Akár a képviselő-testületet is feloszlatnák a fideszes polgármester ellenében Nyírcsászáriban

Kis-Magyarország

Egy korábbi feljelentés miatt nyomozás is folyik, de nincs kizárva a település vezetője elleni méltatlansági eljárás sem. A helyi ellenzék komolyan mérlegeli, hogy feloszlatja a testületet.

Az elmúlt hetekben lapunk két cikkben is foglalkozott azzal, hogy a Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei Nyírcsászáriban az önkormányzati választás után fideszes lett ugyan a polgármester, de kisebbségbe került a képviselő-testületben. A települést vezető Szkibáné Teliska Éva Nagy Csaba alpolgármesterrel és még egy képviselővel alkot közös platformot, velük szemben azonban négy „ellenzéki” képviselő áll. Egyiküket, a helyi óvodában dolgozó Demeter Zsuzsát a polgármester és az óvodavezető is azzal fenyegette: vagy mondjon le a mandátumáról, vagy álljon át a Szkibáné vezette csapatba. Miután ezt Demeter visszautasította, indoklás nélkül elbocsátották a munkahelyéről. Szkibáné Teliska Éva és a két hozzá csatlakozó képviselő azzal sem foglalkozott, hogy híradásaink révén az üggyel a fél magyar sajtó foglalkozott, s hogy a korábbi fenyegetések miatt az ügyben már rendőrségi feljelentés született.

A történtek szóba kerültek a múlt szerdai testületi ülésen, ahol Orosz József, a kormánypárti faluvezetővel szemben álló frakció egyik képviselője azt mondta: „Nem kaptak választ arra, miért kellett egy óvónőt elbocsátani.” Majd hozzátette: „Kérem, ezt indokolják meg szakmai szempontok alapján! Hogyan lesz ezután a feladat az intézményben ellátva?” Ám a felvetésre nem kapott választ.

Ezt követően Orosz Facebook-oldalán nyílt levelet címzett a polgármesterhez. Ebben arra emlékezteti Szkibánét, hogy korábbi feljelentésük nyomán az ügyben a Nyírbátori Rendőrkapitányság már nyomoz. Hozzáteszi, hogy amint tavaly október elsejével a hivatalba lépett a nyírcsászári fideszes polgármester, „(…) azonnal felvették a támadóállást. Módszeresen, szisztematikusan a legképtelenebb hazugságokkal igyekeznek lejáratni az előző testületet és a jegyzőt. Azonnal feljelentettek minket (t. i. az ellenzéki képviselőket – B. T.) a létező összes szervnél”. Orosz József szerint azzal vádolják az ellenzéket, hogy akadályozzák a testületi munkát, holott megszavazták a szervezeti és működési szabályzatot (szmsz), támogatták a faluvezető alpolgármester-jelöljét és megszavazták illetményeiket, sőt támogatták, hogy szabadon felhasználható pénzügyi kerete legyen a polgármesternek. Majd hosszan ír a személyi ellentétekről, a helyi ellenzék ellen felheccelt közmunkásokról, az ellenzékiekről terjesztett és több esetben emberi méltóságukat is sértő hazugságokról, hozzátéve, hogy a képviselő-testület feletti törvényességi ellenőrzést ellátó Szabolcs-Szatmár-Bereg Vármegyei Kormányhivatalnak az ellenzék működésével összefüggésben nincs semmilyen kifogása. Orosz József arra is emlékeztetett, hogy a tavaly december 19-én megtartott közmeghallgatáson a szeptember 30-ig hivatalban lévő és júniusban újraindult, de kis szavazataránnyal vesztett régi polgármesterbe, Csordásné Nehéz Máriába fojtották a szót, amiért a faluvezetésnek kényelmetlen ügyeket hozott szóba.

 
Szkibáné Teliska Éva (középen) a tavaly júniusi Békemeneten
Forrás: Szkibáné Teliska Éva Facebook
 

A négy képviselő most kész arra, hogy feloszlassa a képviselő-testületet és új választás kiírását kezdeményezze. (Erre a 2024. október 1-jén felállt testületnek egy féléves moratórium után lesz lehetősége.)  „Ha nincs más lehetőség, akkor így fogunk tiszta vizet önteni a pohárba, remélve, hogy a mi polgármesterjelöltünk nyer és továbbra is többségben leszünk a testületen belül. A helyi, igencsak paprikás közhangulat most erre enged következtetni” – mondta portálunknak Orosz József. Úgy vélte, az sem elképzelhetetlen, és talán szerencsésebb megoldás is volna, ha a feljelentésük nyomán indult büntetőügyben elmarasztalnák a fideszes polgármestert, akit így méltatlansági eljárás keretében el lehetne távolítani posztjáról. Ekkor csak időközi polgármester-választást kellene kiírni az alig ezer fős nyírségi kisközségben.

