Dugig pakolják a Szeretetládát, tíz perc múlva üres

Kis-Magyarország

Három dobozt hordanak tele naponta élelmiszer-adománnyal a szegediek. Az ötletgazda egy facebookos baráti társaság, amely azóta egyesületté alakult.

Másfél hónap alatt háromszor verte szét a szegedi Szeretetláda Karitatív Egyesület Lechner téri dobozát egy 36 éves férfi. Elfogták, eljárás indult ellene. A rendőrök mellett az egyesület is kereste. Somi Béla elnök azt mondja, nem ők tettek feljelentést. Az okozott kár megtérítésénél pedig lényegesebbnek gondolják, hogy kiderüljön, mi vitte rá az elkövetőt, hogy megrongálja a ládát.

Az egyesület alapítói tíz éve a Facebookon, egy Virág Cukrászdáról szóló bejegyzés alatt kezdtek beszélgetni, eredetileg arról, hogyan lehetne megmenteni Szeged régi vendéglátóhelyét. Kiderült, jól megértik egymást. Egyikük hozta szóba a pécsi szerzetes, Pio atya adományládájának esetét, és az ötletet, hogy Szegeden is fönn lehetne tartani ilyen dobozt ételadományok számára. Találkoztak, mind a heten beadtak a közösbe ezer forintot, az volt az indulótőke. Somi Béla, aki energetikai mérnök, most már nyugdíjas, elkészítette az első ládát, amely azóta is fönn van a rókusi templom kerítésén. A másik kettő is egyházi területen kapott helyet: a Tisza Lajos körúti evangélikus templom kerítésén, illetve a már említett lábon álló doboz a Lechner téri görögkatolikus kápolna mellett.

„Az egyház telke magánterület – mondja Somi Béla –, és a szegedi építési szabályzat szerint ha harminc centiméternél jobban nem lóg ki közterületre a doboz, nincs vele dolga a közterület-felügyeletnek, sem a Nébihnek. Meglehet, a legszigorúbb előírásoknak nem felel meg ez a láda, de sokkal higiénikusabb, mint a kuka tetejére nejlonzacskóban kirakni az ételt. Azért is jó ez így, mert minden egyház végez valamilyen karitatív munkát felekezettől függetlenül. Tisztában voltunk vele, hogy ez semmi komolyabb problémát nem old meg, túlélni segít. Kíváncsiak is voltunk, mi lesz ebből. Mindnyájunknak volt motivációja, én annyi jót kaptam ettől a társadalomtól, hogy most már vissza is akarok adni. Először mi hordtuk bele az ennivalót, aztán láttuk, más is berakja. Egy kiló kenyér, egy konzerv, két alma.”

A közösségi médiában és a helyi nyilvánosságban reklámozták, szórólapot készítettek. Az került rá, „kéretlenül, önzetlenül, feltétel nélkül”. Azért, mert aki abba a ládába ennivalót tesz, lemond a tulajdonjogáról, nem foglalkozik azzal, ki hogyan használja fel, mit csinál vele.

 
A rókusi templom kerítésén 
Fotó: Szeretetláda egyesület
 

A kezdeményezők az elején kaptak olyan visszajelzést, hogy van, aki kiveszi az ennivalót, elhordja a Mars téri piacra, eladja, és vesz belőle cigarettát, italt. Erre ők azt mondták, nem tudják, nem is akarják megváltoztatni azoknak az embereknek a szocializációját, akik a ládához járnak. Ha valakinek annyi hiányzik ahhoz, hogy túlélje a napot, hogy legyen cigije, kannás bora, és így jut hozzá, már segítettek rajta. A többség úgyis magának, családjának viszi az ennivalót. Ezt Somi Béláék jól tudják, mert mindennap visznek a ládákhoz ételt – Excel-táblázaton tervezik meg, ki, mikor, melyikhez jár –, és találkoznak azokkal, akik számítanak az adományra. Páran hozzájárultak, hogy készüljön kép, amelyen valamennyire látszanak, de csak azért, hogy lássák az emberek, ez a kezdeményezés tényleg működik.

Az adományozó közönséggel ilyen kapcsolata sincs az egyesületnek, és ez így jó. Az a tapasztalat, hogy aki adni készül, sokszor ugyanolyan zavarban van, mint aki rájön, hogy segítség nélkül nem tud ennivalót szerezni. A Szeretetláda egyesület tagjai olykor kapnak üzenetet, segítséget kér valaki. A tanácsra, hogy ott a láda, néha az a válasz, „nem, oda én nem megyek el”. Az a következő szint, amikor mégis elmegy, aztán a nyilvános melegétel-osztásra is odaáll. A láda a teljes anonimitást biztosítja mindkét irányban.

