Alsó hangon több tízmilliárd forint állami és uniós forrásból valósul meg a Felzárkózó Települések (FeTe) program Magyarországon, melyet a Magyar Máltai Szeretetszolgálat (MMSZ) koordinál. A program az ország 300 leghátrányosabb települését hivatott felzárkóztatni, ugyanakkor bár 2019-ben indult, jelenleg még csak 180 faluban fut. Ennek egyik oka értesüléseink szerint, hogy nincs kellő szakember az országban, ezért eddig még nem sikerült kiterjeszteni a FeTét az összes érintett településre.
Ennek hátterével részletesen foglalkozott a Magyar Narancs a közelmúltban.
A programban több szervezet is részt vesz az MMSZ mellett. De mit csinálnak a gyakorlatban? Beer Miklós nyugalmazott váci püspök alapítványa, a Szent Ferenc Szegényei a Nógrád megyei Szalmatercsen és Ságújfalun lát el szolgálatot. Ellátogattunk a két településre, hogy az ott tevékenykedő munkatársakkal beszélgessünk.
Munkájuk igen szerteágazó: segítik az iskolások oktatását, tréningeket tartanak felnőtteknek, az álláskeresésben is közreműködnek. Kertmunkaprogramot valósítanak meg, azaz a kiskerti gazdálkodásban segédkeznek, tűzifát és élelmiszert osztanak a rászorulóknak, kijavítják a tetőt, ha valakinél megbomlott a szerkezet. Ezzel együtt sok a kihívás és a kudarc: ha valaki nem akar felemelkedni, nincs az a program, ami segítene rajta.
Riportunkat a friss Magyar Narancsban olvashatják: