Kiderült: a Fidesz szegedi "atomfegyvere" legfeljebb füstbomba volt

  • B. T.
  • 2019. december 13.

Kis-Magyarország

Bizonyítékok hiányában másodfokon felmentették a Szeviép volt vezetőit, és ezzel egyidejűleg megszüntették B. S. másod- és P. L. harmadrendű vádlott házi őrizetét. Ez a sztori volt az, amire a Fidesz építette helyben a kampányát, és amivel Botka Lászlót és Ujhelyi István akarták revolverezni.

A másodfokon eljáró Szegedi Törvényszék pénteken délelőtt hozott ítéletében kimondta, hogy nem lehetett kétséget kizáróan bizonyítani, hogy a három vádlott magatartása megvalósította-e a csődbűntettet. A vádlottak az ítéletet követően három nap gondolkodási időt kértek, hogy eldönthessék, kívánnak-e élni a fellebbezéssel. Az ügyész továbbra is a vádlottak bűnösségének kimondását kérte, és azt, ítéljék őket börtönben letöltendő szabadságvesztésre – írja a szegedi portál.

A Szegedi Törvényszék ítéletében azt mondta ki: nem állt rendelkezésre elegendő bizonyíték, hogy megállapíthassák a három vádlott bűnösségét. A bíróság ítélet úgy fogalmazott, hogy nem lehetett minden kétséget kizáróan megállítani, hogy a vádlottak magatartása okozta-e a Szeviép csődjét.

A Szegedi Törvényszék tanácsa pénteken felmentette a vádlottakat

A Szegedi Törvényszék tanácsa pénteken felmentette a vádlottakat

Fotó: szeged.hu

Nem volt teljes körű nyomozás

Az ítélet indoklása mások mellett kitért arra, hogy sem a vádirat, sem az elsőfokú ítélet nem foglalkozott azzal a ténnyel, mennyiben járult hozzá a Szeviép csődjéhez, hogy a magyar állam 3, míg a román állam egymilliárd forintnak megfelelő összeget nem, vagy késedelmesen fizetett ki az elvégzett munkák után a szegedi cégnek.

Hasonló megállapításra jutott a Szegedi Törvényszék akkor, amikor azt állította: az első fokú ítéletben nem vették figyelembe, hogy 600 millió forintos áfa visszatérítéséhez sem jutott hozzá a Szeviép. A vádlottak védekezése alapvetően arra épült, hogy ezek az okok vezettek elsődlegesen a cég fizetésképtelenségéhez.

A törvényszék ítéletének indokolásakor nyomatékkal elhangzott, hogy nem bűncselekmény, hanem bizonyítottság hiányában mentették fel a vádlottakat másodfokon. Nem utolsó sorban azért, mert a nyomozó hatóság, majd a vádhatóság nem vizsgálta teljes körűen a Szeviép gazdasági és pénzügyi tevékenységét, annak csupán részleteit, megállapításaikat ebből vonták le.

Szabó Bálintnak megint fizetnie kell

Szabó Bálintnak megint fizetnie kell

Fotó: Bod Tamás felvétele

A Szeviép-per első felvonása után sajtótájékoztatót tartó Szabó Bálintnak egy friss ítélet szerint újabb egymillió forintot kell fizetnie, amiét megsértette Botka László jó hírnévhez való jogát. A zavaros előéletű Szabót sokan Lázár János emberének tartják, aki az idei önkormányzati választáson polgármesterjelölt volt Szegeden, de csúnyán leszerepelt.

Politikai szálak

Szeged egykori legnagyobb építőipari cégénél 2009-ben jelentkeztek fizetési problémák, amelyek 2010-ben előbb a csődeljáráshoz, majd a felszámoláshoz vezettek.