„Először készételkonzerveket, olyan ennivalókat tettünk bele, amelyek azonnali fölhasználásra jók” – mondja az elnök. –

„Ahogy elkezdtük megismerni őket, láttuk, hogy módosítani kell a kínálaton.

A hajléktalanok tudják, mikor, hol, hogyan lehet élelmiszerhez, meleg ételhez, ruhához jutni, hol lehet pihenni. Tökéletesen ismerik a város szociális ellátórendszerét, az önkormányzati és a civil segítséget is. Az ő életük arról szól, hogy egyik ilyen ponttól a másikig vándorolnak nap közben. Ám járnak a ládákhoz kisnyugdíjasok is, akik még laknak valahol, de mindennapi dilemma számukra, hogy gyógyszert vegyenek, ennivalót, vagy a villanyszámlát fizessék ki. Jönnek nagycsaládosok, ahol valamelyik vagy mindkét szülő állás nélkül maradt hirtelen. Más alacsony keresetűek, akiknek a szájuk még épp a vízszint fölött van, és kapaszkodnak, hogy ne süllyedjenek tovább. Az ő érdekükben kezdtünk lisztet, cukrot, étolajat, sót, száraz tésztát, tarhonyát tenni a ládába. Olyan ételt, amit meg lehet főzni, és van ennivaló egy-két napra. Egyre több ilyen helyzetű ember jön. Tudják, mikor megyünk, várnak.”

A szegedi szeretetláda indulása után az első években országszerte több helyen is követték a példát. Negyvenegynéhány településről kaptak hírt Somi Béláék, ahol ládát tettek ki. Keresték is őket jó tanácsért. Összeállítottak egy segédletet, hogyan érdemes indulni, mire célszerű figyelni.

 
 
 

Azt nem követték, hol milyen eredménnyel jártak, viszont az ő életükben változás állt be. A baráti társaság egyesületté alakult. Az alapítók közül többen váltig mondták, hogy maradjon ez csak baráti közösség. Nem kell, hogy hivatalos szervekkel álljanak kapcsolatban, és muszáj legyen mindent adminisztrálni. Somi Béla azzal érvelt az egyesületi keret mellett, hogy így jogosultak lesznek állami támogatásra. Ez azért is volt megfontolandó, mert a feladat egy idő után nagyobb munkával járt, mint amire számítottak.

„Most 17 bejegyzett tagunk van, és 40-50 olyan szimpatizánsunk, akivel együtt dolgozunk, rájuk lehet számítani” – mondja az elnök. – „A szegedi önkormányzat preferált szervezetnek tekint minket. Pályázat révén kaptunk a várostól egy raktárat a Remény utcában. Ez is nagy előrelépés volt, mert addig egy garázsból intéztük a logisztikát. A raktárat felújítottuk, közösségi tér lett belőle. Civil szervezetként indulunk a Nemzeti Együttműködési Alap pályázatain is, mindig nyerünk. Nem sokat, néhány százezer forintot, de ez elég arra, hogy a működési költségeket fedezze. Alkalmazottunk továbbra sincs, mindenki önkéntesként dolgozik. Arra költünk, amire muszáj, villanyszámlára, közös költségre.”  

A Szeretetláda közössége a kezdetekkor megkérdezte a szegedi önkormányzat népjóléti irodáját, van-e nyilvántartása az önkéntes karitatív munkát végző szervezetekről. Fel akarta venni velük a kapcsolatot, megismerni őket, ki mit csinál, hogyan lehet segíteni egymásnak. Nem volt ilyen címlista. Ám nem csak ők keresték a kapcsolatot a többiekkel. A Szegedi Tudományegyetem behívta interjúra a Szeretetláda egyesületet, és ott vetette fel Somi Béla, hogy érdemes lenne létrehozni olyan fórumot, ahol a karitatív munkát végző szegediek találkoznak. Fél évvel később kurzus indult az SZTE-n: közösségi önkéntesség. Azok a hallgatók vették fel, akiket érdekel az önkéntes munka. Ők eljárnak segíteni a Szeretetládához is, de a körbe több mint tizenöt civil szervezet tartozik. A kurzusnyitó rendezvényen mindegyik társaság bemutatkozik néhány percben, a kurzuszárón is találkoznak. Somi Béla szerint a kapcsolattartáson túl arra is jó volt az egyetem kezdeményezése, hogy sok olyan fiatalhoz eljutott a hírük, akik szívesen segítenek. Látszik, hogy még többen jönnének, ha tudnának róluk. Amikor megbeszélik az önkéntesekkel a munkát – a láda takarítása, csomagolás, pakolás – az is szóba kerül, hogy azokon a közösségimédia-felületeken, ahol jelen vannak, lehetőleg adjanak hírt a ládáról, az a legnagyobb segítség.

