Jelenlegi tudásunk szerint S. Vilmos azért vert meg egy lányt Szegeden július 18-án, mert az védeni próbálta kubai félvér barátját, akiről S. Vilmos azt hitte, hogy bevándorló, és ezért beszólt neki. A megtámadott lány súlyos sérüléseket szenvedett, az arccsontja eltört. S. Vilmost hamarosan elkapták, ma már előzetes letartóztatását tölti.
|
A férfi börtönőrként dolgozott, és kick-box edzéseket is tartott. Ezeken a terepeken próbáltunk meg tájékozódni felőle.
A börtön
A Szegedi Fegyház és Börtön dolgozói közül néhányat ismerő forrásunk szerint S. Vilmos kollégái dühösek. A férfi ugyanis cselekedetével rossz fényt vet a büntetés-végrehajtási alkalmazottakra, és emiatt most többen kellemetlenül érzik magukat.
Egy egykori elítélt, bár csupán három évvel ezelőtt szabadult, miután 18 évet töltött a Csillagban, személyesen S. Vilmosra nem emlékezett. A volt rab emlékei szerint a börtönőrök, bár verbálisan olykor talán rasszisták voltak, a tetteikben ez nem nyilvánul meg, bent az számít, hogy melyik elítélt hogyan viselkedik. Túlzó retorziók a börtönőrök részéről ugyan nem ritkák, de forrásunk szerint nem rasszista indíttatásúak. A nemrégiben szabadult férfi azt azért hangsúlyozta, hogy tapasztalatai szerint az őrök rendkívüli pszichikai nyomásnak vannak kitéve folyamatosan, ami nem kizárólagosan a fogvatartottak miatt van, hanem az alá-fölé rendeltségi hierarchiában is keményen meg kell felelni a felettes kívánalmainak. Erre példának hozta fel az egykori elítélt, hogy beavatáson is keresztül kell mennie egy kezdőnek: az újoncot beküldik egy tagbaszakadt fogvatartotthoz, hogy verekedjen meg vele. Ha az újonc nem teljesít, akkor a továbbiakban a „nyámnyilaság” stigmájával kell tovább dolgoznia a többiek között. Egy tiszt vagy tiszthelyettes, fejtegette a Csillagban 18 évig élő férfi, több száz rab és több kolléga felett diszponál egy műszakban körletvezetőként, ezzel nagy pszichikai tehernek van kitéve, „valahol ki kell engedni a gőzt”. Mindenestre az már nyilvánosságra került, hogy S. Vilmos korábban is állt bíróság előtt garázdaság miatt, a próbára bocsátás éppen ősszel járt le. Mivel példásan végezte munkáját a BV intézményben, munkaadói ettől eltekintettek.
Az edzőterem
A sporttársak ugyanakkor kiállnak S. Vilmos mellett, bár akadt olyan is, aki a közösségi oldalon követelte a gyanúsított nevének közzétételét (amíg az nem volt ismert).
A többség egybehangzóan állítja, hogy nem volt elég asszertív, inkább olyan mackósan, kedvesen viselkedett. Így vélekedett róla Német Ferenc is, aki bábáskodott a sportág Csongrád megyei szervezeti felépítésében is, ma is a Magyar Kick-Box Szövetség elnökségi tagja. (A megyei tagszervezet nemrégiben megszűnt.) Az országos szövetség egyébként amilyen gyorsan csak tudott, kiadott egy közleményt, amelyben tudatták, hogy nem pusztán az edzőként dolgozó S. Vilmost, de az általa vezetett egyesületet is felfüggesztik. Azt a gyanúnkat, hogy a Betyársereg honlapján gyakran szereplő kick-box Európa-, illetve világbajnokok bármiféle kapcsolatban lennének a szövetségben tag klubokkal, Király István, a MKBSZ alelnöke határozottan visszautasította. Az egyesület tagságának felfüggesztését azzal indokolta, hogy csak addig hatályos, amíg megfelelő végzettségű, képzettségű edzőt találnak S. Vilmos helyére.
A Személy-, Vagyonvédelmi és Magánnyomozói Szakmai Kamara elnöki pozícióját is betöltő Német Ferenc azt elismerte, hogy egy biztonsági feladatokat ellátó személynek nem árt, ha jártas az önvédelmi sportokban, de ez a munka természetéből fakad, s nem jelenti azt, hogy ezzel visszaélnek a vagyonőr-sportolók, mivel éppen ez a sport az önfegyelmet is megtanítja a kick-boxosoknak.
Az S. Vilmos vezette klubban a múlt csütörtökön még tartottak edzést, egy fiatalember helyettesítette az azóta előzetes letartóztatásba helyezett kick-box edzőt. Az edzőterem előtt levő fiatalok közül senki nem kívánt semmit hozzáfűzni a történtekhez, csak egy barátját kísérő lány mondott annyit, hogy biztosan nem úgy történtek a dolgok, ahogy az újságban le van írva. „Vili senkit nem tudna megütni.”