Visszavonná Matolcsy díszpolgári címét a kecskeméti ellenzék

Vuduzás és maszkos görög komédia is volt a kecskeméti tüntetésen, amelyet 127,5 milliárd forint befektetése, az ÁSZ-vizsgálat nyomán kirobbant botrány miatt rendezett a helyi ellenzék.

Esernyővel püfölte Szemereyné Pataki Klaudia kecskeméti fideszes polgármester arcát a kifeszített molinón egy aktivista, a négysávos Izsáki útról néhány autós támogatólag dudált, integetett. Így kezdődött hétfőn délután Kecskeméten a Neumann János Egyetem épületeinél a Klaudia, vége van! címmel meghirdetett tüntetés. 

A polgármester asszonynak azért járt ki ez a vudu szertartás, mert tagja az egyetemet fenntartó alapítvány felügyelőbizottságának. E testület jóváhagyta, hogy a kuratórium egyfajta kötvénybe fektessen be 127,5 milliárd forintot az egyetemi beruházásokra kapott állami pénzből. Az ügyletet az Állami Számvevőszék (ÁSZ) vizsgálta, feljelentést tett. A befektetett pénz visszafizetéséről hosszú ideje tárgyalnak az érintettek, de arról, hogy ez sikerülne, nincs hír.

 
Gyülekező tüntetők
Fotó: A szerző felvétele
 

A kecskeméti közgyűlés ellenzékét adó Szövetség a Hírös Városért Egyesület képviselői lemondásra szólították fel egy hónapja Szemereyné Pataki Klaudiát és az egyetemi kuratóriumban helyet foglaló Gaál József alpolgármestert, de ők nem mondtak le, a kormánypárti többség bizalmat szavazott nekik.

A régi főiskolai épület parkolójában, időnként ködölő esőben hétfőn összegyűlt harmincegynéhány tüntetőnek az ellenzéki szövetség tagjai narancsságra lufikat hoztak, rajta a polgármester asszony képe, és a felirat: „Hol a pénz, Klaudia?” A polgármestert ábrázoló molinó mellett volt olyan is, amelyen Orbán Viktortól származó –régi – idézet áll: „Lehet, hogy az olaj keletről jön, de a szabadság mindig nyugatról érkezik, a demokráciát pedig nem lehet felülről irányítani, csak az emberek szívéből nőhet ki…”

A molinóval, léggömbökkel vonuló menet öt után indult el gyalog, járdákon a városközpont felé.

 
Fotó: A szerző felvétele

Az autósok szórványosan dudáltak, a járókelők mosolyogtak vagy videóztak, volt meglepődött arc is, amikor a megafonból felhangzott, hogy „Mocskos Fidesz!” A három ordibátorból egybe nagyon szép, ö-ző tájszólással beszélt egy férfi: „Hova tötted?” (mármint Klaudia, a pénzt); „Möghívlak ëgy fagylajtra!” (hogy elmondja, hová tette); „Most toljátok ide a képetöket!” A Kossuth téren, a városháza előtti mobil színpadnál még kétszer annyian várták az érkezőket, a kormánypárt neves személyiségeinek életnagyságú papírfigurái mellett. Az egyetem gründolásában oroszlánrészt vállalt Matolcsy is ott volt így, vezetőszárral, és az egyik táblán is az ő előnytelenül fotózott portréja nézett merőn az emberekre.

 
Fotó: A szerző felvétele 
 

A Szövetség frakcióvezetője, Király József arról beszélt, hogy a 2009-ben Kecskemétre települt Mercedes-gyár és a vele együtt érkező cégek révén olyan fejlődési lehetőséget kapott a város, amilyen utoljára Lestár Péter és Kada Elek polgármestersége idején köszöntött Kecskemétre. Az új munkahelyeken jellemző munkakultúrához alkalmazkodott az oktatás is. A kecskemétiek nagyon örültek annak, hogy a három főiskola egyesülése révén egyetemük lett, és a 2015-ös alapkőletétel is jó emlék, a hat épületből álló campus megépítésének tervével. A képviselő hangsúlyozta, az állam alapítványi fenntartásba vonta az intézményt, de jól ki is stafírozta. A három befejezetlen épületrész és az Izsáki út fölött átvezető híd maradt, miután a rózsaszín álom szétfoszlott az ÁSZ-jelentés nyilvánosságra kerülésével. A kérdés nem csak az Király szerint, hogy miért vitték tőzsdére a 127,5 milliárdot ahelyett, hogy befejezték volna az építkezést, hanem az is, hogy mindez miért csak most derült ki. Kié a Neumann János Egyetem valójában: az országé, a városé, vagy a Matolcsy és Szemerey családé? – kérdezte. Király szóba hozta, hogy az ügyben nem szólalnak meg Kecskemét kormánypárti országgyűlési képviselői, Salacz László és Szeberényi Gyula Tamás. A helyi ellenzék levelet írt Varga Mihálynak, a nemzeti bank új elnökének, kérve, mielőtt megszünteti a Pallas Athéné Domus Meriti Alapítványt, amelynek cége kezeli a kecskeméti egyetemi alapítvány befektetését, előbb fizesse vissza a 127,5 milliárdot, kamatostul, és vonja felelősségre a felelősöket.  

Király úgy tudja, Varga is feljelentést tett az ügyben. A szónok bírálta a helyi önkormányzati médiát is amiatt, hogy a botrányról alig számol be.

