"Ebben a politikai helyzetben ez megengedhetetlen" - megszólal a Facebook-poszt miatt kirúgott ápoló

  • narancs.hu
  • 2019. december 13.

Kis-Magyarország

Beperli a siófoki kórházat Horváth Mónika. Ő az a nővér, aki a térség fideszes országgyűlési képviselőjének Facebook-posztját kommentálta a saját oldalán, mégpedig olyan módon, ami az azonnali hatályú elbocsátást közlő kórházi illetékesek szerint „ebben a politikai helyzetben megengedhetetlen”.

„Közalkalmazott 2019. november 18. napján az intézmény jó hírnevét hátrányosan érintő megjegyzést tett közzé Facebook-oldalán” – ez áll a siófoki kórház rendkívüli felmentést indokoló határozatában, amit Horváth Mónika a napokban kapott kézhez.

Majd így folytatódik az Inczeffy István főigazgató által aláírt indokolás: „Közalkalmazott magatartásával súlyosan megsértette az egészségügyi dolgozókra vonatkozó etikai szabályokat. Közalkalmazott magatartása a kívülállók részéről a Siófoki Kórház megítélése tekintetében félreértések és negatív értékítélet keletkezésének veszélyével jár. A munkáltató részéről pedig végleges bizalomvesztéssel járt. Fentiek lehetetlenné teszik a közalkalmazotti jogviszony további fenntartását.”

S akkor nézzük az ominózus Facebook-bejegyzést, amit Horváth Mónika a térség fideszes országgyűlési képviselőjének, Witzmann Mihálynak a posztjához írt: „Remélem, nem prosztata bántalmak miatt vág ilyen fájdalmas képet, mert a kórház urológiáján nem biztos, hogy kíméletesen bánnának a valagával, most, hogy bezárásokról szólnak a hírek...”

Miután kirúgták, felkerestük, mi is történt pontosan.

Narancs.hu: Mit mondtak önnek, a képviselő úr alfele, vagy a kórház emlegetése vágta ki annyira a biztosítékot, hogy azonnali hatállyal felmondtak?

Horváth Mónika: Amikor délután közölték velem a közvetlen feletteseim, hogy ki vagyok rúgva, aznap éjjelre mentem volna dolgozni a sürgősségi osztályra, de már nem kellett bemennem… Az ápolási igazgató és a sürgősségis főnővér azt hajtogatta: nagyon kellemetlen az a kórházra nézve, amit írtam. Különösképpen a főigazgató úrra nézve. Azt is hozzátették, így, szó szerint: ebben a politikai helyzetben ez megengedhetetlen…

A kórház megítélése  tét?

A kórház megítélése tét?

Fotó: H. Szabó Sándor felvétele

Narancs.hu: Mit jelent az „ebben a politikai helyzetben”?

Horváth Mónika: Én ezt egyértelműnek látom: önkéntes segítőként részt vettem a fideszes jelöltet legyőző polgármester kampányában. Politikai okokból bocsátottak el. Talán pont ugyanezen a napon mondott föl a siófoki kórház Nagy Gábornak is, aki korábban orvos-igazgatóként dolgozott, de ő is „merészelt” elindulni a választáson képviselőjelöltként a fideszes jelölttel szemben, függetlenként.

Mi több, győzött is a választókerületében. Sőt október 13-a után alpolgármesternek kérte fel a polgármester. Vagy lehetnek ilyen véletlenek? Szerintem nem, hiszen sem Nagy Gábor munkáját, sem az enyémet nem érte korábban soha kifogás. Gyakori, hogy ápolók azért állnak a szőnyeg szélén, mert a betegek, vagy a hozzátartozók panaszt tesznek a bánásmódjuk, a hangnemük miatt – ők még ma is a kórház dolgozói…

Narancs.hu: A képviselő személyesen „utasította” a kórházat, hogy rúgják ki önt ezért a Facebook-bejegyzésért?

Horváth Mónika: Nem gondolom, de az a variáció sem jobb, ha a kórház „megfelelési kényszerből” döntött így. De ha valóban a kórház jó hírnevét sértette a bejegyzésem, és semmilyen politikai szála nincs az eltávolításomnak, akkor miért maradt el a figyelmeztetés, vagy a fegyelmi vizsgálat?

Narancs.hu: Mire gondolt a Facebook-bejegyzésében, amikor arról írt, hogy bezárásokról szólnak a hírek?

