Szolnok

Kultúrház áron alul

  • narancs.hu
  • 2012. augusztus 17.

Kis-Magyarország

A felajánlás ellenére nem kell a szolnoki önkormányzatnak a városi Helyőrségi Művelődési Otthon. Ezért az eddigi tulajdonos minisztérium értékesíti az ingatlant, ahol évtizedekkel ezelőtt még Hofi Géza lépett fel.

Értékesíteni fogja a szolnoki Táncsics Mihály u. 5–9. szám alatti ingatlant, a Helyőrségi Művelődési Otthon (HEMO) épületét a Honvédelmi Minisztérium (HM) – tudtuk meg a tárca sajtóosztályától. Az elhatározásra azt követően került sor, hogy a HM korábban felajánlotta az ingatlan átadását a szolnoki önkormányzatnak. Először állítólag „a tárca megkeresésére az önkormányzat pozitív választ adott, melynek értelmében nem zárkózik el az ingatlan térítésmentes átvételétől, hiszen a helyőrségi klub meghatározó szerepet tölthet be mind az önkormányzat, mind pedig a szolnoki polgárok és a város életében”. Ezt a választ még júliusban kaptuk a minisztérium sajtóosztályától.

Meglepő ellentmondás
Ekkor megkerestük a szolnoki felet, onnan viszont meglepő válasz érkezett érdeklődésünkre. „Szó sincs arról, hogy átvennénk a helyőrségi művelődési otthont” – reagált a városi sajtóreferens.

Ezt követően ismételten megkerestük a HM-et, ahonnan végül csütörtökön már arról informáltak bennünket, hogy „Szolnok Megyei Jogú Város Önkormányzata meghozta végleges döntését. Ennek értelmében az önkormányzat nem kívánja tulajdonba venni a helyőrségi klubot, így a honvédelmi tárca az ingatlan értékesítését kezdeményezi.” A HM értékesítendő ingatlanjaival egy külön honlap foglalkozik, ezen egyelőre nem található meg a Táncsics utcai épület. Értékesítésről szóló bővebb információt nem kaptunk, ahogy nem tudjuk azt sem, hogy mindez a szolnoki HEMO végét jelenti-e, vagy sem.

Hónapok óta
Egy szolnoki blog már hónapokkal ezelőtt arról számolt be, hogy bizonytalan a hetvenes évek elején épült művelődési ház sorsa. A portálon megjelent cikk tanúsága szerint a minisztérium már májusban tapogatózott az önkormányzatnál az épület átadását illetően. Ekkor azonban döntés még nem született. A blog megemlékezik arról is, hogy a nyolcvanas években a Táncsics Mihály úti HEMO-ban „rendszeres vendég volt Hofi Géza”, míg a rendszerváltás után „a honi hadsereg létszámának csökkenésével párhuzamosan mind több ingatlanától szabadult meg a honvédség. (…) A nagyobb művelődési házak azonban eddig a Honvédelmi Minisztérium kezelésében maradtak, a Táncsics Mihály úti például a fővárosi Stefánia palotában székelő Honvéd Kulturális Központ részeként működött. Az elmúlt években önálló rendezvényei már nem nagyon voltak a háznak, viszont számtalan kulturális és szabadidős csoportnak – nyugdíjasklubok, tánccsoportok – biztosított állandó helyet.”

Emellett a szolnoki HEMO ad otthont egy olyan kiállításnak is, amely a katonai ejtőernyőzést mutatja be. A II. világháború után Szolnok ugyanis az ejtőernyősképzés fontos helyszíne lett, és a mai napig folyik itt az oktatás. A HEMO sorsának változásával azonban a kiállítás további léte is bizonytalan, hiszen ha például visszakerülne a helyi laktanyába, félő, hogy a nagyközönség számára nem lenne elérhető a gyűjtemény.

Figyelmébe ajánljuk

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.

Gyurcsány a tettes

A DK-s politikus visszavonulásának mindenki örül. Örül a Fidesz, örülnek azok is, akik őszintén a pokolra kívánják Orbánt és a rendszerét. Hiszen Gyurcsány távozása felér egy beismeréssel: tényleg mindenért ő a hibás.