Erről Kopping Rita önkormányzati képviselő azt mondta, többször előfordult, hogy a helyi média úgy tudósít, az ellenzéki képviselők hangját nem lehet hallani, hanem narrálják a felvételt, és a beszámoló nem hiteles. Kopping Rita a pici színpaddal kapcsolatban azt mondta el, nehéz összehozni egy tüntetés technikai hátterét, mert a vállalkozók azt mondják, ha egyet is értenek az ellenzékiekkel, a várostól kapnak munkát, ezért nem segíthetnek.

A megbetegedett Várkonyi Zoltán (a Szövetség egyik tagja) beszédét Hahn-Tapodi Zsuzsanna olvasta fel. Arról szólt, hogy a kecskemétieknek joguk van az igazsághoz, de nagyon nehéz hiteles információhoz jutni. Az önkormányzati híroldal a botrány kirobbanása óta tizenhétszer írt az egyetemről, ebből háromszor említtetik az ÁSZ-jelentés, olyan értelemben, hogy itt nincs semmi látnivaló. „Köszönjük, hogy itt vagytok, ti hazudtok, ti ferdítitek a valóságot. Mi nem vagyunk birkák, emberek vagyunk, jogunk van a kérdésekre és a válaszokra” – olvasta a szónok a helyi médiának szóló üzenetet.

 
Fotó: A szerző felvétele  
 

A következő szónoknak csak a keresztneve hangzott el. Szabolcs 25 éve él a városban, 16 éve fizet adót. „Civil vagyok, március óta poloska, újabban pedig a balsors a Himnuszban” – mondta. Világviszonylatban is nagy botránynak nevezte a 127,5 milliárd „eltőzsdézését”. A kecskeméti egyetemi alapítvány pénzét a nemzeti bankos alapítvány vagyonkezelő cége, az Optima Zrt. fektette be a Global Trade Centerbe (GTC). Szabolcs emlékeztetett, az Optima korábbi vezérigazgatója a GTC elnöke, nem kell agysebésznek lenni ahhoz, hogy lássa az ember, „milyen mutyi ez”.

Szent István jogutódja hivatalos közleményben cáfolja, hogy ő egy szatyor fing, az Optima Zrt. fizetésképtelen, az Országgyűlés pedig megszavaz 400 millió forintot arra, hogy szakértők nézzék meg, hová lett a pénz: a Kutyapárt szeretne a legviccesebb komoly párt lenni, de a Fidesz nagyon magasra teszi a lécet – mondta Papp Géza Dávid (MKKP). A kutyapárti szónok szerint ami Kecskeméten történt, az a közpénz eltüntetésének új szintje, eddig építkezés közben csurrant-cseppent, most már előtte elvándorol.

 
Fotó: A szerző felvétele 
 

 
A tüntetés résztvevői
Fotó: A szerző felvétele
 

A szervezők közül ketten, maszkot húzva a fejükre, mint egy görög komédiában, eljátszották, hogy a polgármester asszony mégis megbánja, amit tett, és lemond. Király József frakcióvezető bejelentette, hogy kezdeményezni fogják a következő közgyűlésen Matolcsy György díszpolgári címének visszavonását, mert méltatlanná vált arra, hogy egy sorban legyen Deák Ferenccel, Klebelsberg Kunóval, Kodály Zoltánnal. A frakció is feljelentést tesz a befektetés miatt, a vagyonkezelői kötelezettség megszegésének indokával a Bács-Kiskun Vármegyei Rendőr-főkapitányságon és az ügyészségen.

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

A kutya mellett

A filmművészetben a Baran című, egyszerre realista és költői remekmű (Madzsid Madzsidi) jóvoltából csodálkozhatott rá a világ először az iráni afgán menekültek sorsára.

Iszony

Kegyetlen, utálatos film Veronika Franz és Severin Fiala legújabb munkája (ők a felelősek a 2014-es, hasonlóan bársonyos Jó éjt, anyu! című horrorért).

Elvis gyémánt félkrajcárja

  • - turcsányi -

Van a Hülye Járások Minisztériumának egy vígjátéki alosztálya, ott írták elő, hogy ha valaki el akarja kerülni a helyzetkomikumok – művészileg nyilván szerfelett alantas – eszköztárának használatát, hősét úgy kell járatnia (lehetőleg a medence partján), hogy a mozgása végig magán hordozza a szerepét.

Saját magány

A Comédie-Française évszázadok óta egyre bővülő, immár többezresre duzzadt repertoárjából most a klasszicista szerző modern köntösbe bújt, Guy Cassiers rendezésében újragondolt változatát hozták el Budapestre – pár hónappal a premier után.

Az én bilincsei

A Losoncról származó Koós Gábor (1986) a Képzőművészeti Egyetem grafikaszakán végzett, és még tanulmányai idején monumentális, több mint két méter magas munkáival lett ismert.

Kihaltunk volna

Ez az átfogó nőtörténeti mű nem Hatsepszut, az egyiptomi fáraónő, vagy Endehuanna, a sumér költőnő, és még csak nem is a vadászó férfi, gyűjtögető nő meséjével kezdődik, hanem egy mára kihalt, hüvelykujjnyi, rovarevő, tojásrakó, pocokszerű lénytől indulunk el, amely még a dinoszauruszok lába mellett osonva vadászott.

Alexandra, maradj velünk!

"Alexandra velünk marad. S velünk marad ez a gondolkodásmód, ez a tempó is. A mindenkin átgázoló gátlástalanság. Csak arra nincs garancia, hogy tényleg ilyen vicces lesz-e minden hasonló akciójuk, mint ez volt. Röhögés nélkül viszont nehéz lesz kihúzni akár csak egy évet is."