A Narancs.hu úgy tudja, hogy Demeter Zsuzsa gyanúsan jogsértőnek tűnő elbocsátása miatt az ügybe bekapcsolódott a Társaság a Szabadságjogokért jogvédő szervezet, hogy ellássák az óvónő jogi képviseletét. A helyiek és a helyi ellenzék képviselői azt mondják, azzal nem számolt a fideszes faluvezetés, hogy a megzsarolt óvónő ügyéből országos hír lesz, ám ez sem tartotta vissza őket, hogy végül kirúgják őt az állásából. „A helyzet talán még ennél is rosszabb. Megítélésem szerint a polgármester és kétfős csapata azt talán tudja, hogy bűncselekményt, így a gyanú szerint zsarolást vagy fenyegetést követett el Demeter Zsuzsával elbocsátásával, ezt mégis megpróbálják kizárni a gondolataikból” – mondta Orosz József.

Az elmúlt hetekben, napokban mind Szkibáné Teliska Éva, mind Nagy Csaba alpolgármester többször elhárította megkeresésünket. Így nem tudtuk nekik feltenni kérdéseinket. Nyírcsászári fideszes faluvezetése egyetlen más sajtóérdeklődésre sem reagált.

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyos valóságot arról, hogy nem, a nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésen.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Emlékfénybetörés

Reisz Gábor Van valami furcsa és megmagyarázhatatlan című filmjének nyitójelenetében a főszereplő azon gondolkodik, vajon feltűnne-e bárkinek is, ha egyszer csak összeesne és meghalna. Budapest különböző helyszíneire vizionálja a szituációt: kiterül a Nemzeti Múzeum lépcsőjén, a Blahán, a villamoson, egy zebra közepén, az emberek pedig mennek tovább, mintha mi sem történt volna.

Bácsirománc

Mintha csak időgépben röppennénk vissza a 80-as, 90-es évekbe. Semleges, visszatérő díszletek, élesen bevilágított terek, minden epizód végén fontos leckéket tanuló, mégis ismerősen stagnáló figurák és élőben kacagó közönség.

Nők, tájban

Januško Klaudia (1998) csak tavaly végzett a Képzőművészeti Egyetem festőművész mesterszakán, mégis izmos bibliográfiával, számos egyéni kiállítással és külföldi ösztöndíjjal büszkélkedhet – köztük az éppen csak „csírázó” életmű és a mostani egyéni kiállítás szempontjából a legjelentősebbel, a 2024-es izlandival, ahol az „ökofeminizmus szempontjából vizsgálta a lokális éghajlatváltozás hatásának és az izlandi nők társadalmi helyzetének metszéspontjait”.

Mari a Covidban

A groteszkre vett darabban Kucsera Viktória (Kárpáti Barbara) magyar–történelem szakos tanár a Covid-járvány alatt a színjátszó csoportjával ír drámát a díva életéről.

Vörösök, proletárok

Annak a fényében, hogy 1990 előtt a párt történetével kizárólag az erre a feladatra delegált MSZMP Párttörténeti Intézet foglalkozott, talán nem meglepő, hogy a kiváló történésznek, az Állambiztonsági Szolgálatok Történeti Levéltára kutatójának most megjelent munkája az első nem „belülről” érkezett összefoglaló a kommunista eszme és gyakorlat sajátos magyarországi karrierjéről.

Itt a norma

Vannak alapvető bizonyosságai a szuverén magyar életnek, az egyik ilyen például az, hogy az anya nő, az apa férfi. A másik meg az, hogy az asszony nem ember. A harmadik, hogy a medve nem játék.

Járványkezelés 2.

Az Aphthovirus nemzetségbe tartozó FMDV vírus által terjesztett ragály, amely még március elején ütötte fel fejét egy kisbajcsi szarvasmarhatelepen, olyan országot talált telibe, amelyben nemcsak a beteg embernek, de a beteg állatnak sem könnyű a túlélés.

„Kiásni a dinoszauruszt”

Az Anya csak egy van című monodrámájáért Antistigma-díjat kapott, amelyet azoknak a művészeknek ítélnek oda, akik sokat tesznek azért, hogy egy-egy mentális problémát kevesebb előítélet övezzen. Ennek kapcsán a tabuk ledöntéséről, a problémák kimondásának fontosságáról és a színház erejéről beszélgettünk.

Apja lánya

Míg Jean-Marie Le Pent, a Nemzeti Front (NF) alapító atyját 1998-ban, nagyjából hasonló ügyben, mindössze egy évre tiltották el a közügyektől, lányát – igaz, egyelőre nem jogerősen, de azonnali hatállyal – rögtön ötre. Marine Le Pen hiába igyekszik középre pozicionálni pártját és önmagát, akárcsak apja, ő is törvénysértés és képmutatás között keresi a hatalomhoz vezető utat.

Gyávák legyünk vagy szabadok

Hivatalba lépése óta a Donald Trump-adminisztráció vámok sorát vezette be – hivatalosan az Egyesült Államok gazdasági és nemzetbiztonságának megerősítésére. Az efféle lépések sikere és megalapozottsága legalábbis kétséges.

Amerikai álom

Orbán Viktor nagy reményeket fűzött Donald Trump elnökségéhez, ám úgy tűnik, Trumpnak egyelőre elegendő annyi, hogy az EU-ban Magyarország tüske legyen a köröm alatt. Ezen a Danube Institute, a Mathias Corvinus Collegium, a CPAC Hungary kiterjedt, drága kapcsolati hálója sem változtat.