Hegedűs Andrea, a DK miskolci országgyűlési képviselője három héttel ezelőtt számolt be közösségi oldalán a Miskolc két külső kertvárosi része között indult intenzív földmunkákról. Martinkertváros és Szirma a Sajó folyó közelében a város határán terül el; jelenleg is bővül a családi házas övezetük, körülöttük szántóföldek találhatók. Ezek egyikén kezdték elszállítani a termőtalajt munkagépekkel, a képviselő becslése szerint két futballpálya méretű területről.
Tóth-Szántai József fideszes polgármesternél érdeklődött arról, mi készül ott, mire számíthat a két városrészben élő 12-13 ezer ember, akik előtt akkumulátorgyár, veszélyeshulladék-lerakó, vagy repülőtér létesítése rémképe lebeg azóta is. Április 17-én elküldött kérdéseire április 25-én kapott választ. Ebben a polgármester kifejtette, nincs információja a kérdéses terület tulajdonviszonyairól. A megyei kormányhivatal arról tájékoztatta, a tulajdonosa nem kapott sem környezethasználati, sem építési engedélyt, erre irányuló eljárás sincs folyamatban. Hogy valami sejtése lehet a beruházó céljairól a polgármesternek, azt elárulta azzal az információval, hogy március 7-től a területet a miskolci jegyző ipari tevékenységi nyilvántartásába vette. Tóth-Szántai az ingatlan hasznosítására vonatkozó kérdésre nem adott választ. Annyi azonban kihámozható leveléből, hogy feltehetően hulladékkezelés a cél. A polgármester ugyanis így fogalmazott: „a területen tervezett gyakorlati tevékenység megvalósításának feltétele hulladékgazdálkodási engedély kiadása”.

Hegedűs Andrea a kormányhivatal vezetőjének, Alakszai Zoltánnak is feltette kérdéseit április 28-án. Ezekre cikkünk közléséig választ nem kapott. A polgármesternek a kertvárosban élők aggodalmait sikerült fokoznia április 27-i helyszíni videójával, amiben kijelentette: „Amíg én vagyok Miskolc polgármestere, egyetlen olyan beruházás sem valósulhat meg a város területén, amely nem a miskolciak érdekeit szolgálja. A területen senki sem fog olyan tevékenységet folytatni, ami nem felel meg Miskolc szigorú természetvédelmi és környezetvédelmi előírásainak.” Polgármesteri elszántságával a pánikgombot mégis mélyebbre nyomta a helyben élők körében, azzal, hogy nem közölte, mi készül a szántóföldön, de innentől már az sem lehetett kérdés, hogy környezetet terhelő beruházást készíthetnek elő. A helyi Fidesz a lakosság megnyugtatására irányuló kommunikációt mind a négy miskolci fideszes notabilitás felvonultatásával igyekezett elsimítani. Egy nappal később együtt jelent meg a helyszínen a polgármester, a kormányhivatal vezetője, az átépítési terület fideszes országgyűlési és helyi képviselője, Csöbör Katalin és Czinkné Sztán Anikó. Ezzel sem sikerült a maguk javára alakítani a közhangulatot, mert
az alapvető információt egyikük sem osztotta meg a miskolciakkal: mi lesz a lakóhelyük közelében?
Egy nappal később, április 30-án Alakszai lépett, leállította a munkálatokat, a gépeket kivonták a területről, miután határozatában megállapította, hogy „a földmunkák jogszabálysértőek, azokat a beruházó engedély nélkül kezdte meg”. Tóth-Szántai József közben arra tett ígéretet, a képviselő-testület májusi ülésére előterjesztést készít az ügyben, de részleteket nem árult el.
A Narancs.hu kereste a miskolci önkormányzatot a beruházásra és a hiányos tájékoztatás okaira vonatkozó kérdéseivel, illetékesség hiányára hivatkozva azonban a kormányhivatalhoz irányították lapunkat. A kormányhivatal azt közöltel, hogy április 29-én a „kormányhivatal talajvédelmi hatósága helyszíni ellenőrzést tartott, megállapította, hogy humuszos termőréteget távolítottak el engedély nélkül. A hatóság azonnal elrendelte a jogsértő tevékenység felfüggesztését. Április 30-án a Kormányhivatal határozatban tiltotta meg a jogsértő földmunkák folytatását, ennek következtében a munkagépek levonultak a területről.”
A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Ha szeretné elolvasni, legyen ön is a Magyar Narancs előfizetője, vagy ha már előfizetett, jelentkezzen be!