Hivatali vesztegetés bűntette miatt a megyei főügyészségen tett feljelentést Orosháza polgármestere

Kis-Magyarország

Tovább folytatódik Orosházán a háború az ellenzéki városvezetés, valamint a fideszes többség és a hozzá csatlakozott Mi Hazánk és egy magát civilnek nevező jelölőszervezet képviselője között. Raffai János polgármester bűncselekmények gyanúja miatt feljelentést tett az ügyészségen, a vele szemben álló Szabó Ervin visszatámad. 

„Ezúton jelentem be, hogy a Békés Vármegyei Főügyészségen hivatali vesztegetés bűntettének, valamint hivatali vesztegetés elfogadása bűntettének gyanúja miatt feljelentést teszek Benkő Ferenc, az Orosházi Városüzemeltetési és Szolgáltató Zrt. vezérigazgatója, valamint dr. Szabó Ervin önkormányzati képviselő ellen Szabó Ervin ügyvédi megbízási szerződése miatt. A gyanú fennállásának okán városvezetőként jogszabályi kötelezettségem a feljelentést megtenni” – áll abban a bejegyzésben, amelyet hétfőn posztolt Raffai János (Válaszd Orosházát!–DK–Momentum–MSZP–Párbeszéd–Zöldek) polgármester. 

Az alföldi város vezetőjének posztjához érdemes felidézni az Orosházán az utóbbi időben történteket. Békés megyei ipari központjában, az egykor szebb napokat látott városban az ellenzék által jelölt Raffai János lett a polgármester, aki tizennyolc évig tartó fideszes irányítás után vette át Orosháza vezetését. Ahogy arról korábban beszámoltunk, az új önkormányzat nagyon rossz pénzügyi helyzetben találta a 26 ezres dél-békési várost, ráadásul a Fidesznek a hozzájuk csatlakozott két képviselővel, Nagy Zsolttal (Mi Hazánk) és Szabó Ervinnel, aki egy másik ellenzéki csoportosulás képviselője 8:6-os többsége van a Raffai Jánossal és a mögötte álló ellenzékkel szemben. A végletes szembenállás miatt, törvénysértő módon, az októberi helyi hatalomváltás óta nem tudták megállapítani a polgármester illetményét, nem sikerült alpolgármestert és bizottságokat választani. Nincs megegyezés a szervezeti és működési szabályzatról (szmsz) sem. A Fidesz-KDNP és csatolt részei testületi többségükkel blokkolnak szinte minden, a városvezetés által előterjesztett fontosabb napirendi pontot, miközben a két oldal a történtek miatt a másikra hárítja a felelősséget.

A kialakult erőviszonyokat nem oldja fel, legfeljebb szorosabbá teheti, hogy

az ellenzéki polgármester lemondott képviselői mandátumáról. A városban március 23-án tartanak időközi képviselő-választást,

amelyen, ha az ő jelöltjük futna be, akkor a jelenlegi 8:6-tal szemben még szorosabb, 8:7 lenne a szavazatarány a képviselő-testületen belül. Ez akár azt is jelenthetné, hogy nagy nyomás hárulhat a Mi Hazánk képviselőjére, hogy ebben a túlfeszített hatalmi és nagyon kényes költségvetési helyzetben hova áll. Az önkormányzat több cége súlyosan eladósodott, de leginkább a Városüzemeltetési Zrt., amelynek hiánya és szállítói tartozása az elmúlt év legvégén elérte a 332 millió forintot.  

A helyzetet jól jellemzi, hogy a január eleji testületi ülésen olyan határozatot fogadott el a fideszes többség, hogy a vélekedése szerint a Raffai János polgármester miatt kialakult törvénysértő helyzet okán fegyelmi eljárást kezdeményez ellene. Raffai ezt mondvacsinált érvnek véli, valamint megítélése szerint a régi városvezetés majdnem csődbe vitte a várost és asszisztált Orosháza leépüléséhez, miközben a kialakult helyzetért semmilyen felelősséget nem vállal. A fegyelmi bizottságot Szabó Ervin vezeti, aki úgy csatlakozott a legutóbbi önkormányzati választás után a Fideszhez, hogy korábban a Jobbikban politizált, és 2018-ban, valamint 2022-ben az ellenzék közös, de egyben vesztes parlamenti képviselőjelöltje volt a dél-békési választókerületben.

