Mohács

„Elvitetlek megint a rendőrökkel”

  • Stemler Miklós
  • 2012. március 19.

Kis-Magyarország

Bilincsben vittek el egy férfit Mohácson az önkormányzat hivatalos március 15-ei megemlékezéséről, miután lediktátorozta Szekó Józsefet. Az eset csepp a tengerben: a polgármester régi, szélsőjobboldali ellenlábasával szemben nem habozik akár a hatóságokat is felhasználni.

Pitiáner kisvárosi ügynek is tarthatnánk Németh Imre hadjáratát a fideszes Szekó József ellen, ha a valóban nevetségesnek ható ügyek nem vetnének fel súlyos kérdéseket a polgármesteri hatalom és a hatóságok függetlensége kapcsán. Némethet ugyanis számos alkalommal vitte már el a rendőrség Szekó közbenjárására, és az egymás ellen folytatott pereik száma is folyamatosan nő.

Egy régi kapcsolat
A két férfi konfliktusának forrása lassan már a múlt ködébe vész: még a 2000-es évek közepén, egy Trianon-emlékmű kapcsán kapott össze az akkor még MIÉP-szimpatizáns Németh és az 1998 óta polgármester, ma pedig e tisztsége mellett országgyűlési képviselőként is dolgozó Szekó. Mindez mára nagyobbrészt lényegtelen, hiszen azóta mindkét fél valós és fiktív sérelmek tömegét tudja a másik fejéhez vágni. Annyi biztos, hogy Németh innentől kezdve a polgármester egyfős radikális ellenzékévé vált, aki lehetőség szerint minden egyes városi eseményen hangosan követelte Szekó lemondását – árpádsávos zászlókkal megspékelve.

Németh kétségkívül jelentős sikereket ért el a polgármester bosszantásában, olyan eset is előfordult, amikor egy önkormányzati rendezvényt a Mohácsi-szigetre helyeztek át abból a megfontolásból, hogy Németh úgysem tud átkelni a folyón. A helyzet a 2010-es önkormányzati választás után durvult el még jobban, amikor Némethnek sikerült bekerülni az önkormányzatba egy jobbikos képviselő, Polgár Károly tanácsadójaként. Szekó mindezt olyannyira nem tolerálta, hogy a testület 2010. október 29-ei nyilvános üléséről szó szerint kidobatta Némethet. Az eljárás elleni tiltakozásul Németh és Polgár egymáshoz kötözte magát, ám mindez nem hatotta meg a polgármester hívására kiérkező helyi rendőröket, akik mind az önkormányzati képviselőt, mind annak szakértőjét elvitték – hogy pontosan milyen jogcímen, azt nem tudni, a Független Rendészeti Panasztestület szerint mindenesetre jogsértő módon.

Fél évvel később a Jobbikból immár kizárt Polgár és Szekó üléstermi pankrációja az országos média ingerküszöbét is elérte. Az esetre a két verekedő teljesen máshogy emlékezett: míg Szekó szerint Polgár nyakkendőjét igazította meg, mire az nekitámadt, a képviselő állítása szerint viszont Szekó mellen ütötte, és ő csak önvédelemből ütött vissza, a jelen lévő képviselők közül pedig senki se látta, mi történt pontosan. A biztonság kedvéért a rendőrök őrizetbe vették a képviselőt, akit három nappal később elengedtek, miután a Pécsi Városi Bíróság nem látta indokoltnak az előzetes letartóztatásba helyezést.

Megint hívják a rendőröket
A helyzet azóta annyira eldurvult Németh és Szekó között, hogy a polgármester már akkor dührohamot kap, ha meglátja nemezisét. Így történt ez például tavaly nyáron egy kiállításmegnyitón, amelyet Németh a videokamerájával dokumentált. Miután a polgármester meglátta Némethet, azzal fenyegette, hogy „elvitetlek megint a rendőrökkel”, majd bősz telefonálásba fogott. Az végül nem derült ki, hogy a rendőrség mit kezdett volna a helyszínen teljesen jogszerűen tartózkodó állampolgárral, mert Németh pár perccel később elhagyta a kiállítást.