A Fidesz viszonylag hamar felkapta az ügyet és beállt a Szabó Bálint mögé, aki viszont kifizetetlen alvállalkozók élére állt.  A kormánypárt szerint a Szeviép milliárdjai az MSZP pártkasszájába folytak, ám ezt bizonyítani nem tudják. De bizonyítottnak látták, hogy az egykori nagy építőipari cég egyik kft.-jének adott félmilliárdos kölcsön szabálytalan volt, s ezért a leánycég ügyvezetője, aki Ujhelyi sofőrjeként is ismert, később, jutalmul, egy önkormányzati cégben kapott vezető beosztást. Mindezt cáfolja, hogy ebben az ügyben 2017 márciusában „Valótlanul állítottuk...” kezdéssel helyreigazítást kellett közzétennie a propagandagépezetbe tartozó Origónak. A Narancsnak adott írásbeli válaszában B. Nagy László fideszes parlamenti képviselő „nyilvánvalónak nevezte a Szeviép és az MSZP, valamint az MSZP-s politikusok kapcsolatát”, de néhány homályos utaláson kívül semmilyen konkrétummal nem szolgált az ügyben.

Ám ez nem zavarta a kormánypárt kampánygépezetének működtetőit. Mind Ujhelyit, mind Botkát folyamatosan belekeverték az ügybe, s az sem zavarta őket, hogy hetekkel, hónapokkal később kénytelenek voltak szinte az összes, a fideszes médiában megjelent cikk után újabb és újabb helyreigazításokat lehozni.

Végül ez a hozzáállás vezetett a magyar sajtótörténet legszürreálisabb esetéhez, amikor végül a helyreigazítást is helyre kellett igazítaniuk:

Ilyen az igényes fideszes média: íme a helyreigazítás helyreigazítása

A Szegedma.hu önkorrekciója több mint szürreális. "Az igényesség és az intellektuális fölény már akkor is az Önöké volt, amikor létszámukban messze elmaradtak a posztkommunista és liberális kollégáiktól" - mint emlékezetes, ezekkel a szavakkal méltatta a közvetlenül vagy közvetve fideszes szolgálatban álló, újságot író dolgozókat a kormánypárt frakcióvezetője.

Figyelmébe ajánljuk

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Érzések és emlékek

A magyar származású fotóművész nem először állít ki Budapesten; a Magyar Fotográfusok Házában 2015-ben bemutatott anyagának egy része szerepel a mostani válogatásban is, sőt a képek installálása is hasonló (ahogy azonos a kurátor is: Csizek Gabriella).

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.

Akkor és most

Úgy alakultak dolgaink, hogy az 1991-ben írt, a 80-as évek Amerikájában játszódó epikus apokalipszis soha korábban nem volt számunkra annyira otthonos, mint éppen most. Néhány évvel ezelőtt nem sok közünk volt az elvekkel és mindennemű szolidaritással leszámoló, a nagytőkét a szociális háló kárára államilag támogató neoliberalizmushoz.

Gyurcsány abbahagyta

Arra, hogy miért, és hogy miért pont most hagyta abba, lehet racionális magyarázatot találni a külső szemlélőnek is, azzal együtt, hogy e személyes döntés valódi okairól biztosat egyetlen ember tudhat; esetleg kettő. A DK (is) csúnyán megbukott a tavaly júniusi EP-választáson, és bejött a képbe Magyar Péter és a Tisza; és a vak is látta, hogy ha van jövő az ellenzéki oldalon, az a Tiszáé. Ha valaki, akkor a Tisza kanyarítja be az addig ilyen-olyan ellenzéki pártokkal rokonszenvező és mérsékelt lelkesedéssel, de rájuk szavazó polgárokat.

Lengyel Tamás: A hallgatás igen­is politizálás!

Elegem van abból, hogyha elhangzik egy meredek kijelentés, amelytől, úgy érzem, kötelességem elhatárolódni, vagy legalábbis muszáj reagálnom, akkor felcímkéznek, hogy én politizálok – míg aki csak hallgat, az nem politizál – mondja interjúnkban a színész, aki azt is elárulta, hogy melyik politikusra hajaz leginkább a kormánypárti álinfluenszere.