„Átnézve a még a múlt év végén megkötetett és idén januárban már fel is bontott szerződést a Városgazdálkodási Zrt. vezetője, Benkő Ferenc és a civilben ügyvédként dolgozó Szabó Ervin között, gyanú merült fel a hivatali visszaélés bűntettére és hivatali vesztegetés elfogadására. Ezért törvényi kötelezettségem, hogy feljelentést tegyek a főügyészségen. Ezzel egyben cáfolom azt, hogy ez a Fidesz-frakció ellenem indított fegyelmi eljárásra adott válasz, vagy bosszú volna” – mondta a Narancs.hu-nak Raffai János. Hozzátette, hogy a csaknem végzetesen eladósodott Városüzemeltetési Zrt. működteti az egykor patinás Gyopárosfürdői strandot, amelyet ideiglenesen be kellett zárni.

„Napi 100-150 ezer forint bevétel mellett minden egyes nap 5-6 millió forint veszteséget termel a fürdő, ami fenntarthatatlan állapot, erre már néhány héten vagy hónapon belül rámenne a város, amelynek költségvetési ezt nem bírná el” – mondta portálunknak az orosházi városvezető. Reményei szerint a nyári szezonban újra tudni nyitni Gyopárosfürdő kapuit.

A megosztottság Orosházán oda vezethet, hogy az október elsejei hivatalba lépés után feloszlik a testület és új választást írnak ki. Ennek legkorábbi időpontja a hivatalba lépés után hat hónap, azaz április elseje lehetne. Kérdés, hogy ebből a Fidesz-KDNP vagy a Raffai mögött álló civil szervezet és ellenzéki pártok jönnének-e ki jobban. „Ha kell, én öntök tiszta vizet a pohárba, és április első napján magam kezdeményezem a képviselő-testület feloszlatását, ezzel együtt új választás kiírását. A tavaly júniusi helyhatósági választáson az orosháziak kétharmada a változásra és a korábbi fideszes városvezetés leváltására voksolt. Akár a március 23-i időközi önkormányzati választás, akár a feloszlatás után a mindenre kiterjedő új választás erődemonstráció és kiállás lehet a jelenlegi városvezetés mellett” – hangsúlyozta Raffai.

„Raffai János ezt a bejelentését azután tette, hogy azon vizsgálóbizottság elnökévé választottak, amely áttekinti az ő múlt év október 1-je óta végzett tevékenységét, többek között a jogosulatlan határozatai kapcsán meghozott döntését, az MSZP országos alelnökének közel egymillió forintért való alkalmazását tanácsadóként és testületi jogkörök jogosulatlanul történő magához vonását” – ezt már Szabó Ervin válaszolta megkeresésünkre. Úgy ítéli meg, hogy Raffai feljelentése kommunikációs bomba, amivel menteni próbálja magát a jogi felelősségrevonás alól. E mellett a képviselő arra hívta fel a figyelmet, Orosháza polgármesterének számolni kell azzal, hogy mást hamisan bűncselekménnyel nem vádolhat, közszereplőként pedig többet kell eltűrnie. Szabó szerint Raffai ezzel ellene elkövette a rágalmazást cselekményét. 

Szabó Ervin az állóháború miatt kialakult helyzetet is egészen másként látja. Véleménye szerint nem a testületet kell feloszlatni azért, mert fontos kérdésekben nem sikerült dűlőre jutni. Erre szolgál a fegyelmi eljárás, a vizsgálóbizottság majd feltárja az okokat. „Az önkormányzatai törvény egyik rendelkezése kimondja, hogy a bíróság gyorsított eljárásban eltávolíthatja a folyamatos jogsértéseket elkövető polgármestert. De miért kellene minden egyes testületi tagra kivetíteni a más által elkövetett jogsértéseket?” – kérdezte Szabó Ervin.

Maradjanak velünk!


Mi a Magyar Narancsnál nem mondunk le az igazságról, nem mondunk le a tájékozódásról és a tájékoztatás jogáról. Nem mondunk le a szórakoztatásról és a szórakozásról sem. A szeretet helyét nem engedjük át a gyűlöletnek – a Narancs ezután is a jó emberek lapja lesz. Mi pedig még többet fogunk dolgozni azért, hogy ne vesszen el végleg a magyar igazság. S közben még szórakozzunk is egy kicsit.

Ön se mondjon le ezekről! Ne mondjon le a Magyar Narancsról!

Vásárolja, olvassa, terjessze, támogassa a lapot!

Figyelmébe ajánljuk