Horváth Mónika: Éppen akkor írta meg a Népszava, hogy megszerzett egy javaslatot, miszerint a siófoki kórházban az urológia és a kardiológia megszüntetését mérlegelik. Egyébként azóta sem cáfolta senki ennek a szakmai anyagnak a létezését, az illetékesek csak azt szajkózták, hogy a kormány nem tárgyalt kórház- és osztálybezárásokról…

Narancs.hu: Ha nem vett volna részt a polgármester kampányában, ma is a kórházban dolgozhatna?

Horváth Mónika: Úgy gondolom, igen.

Narancs.hu: Amikor néhány hete a biztonsági őrök rátámadtak a kórházkapu előtt az ATV operatőrére, már ő is az ön ügyében forgatott?

Horváth Mónika: Igen, aznapra hívtak be átvenni a papírjaimat, de végül mégsem adták át, mondván, a főigazgató még beszélni óhajt velem. Ez a beszélgetés azután elmaradt, később meg én nem vettem át a felmondólevelem, mert bár beleírták, hogy mellékelik, mégsem volt benne a Facebook-bejegyzésem. Végül postán küldték ki, már mellékelve a Facebook-beírásomat is, amit egyébként velem azonnal töröltettek.

Narancs.hu: Egykori, kórházban maradt kollégái szóba mernek még állni önnel?

Horváth Mónika: Csak titokban, lájkolni persze nem merik a bejegyzéseimet. Működik a megfélemlítés taktikája 2019 végén, Magyarországon…

Horváth Mónika: Működik a megfélemlítés taktikája

Horváth Mónika: Működik a megfélemlítés taktikája

Fotó: narancs.hu

Narancs.hu: Sokan azért kék szalagot tűztek az eltávolítása után, szolidaritásuk jeleként.

Horváth Mónika: Nagyon jólesett, az október 13-i választáson győztes Becsülettel Siófokért Egyesület egyik képviselőjének kezdeményezésére a novemberi képviselő-testületi ülésen az egyesület képviselői és a polgármester is kék szalaggal jelent meg – a Nagy Gábor alpolgármester iránti szolidaritás jeleként is –, de azóta is sokakat látok a városban kék szalaggal a kabátjuk hajtókáján.

Narancs.hu Egészségügyisként hogyan került a polgármester kampánystábjába?

Horváth Mónika: Kommunikációs végzettségem is van. A kórházban egyébként már a kampány elején közöltem, hogy ilyen társadalmi munkát vállaltam, a szabadidőm terhére.

Narancs.hu: A kórházi munkáját sosem illették kritikával a főnökei?

Horváth Mónika: Sohasem. Korábban tizenkét évig dolgoztam baleseti intenzíven, egy éve tértem haza az egészségügybe külföldről, előbb a siófoki kórház belgyógyászatára kerültem, majd egyre inkább a sürgősségin vállaltam ügyeleteket. Előfordult, hogy egy hónap alatt közel kéthavi munkaórám volt. Súlyos a szakemberhiány az egészségügyben, ezt tapasztalhattam nap, nap után. De sajnos a jelek szerint ma Magyarországon, ma a magyar egészségügyben van, ami még a betegellátásnál is előbbre való.

Narancs.hu: Következik a munkaügyi per?

Horváth Mónika: Igen, mégpedig késlekedés nélkül.

A fideszes képviselő „tanúkkal bizonyítja”

„Nem politikai okokból bocsátotta el a kórház az egyik szakdolgozóját, hanem azért, mert „hivatását és esküjét megcsúfoló módon, az egészségügyben dolgozókhoz méltatlanul viccelődött, hogy mit tennének egy emberrel, ha bekerülne a kórházba” – idézte a Siófoki Kórház közleményét a kormányhű KESMA-sajtóbirodalom Somogy megyei kiadása. Ugyanez a médium citált Witzmann Mihály Facebook-posztjából is, melyben a fideszes képviselő azt írta, szó szerint idézve: „Tanúkkal alátámasztani és bizonyítani is tudom, hogy semmi közöm nincsen a Siófoki Kórházban történt két személy elbocsátásához...”

A Siófoki Kórház korábbi orvos-igazgatója, Siófok alpolgármestere, Nagy Gábor nem kívánt nyilatkozni eltávolításának körülményeiről. A Népszava azt írta: „úgy értesültünk, hogy politikai okokból távolították el a kórházból". Értesüléseinket Nagy sem megerősíteni, sem cáfolni nem akarta.”

