos és nagyösszegű projekt kicsiny önerejét nem képes még úgy sem biztosítani a település, hogy akárcsak 10 millió forint értékéig hitelt vegyen fel egy banktól. Ezt azt jelzi, hogy a feladatok és pénzügyek terén amúgy is kiüresített önkormányzatoknál a rezsiárak emelkedése miatt elképesztően feszített költségvetéssel kénytelenek dolgozni, és a fejlesztésekhez szükséges minimális önerő biztosítására sincs pénz.

Csepreghy Elemér (független) polgármester a Narancs.hu érdeklődésére elmondta, az elmúlt egy hónapban változott a helyzet.

Helyi gazdálkodók vállalták, hogy biztosítják az 5 százalékos önrészt, így 2023-ban megvalósulhat az útfejlesztés.

Azt azonban a település első embere elismerte, hogy most nagyon feszített a dél-békési város büdzséje. A polgármester szerint ez azt jelenti, ha most ki kellett volna fizetni az útfejlesztésre a bruttó 15 milliós önrészt a városnak, akkor részlegesen vagy teljesen néhány önkormányzati intézményt az év végéig be kellett volna zárni, mert működtetésükre nem lett volna pénz.

Közben Erdős Norbert (Fidesz-KDNP), a térség országgyűlési képviselője arról posztolt politikusi Facebook-oldalán, hogy egy másik útszakasz megújult Mezőkovácsházán.

(Címlapképünkön: Csepreghy Elemér és Erdős Norbert. Forrás: Erdős Norbert Facebook)

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.