 
 
 

A ládák tartalmát nézve látszik is ennek a hatása. Sokszor van benne egy-két kifli vagy más péksütemény, és látják is: egyetemisták, amikor vesznek maguknak ennivalót a pékségben, a ládára is gondolnak, és aztán arra kanyarodnak betenni, amit oda szántak.

Lehet látni benne gyümölcsöt, olykor ananászt, mangót is. Vagy két flakon málnaszörpöt. Az egyesület kapcsolatban áll egy bolttal, és jutányos áron vásárol ennivalót. Az elnök hangsúlyozza, a három ládát nem csak ők, hanem jelentős részben a szegediek éltetik az adományaikkal. Szükség van rá.

„Az elején többször is hirdettük, hogy lehetőleg gyári csomagolású élelmiszer kerüljön bele, száraz ételek, és a többség ezt be is tartja” – mondja Somi Béla. – „Van néha, amikor rosszindulatból valaki szemetet tesz be. A legtöbben azt, amit a szívük diktál. Elő szokott fordulni főtt étel is, aminek nem örülünk. Nyáron baj is lehetne belőle, télen talán nem. Volt, hogy vártam ott, miután dugig raktuk az egyik ládát. Tíz perccel később teljesen üres volt.

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Vezető és Megvezető

Ha valaki megnézi a korabeli filmhíradókat, azt látja, hogy Hitlerért rajongtak a németek. És nem csak a németek. A múlt század harmincas éveinek a gazdasági válságból éppen csak kilábaló Európájában (korántsem csak térségünkben) sokan szerettek volna egy erőt felmutatni képes vezetőt, aki munkát ad, megélhetést, sőt jólétet, nemzeti öntudatot, egységet, nagyságot – és megnevezi azokat, akik miatt mindez hiányzik.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.

Hallják, hogy dübörgünk?

A megfelelően lezárt múlt nem szólhat vissza – ennyit gondolnak történelmünkről azok a politikai aktorok, akik országuk kacskaringós, rejtélyekben gazdag, ám forrásokban annál szegényebb előtörténetét ideológiai támaszként szeretnék használni ahhoz, hogy legitimálják jelenkori uralmi rendszerüket, amely leg­inkább valami korrupt autokrácia.

Próbaidő

Az eredetileg 2010-es kötet az első, amelyet a szerző halála óta kézbe vehettünk, immár egy lezárt, befejezett életmű felől olvasva. A mű megjelenésével a magyar nyelvű regénysorozat csaknem teljessé vált. Címe, története, egész miliője, bár az újrakezdés, újrakapcsolódás kérdéskörét járja körül, mégis mintha csak a szerzőt, vele együtt az életet, a lehetőségeket búcsúztatná.

A puritán

A puritán már kora gyermekkorában nagyon puritán volt. Mondták is a pedagógusok a szülői értekezleten, hogy jó gyerek, csak egy kicsit puritán. Aztán, az értekezlet végén, hogy ne hallja a többi szülő, Aranka néni megsúgta, valójában a puritán a legpuritánabb az osztályban, meglehet, az egész iskolában, jobb lesz, ha odafigyelnek rá.

Költözik a hivatal

Lassan tíz éve jelent meg a Magyar Közlönyben az a kormányhatározat, amely szerint a Nemzetgazdasági Minisztériumnak a Várnegyedbe kell költöznie, a „Budapest I. kerület, Szentháromság tér 6. szám alatti ingatlanba”.

Fájni fog

A tengerentúlon immár hivatalos forrásból is áradnak az oltásszkeptikus sugalmazások, amelyeket egy gyanús vizsgálat hivatott alátámasztani. Az ilyesfajta nemzetközi példák itthon is felerősítik az oltáskerülők hangját.

Tudás és hatalom

Második ciklusának elején Donald Trump nekitámadt a legjelesebb amerikai egyetemeknek is. Elnöki hatalmát – amely ezen a területen erősen kérdéses, a végső szót a bíróságok mondják majd ki – immár arra is használja, hogy fél tucat elit magánegyetemet zsaroljon állami források visszatartásával és adószigorítások kilátásba helyezésével: ha nem regulázzák meg palesztinpárti tanáraikat és diákjaikat, és nem számolják fel esélyegyenlőségi programjaikat, oda a washingtoni pénz.