Kipusztultak a rákok a Sajóból, de a magyar szakaszon elvileg nincs gond

  • narancs.hu
  • 2022. május 17.

Kis-Magyarország

A szakemberek szerint a folyó hazai szakaszán a vízminőség megfelel a törvényben meghatározott határértékeknek, Szlovákiában azonban ökológiai katasztrófáról beszélnek.

A parlament keddi ülésén az LMP-s Keresztes László Lóránd napirend előtti felszólalásában jelezte, levélben kérte Orbán Viktor miniszterelnököt, hogy a kormány tegyen meg mindent a Sajó felső szakaszának immár közel három hónapja tartó szennyezése ellen – írja a hvg.hu.

A folyóba február vége óta ömlik vas-oxiddal szennyezett víz egy egykori szlovákiai vasércbányából Alsósajó (Nižná Slaná) közelében. A felszólalásra válaszoló Orbán Balázs államtitkár szerint Magyarországon nincs jele a szennyezésnek, de folyamatosan figyelik a folyó és az ivóvízbázisok vízminőségét.

A hvg.hu kérdésére az Országos Vízügyi Főigazgatóség (OVF) megerősítette az államtitkár szavait. A szakemberek szerint a szlovákiai szennyezést többszázszorosára hígítják a Sajóba még a magyar határ előtt betorkolló különböző egyéb vízfolyások, így a vízminőség megfelel a törvényben meghatározott határértékeknek,

mire Magyarországra érkezik a víz, határérték feletti szennyezés már nem mutatható ki.

A Sajó szlovákiai szakaszának szennyezése ugyanakkor súlyos pusztítást végez az élővilágban. A közfigyelmet először az ügyre irányító szlovákiai magyar politikus, Orosz Örs a hétvégén már ökológiai katasztrófáról írt Facebook-posztjában, amelyben elhullott folyami rákok képét is közzétette.

Az OVF szerint az illetékes Észak-magyarországi Vízügyi Igazgatóság több hete folyamatosan figyeli a vízminőséget, amennyiben a szennyezés meghaladná a határértéket, és szükségessé válna, azonnal korlátoznák a folyó vizének ivó- és öntözővíz céljára történő használatát.

A vízügyesek egyelőre semmilyen szaghatást nem érzékeltek a hazai szakaszon és halpusztulást sem tapasztaltak. A folyamatos figyelőszolgálatot azonban kénytelenek fenntartani, mivel a szlovák környezetvédelmi felügyelet hiába rendelte el március közepén, hogy a bányát kezelő szlovák állami Ércbánya-vállalat egy héten belül találjon megoldást a szennyezés kiszűrésére, ez mégsem történt meg.

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.