Figyelmébe ajánljuk

Mint a moziban

Fene se gondolta volna néhány hete, hogy az egyik központi kérdésünk idén januárban az lesz, hogy melyik magyar filmet hány százezren látták a mozikban. Dúl a számháború, ki ide, ki oda sorol ilyen-olyan mozgóképeket, de hogy a magyar film nyer-e a végén, az erősen kérdéses továbbra is.

Talaj

Thomas érzékeny kisfiú, nem kamaszodik még, mint az első szőrszálak megjelenésére türelmetlenül várakozó bátyjai. Velük nem akar játszani, inkább az udvaron egy ki tudja, eredetileg milyen célt szolgáló ládában keres menedéket, s annak résein át figyeli a felnőtteket, szülei élénk társasági életét, vagy kedvenc képregényét lapozgatván a szintén még gyerek (bár történetesen lány) főszereplő helyébe képzeli magát, és sötét ügyekben mesterkedő bűnözőkkel küzd meg.

Felszentelt anyagpazarlás

Ha a művészet halhatatlan, halandó-e a művész? Tóth László (fiktív) magyar építész szerint láthatóan nem. Elüldözhetik itthonról a zsidósága miatt, és megmaradt szabadságát is elvehetik az új hazában, elszakíthatják a feleségétől, eltörhetik az orrát, ő akkor sem inog meg. Hiszen tudja, hogyha őt talán igen, az épületeit nincs olyan vihar, mely megtépázhatná.

Zöld és fekete

A többszörös hozzáférhetetlenség határozza meg Nanna Frank Møller és Zlatko Pranjić frusztráló dokumentumfilmjét. Első ránézésre a téma filmes-antropológiai eszközökkel könnyedén megragadhatónak tetszik. Zenica egy Szarajevótól nem messze lévő kisebbecske város, amelynek határában a világ egyik legnagyobb acélgyárának, az ArcelorMittalnak a kokszolóüzeme terpeszkedik.

Törvénytelen gyermekek

Otylia már várandós, amikor vőlegénye az esküvő előtt elhagyja, így lánya, Rozela házasságon kívül születik. Később Rozela is egyedül neveli majd saját gyermekeit. A három nővér, Gerta, Truda és Ilda egy észak-lengyelországi, kasubföldi faluban élnek anyjukkal, az asszony által épített házban.

Átverés, csalás, plágium

Az utazó kiállítást először 2020-ban Brüsszelben, az Európai Történelem Házában rendezték meg; a magyarországi az anyag harmadik, aktualizált állomása. Az eredetileg Fake or Real címen bemutatott kiállítás arra vállalkozik, hogy „féligazságok és puszta kitalációk útvesztőjében” megmutassa, feltárja a tényeket, az igazságot, amihez „követni kell a fonalat a labirintus közepéig”. A kiállítás installálása is követi a labirintuseffektust, de logikusan és érthetően.

Kire ütött ez a gyerek?

Az 1907-ben született dráma eredetiben a The Playboy of the Western World címet viseli. A magyar fordításokhoz több címváltozat is született: Ungvári Tamás A nyugati világ bajnokának, Nádasdy Ádám A Nyugat hősének fordította, a Miskolci Nemzeti Színházban pedig Hamvai Kornél átültetésében A Nyugat császáraként játsszák.

2 forint

„Újabb energiaválság felé robog Európa, ebből kellene Magyarországnak kimaradni, ami nem könnyű, hiszen ami most a magyar benzinkutakon történik, az már felháborító, sőt talán vérlázító is” – e szavakkal indította Orbán Viktor a beígért repülőrajtot indiai kiruccanása után. Hazatérve ugyanis a miniszterelnök szembesült egynémely adatsorral, meg leginkább azzal, hogy, a legendás Danajka néni szavaival élve, „drágulnak az árak”. Az üzemanyagé is.

Kiárusítás

Lassan másfél éve szivárgott ki, hogy az állam egy olyan arab befektetőnek, Mohamed Alabbarnak adná Budapest legértékesebb egybefüggő belterületét, a Rákosrendezőt, aki mindenféle felhőkarcolót képzel oda, egyebek mellett a Hősök tere látképébe belerondítót is.

24 óra

„Megállapodást kellene kötnie. Szerintem tönkreteszi Oroszországot azzal, ha nem köt megállapodást” – mondotta Trump elnök a beiktatása utáni órákban Vlagyimir Putyinról, majd hozzátette azt is, hogy „szerintem Oroszország nagy bajba kerül”. Trump azt is elárulta, hogy telefonbeszélgetést tervez az orosz elnökkel, de még nem tudja, mikor.