Nógrád megye nagyon kegyetlen – képriport Beer Miklós alapítványának munkájáról két ottani faluban

A nyugalmazott váci püspök vezetésével Szalmatercsen és Ságújfalun lát el szolgálatot a Szent Ferenc Szegényei Alapítvány: segítik a mélyszegénységben élőket, köztük főleg a romákat.

Alsó hangon több tízmilliárd forint állami és uniós forrásból valósul meg a Felzárkózó Települések (FeTe) program Magyarországon, melyet a Magyar Máltai Szeretetszolgálat (MMSZ) koordinál. A program az ország 300 leghátrányosabb települését hivatott felzárkóztatni, ugyanakkor bár 2019-ben indult, jelenleg még csak 180 faluban fut. Ennek egyik oka értesüléseink szerint, hogy nincs kellő szakember az országban, ezért eddig még nem sikerült kiterjeszteni a FeTét az összes érintett településre.

Ennek hátterével részletesen foglalkozott a Magyar Narancs a közelmúltban. 

A programban több szervezet is részt vesz az MMSZ mellett. De mit csinálnak a gyakorlatban? Beer Miklós nyugalmazott váci püspök alapítványa, a Szent Ferenc Szegényei a Nógrád megyei Szalmatercsen és Ságújfalun lát el szolgálatot. Ellátogattunk a két településre, hogy az ott tevékenykedő munkatársakkal beszélgessünk.

Munkájuk igen szerteágazó: segítik az iskolások oktatását, tréningeket tartanak felnőtteknek, az álláskeresésben is közreműködnek. Kertmunkaprogramot valósítanak meg, azaz a kiskerti gazdálkodásban segédkeznek, tűzifát és élelmiszert osztanak a rászorulóknak, kijavítják a tetőt, ha valakinél megbomlott a szerkezet. Ezzel együtt sok a kihívás és a kudarc: ha valaki nem akar felemelkedni, nincs az a program, ami segítene rajta

Riportunkat a friss Magyar Narancsban olvashatják: 

 
A Jelenlétház Ságújfalun
Fotó: Palágyi Barbara
 

 

 
Beer Miklós (jobbról a második) a munkatársakkal, valamint Szentes Attila polgármesterrel
Fotó: Palágyi Barbara
 

 

 
Munka a Jelenlétházban.
Fotó: Palágyi Barbara
 

 

 
Fotó: Palágyi Barbara
 

 

 
Bútorokat visznek egy rászorulónak
Fotó: Palágyi Barbara
 

 

 
Fotó: Palágyi Barbara
 

 

 
Fotó: Palágyi Barbara
 

 

 
Fotó: Palágyi Barbara
 

 

 
Fotó: Balágyi Barbara
 

 

 
Jelenlétház Szalmatercsen
Fotó: Palágyi Barbara
 

 

 
Fotó: Palágyi Barbara
 

 

 
Fotó: Palágyi Barbara
 

 

 
Oláh Róbertné, szalmatercsi lakos
Fotó: Palágyi Barbara
 

 

 
Fotó: Palágyi Barbara
 

 

 
Fotó: Palágyi Barbara
 

 

 
Fotó: Palágyi Barbara
 

 

 
Fotó: Balágyi Barbara
 

 

 
Ságújfalun rekortánpálya épült az alapítvány jóvoltából
Fotó: Palágyi Barbara
 

 

 
Fotó: Palágyi Barbara
 

 

 
Fotó: Palágyi Barbara
 

 

 
Fotó: Balágyi Barbara
 

 

 
Fotó: Palágyi Barbara
 

 

 
Fotó: Palágyi Barbara
 

 

 
Fotó: Palágyi Barbara
 

 

 
Fotó: Palágyi Barbara

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Céltalan poroszkálás

A két fivér, Lee (Will Poulter) és Julius (Jacob Elordi) ígéretet tesznek egymásnak: miután leszereltek a koreai háborús szolgálatból, a veteránnyugdíjukból házat vesznek maguknak Kalifornia dinamikusan növekvő elővárosainak egyikében.

Autósmozi

  • - turcsányi -

Vannak a modern amerikai mitológiának Európából nézvést érthető és kevésbé érthető aktorai és momentumai. Mindet egyben testesíti meg a Magyarországon valamikor a nyolcvanas években futó Hazárd megye lordjai című, s az Egyesült Államokan 1979 és 1985 között 146 részt megérő televíziós „kalandsorozat”, amely ráadásul még legalább három mozifilmet is fialt a tengerentúli közönség legnagyobb örömére, s Európa kisebb furcsálkodására.

Húsban, szőrben

Mi maradt élő a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa programból? Nem túl hosszú a sor. A Tudásközpont és a Zsolnay Örökségkezelő Nkft. kulturális intézményei: a Zsolnay Negyed és a Kodály Központ, és a Zsolnay Negyedben az eleve kiállítótérnek épült m21 Galéria, amelynek mérete tekintélyes, minősége pedig európai színvonalú.

Rémek és rémültek

Konkrét évszám nem hangzik el az előadásban, annyi azonban igen, hogy negyven évvel vagyunk a háború után. A rendszerbontás, rendszerváltás szavak is a nyolcvanas éveket idézik. (Meg egyre inkább a jelent.)

Az igazságnak kín ez a kor

A családregény szó hallatán rendre vaskos kötetekre gondolunk, táblázatokra a nemzedékek fejben tartásához, eszünkbe juthat a Száz év magány utolsó utáni oldalán a kismillió Buendía szisztematikus elrendezése is.

Kultúrnemzet

„A nemzetgazdasági miniszter úr, Varga Mihály 900 millió forintot biztosított ennek az épületnek a felújítására – nyilván jó összeköttetésének köszönhetően. Lám, egy nemzeti kormányban még a pénzügyminiszter is úgy gondolja, hogy a kultúra nemcsak egy sor a magyar költségvetésben, hanem erőforrás, amelynek az ország sikereit köszönhetjük.”

Kamukéró

A lakástámogatási program a Fidesz-kormányok nagy találmánya. Ha az embereknek nincs pénzük lakást venni, akkor adjunk nekik támogatott hitelt – nagyjából ez a minta huszonöt éve.

„Így változik meg a világrend”

Miért tört előre a populista jobboldal a nyugati világban, és hogyan alakította át Kelet-Európát? Milyen társadalmi változások, milyen félelmek adták a hajtóerejét, és milyen tartalékai vannak? És a liberális demokráciának? A tájhaza egyik legeredetibb politikai gondolkodóját kérdeztük.

Nemtelen helyzetben

Egy hónapja éhségsztrájkol a vizsgálati fogságban Budapesten a német szélsőbaloldali aktivista, Maja T. A német média kifogásolja az ellene folyó eljárás és fogva tartásának körülményeit.