Ezek után nem meglepő, hogy az idei március 15-e sem múlt el akció nélkül. Németh rögtön Szekó beszédének elején kezdett tiltakozásba, mire a polgármester a rendezőket szólította fel a rendzavaró eltávolítására. Ez nem járt sikerrel, így a rendőrök léptek közbe, akik egyszerűen megbilincselték Némethet, majd két óráig bent tartották, nehogy újabb csorba essen a szabadság ünnepén. Németh saját honlapján a következőképpen idézte fel az eseményeket: „De mikor az (értsd: Szekó – a szerk.) a mikrofonhoz lépett, ülepnyalogatói ugrottak, mert én mi gyurcsányunk kikiabálásába és kifütyülésébe kezdetem (sic!). Egy polgári körös hölgy esett nekem és ki is akarta venni a sípomat a számból, miközben én rendőrért kiáltottam. (…) Mikor négyen hozzám érkeztek körbe vettek engem, de ezen kívül nem csináltak semmit és közölték velem, ők nem láttak semmit. (…) Én folytattam a vélemény-nyilvánításomat (…), de most meg Mohács rendőrkapitánya és (…) r. százados esett nekem és majd leszakítva a kabátot rólam rángattak el a helyszínről (…).”

Mindez valószínűleg csak múló epizód lesz a két fél harcában, amely nemcsak Mohács közterületein és önkormányzati üléstermében folyik, hanem a baranyai tárgyalótermekben is. Németh ellen három rendbeli rágalmazás miatt folyik eljárás a Pécsi Városi Bíróságon, a Siklósi Rendőrkapitányság pedig hivatalos személy elleni erőszak miatt nyomoz ellene, míg a Komlói Rendőrkapitányság garázdaság miatt – ez utóbbiról egyelőre Németh sem tudja, hogy micsoda.

Figyelmébe ajánljuk

„Nem attól lesz valaki fényművész, hogy egy épületre vetít”

Kilencedik alkalommal rendezték meg Pécsett a Zsolnay Fényfesztivált július elején. A város 28 pontján hazai és külföldi alkotók mutatták be helyszínspecifikus munkáikat, amiket négy nap alatt több mint százezer ember látott. Szervezőkkel és művészekkel beszélgettünk az esemény hazai és nemzetközi jelnetőségéről, az utóbbi években egyre népszerűbbé váló fényművészetről, valamint a mesterséges intelligencia e területen történő hasznosításának lehetőségeiről.

Jancsics Dávid korrupciókutató: Az Orbán család vagy a Matolcsy-klán működése új jelenség

Jancsics Dávid a Leukémia zenekar gitárosaként a hazai underground zenetörténethez is hozzátette a magáét, majd szociológusként az Egyesült Államokba ment, azóta a San Diego-i egyetem professzora. A magyarországi korrupcióról szóló doktori disszertációját átdolgozva idén magyarul is kiadták A korrupció szociológiája címmel. Erről beszélgettünk.

Újabb mérföldkő

  • Harci Andor

Mi lett volna, ha 1969-ben, az amougies-i fesztiválon Frank Zappa épp másfelé bolyong, s nem jelentkezik be fellépőnek a színpadon tartózkodó Pink Floyd tagjai mellé?

Vándormozi

  • - turcsányi -

John Maclean nem kapkodja el, az előző filmje, a Slow West (A nyugat útján) 2015-ben jött ki.

Mi, angyalok

Egyesével bukkannak elő a lelátó hátsó részét határoló cserjésből a zenekar tagjai (Tara Khozein – ének, Bartek Zsolt klarinét, szaxofon, Darázs Ádám – gitár, Kertész Endre – cselló) és a táncos pár (Juhász Kata és Déri András).

Új válaszok

A művészet nem verseny, de mégiscsak biennálék, pályázatok, díjak és elismerések rendezik a sorokat. Minden országnak van egy-egy rangos, referenciaként szolgáló díja.

Mintha a földön állva…

Összegyűjtött és új verseket tartalmazó kötete, a 2018-ban megjelent A Vak Remény a költő teljes életművét átfogó könyv volt, ám az új versek jelenlétét is kiemelő alcím a lírai opus folyamatosan „történő” állapotára mutat, arra, hogy még korántsem egy megállapodott vagy kevésbé dinamikus költői nyelvről van szó.