Júniusi és májusi keltezésű levélben ad utasításokat a járványról Müller Cecília a Csongrád megyei védőnőknek

Kis-Magyarország

Helyreállhat „a normál működés” a területi védőnői ellátásban, mert jól alakul a járványügyi helyzet – nem tévedés: ilyen bevezetővel ellátott utasítást kaptak Müller Cecília aláírásával a védőnők Csongrád-Csanád megyében október 29-én. Ezen a napon két levél érkezett. A reggeli május 5-ei, a délutáni június 18-ai keltezésű, de az érintettek szerint ez csak a legkisebb gond.

Egy napon két levelet is kaptak a Csongrád-Csanád megyében dolgozó védőnők a kormányhivataltól arról, hogyan kell most végezniük a munkájukat. Az október 29-én reggel érkezett küldemény A területi védőnői ellátás újraindításának rendje 2020. május 4-től címet viseli. Ezt a kormányhivatal is a Nemzeti Népegészségügyi Központtól (NNK) kapta, aláírója Müller Cecília országos tisztifőorvos. A levél kelte: május 5. A kétoldalas szöveg arról rendelkezik, hogy az NNK „a járványügyi helyzet alakulásának megfelelően folyamatosan aktualizálja az új koronavírus-fertőzéssel kapcsolatos eljárásrendeket", és „a COVID–19 járványügyi helyzet kedvező alakulása miatt az új típusú védekezés fontos eleme a mindennapi élet, és ennek részeként az egészségügyi ellátás újraindítása 2020. május 4-től." A védőnőknek e levél szerint a gondozás menetéről „lehetőség szerint – elektronikus kapcsolattartás igénybevételével" kell egyeztetniük a gondozottal vagy a törvényes képviselőjével. Az ellátást lehetőleg távkonzultációval oldják meg, hiszen „a preventív tevékenység jelentős része elektronikus úton is elvégezhető". Ha a védőnő úgy ítéli meg, hogy mégis személyesen kell találkoznia a gondozottal, hívja be tanácsadásra. Ez akkor lehetséges, ha a gondozott egészséges. Csak előjegyzés alapján jöhet, óránként legföljebb két embert lehet így fogadni, aki belép a tanácsadóba, annak meg kell mérni a hőmérsékletét. A váróban lehetőleg csak a gondozott és kísérője legyen, ha ez nem megoldható, biztosítani kell másfél méter távolságot az emberek között. Megszabja az utasítás, hogy a védőnőn legyen szájmaszk, gumikesztyű, köpeny, ellátás előtt és utána is fertőtlenítenie kell a kezét. Két gondozott ellátása között legyen elég idő a szellőztetésre, a használt eszközök fertőtlenítésére, takarítsanak folyamatosan fertőtlenítő szerrel.

Müller Cecília levele leszögezi, ez a rendelkezés „a járványügyi helyzet változásának függvényében módosulhat". A Csongrád-Csanád megyében dolgozó védőnők október 29-én délután kaptak is egy második levelet a kormányhivataltól, azzal a megjegyzéssel, „kérem, hogy az előbbiekben hasonló témában írt levelem semmisnek venni szíveskedjenek". E második, A területi védőnői ellátás rendje a járványügyi készültség idején című írást is Müller Cecília írta alá – 2020. június 18-ai dátummal. Az országos tisztifőorvos közli, „a területi védőnői ellátásban visszatérhet a normál működés", csak be kell tartani néhány alapelvet. Így „a védőnőnek ismernie kell a COVID–19 fertőzés klinikai tüneteit (...), a járványügyi besorolást (...)", a járványra vonatkozó rendszabályokat, eljárásokat. A gondozottakat és hozzátartozóikat oktatnia kell a helyes kézhigiénére, a védőeszközök használatára, a köhögési etikettre. A védőnői tanácsadó várójában egy méteres távolságot kell tartaniuk egymástól az embereknek, ne legyenek ott újságok, szórólapok, gyerekjátékok, „jó gyakorlatnak számít az alkohol tartalmú kézfertőtlenítőszer-adagoló kihelyezése". A tanácsadást továbbra is előjegyzés alapján lehet végezni, csak egészséges gondozottak vehetnek részt rajta, a védőfelszerelésre, a fertőtlenítésre, szellőztetésre és takarításra vonatkozó előírások hasonlóak az előző levélben foglaltakkal. „Az életkorhoz kötött védőnői szűrővizsgálatok végzése személyes találkozás keretében a védőnői tanácsadóban történjen" - áll a levélben. Családot látogathat a védőnő, ha ez szükséges, és ha nincs abban a lakásban koronavírus-fertőzött vagy fertőzésgyanús ember. A védőnő vigyen magával maszkot, kézfertőtlenítőt. Ha a védőnő úgy ítéli meg, hogy nincs szükség személyes találkozásra, lehetséges a távkonzultáció.

Ez tehát egy júniusi keltezésű utasítás, amelyről úgy ítélte meg a kormányhivatal, az NNK, hogy a jelenlegi viszonyok között is megfelelő.

A laikus olvasónak az tűnik föl, hogy mindkét utasítás akkor íródott, amikor épp alábbhagyott a koronavírus terjedése. Azóta azonban más a helyzet.

Egy forrásunk, aki mindkét levelet megkapta, a Narancs.hu-nak azt mondta, az a legkisebb gond, hogy nem friss dátumú az utasítás, amelyet követniük kell. Az igazi probléma, hogy egészen más volt a járványügyi helyzet júniusban, mint most, amikor napról napra egyre több a koronavírusos beteg, sokkal több, mint tavasszal. A hivatalosan publikált betegszámhoz képest a reális szám a szakmabeliek szerint is tízszer nagyobb. Forrásunk ennek fényében megdöbbentőnek tartja, ezek a levelek a védőnőre tolják a teljes felelősségét annak, hogy eldöntse, vállalja-e a családlátogatást, megkockáztatva ezzel, hogy vektorként szerepeljen a járványban.

Az iskolai ellátó munkára vonatkozó útmutatást a mai napig nem kaptak a védőnők. Az iskolaorvosi munkáról ugyan született állásfoglalás, de a két szakma tevékenysége nem fedi teljesen egymást. Az iskolaegészségügyi szűrés – például a fejtetvesség elleni védekezés – a védőnők feladata, és elég sok kontakttal jár. A hibához elég annyi, hogy az igazgató esetleg nem szól a védőnőknek – hivatalosan, vagy csak szóban –, hogy ne most jöjjenek már átnézni a gyerekek fejét, mert vírusgyanús esetük lehet.

Annyi eldobható maszk és gumikesztyű nincs, hogy minden gyereknél cseréljék, így marad a mosható maszk és gumikesztyű. Pajzsot, egyéb védőfelszerelést a védőnők nemigen látnak. Volt, hogy egy helyen kaptak egy csomag kesztyűt, ami lejárt szavatosságú, már akkor szétbomlott, amikor felhúzták.

Ami a távkonzultációt illeti, ehhez megfelelő eszközök kellenek. Nem jut minden védőnői körzetre számítógép, kamerával, mikrofonnal, hangszóróval. A saját gépüket, okostelefonjukat használják erre a védőnők, akiknek közel fele már nem annyira fiatal; ennyire vonzó most ez a pálya. Januártól a törvény szerint elveszik a közalkalmazotti státuszukat. Egészségügyi szolgálati jogviszonyba kerülhetnek ehelyett – ha aláírják november 15-ig, vagy az új hírek szerint később az erről szóló szerződést. Az átalakulást rögzítő végrehajtási rendelet azonban még nem jelent meg. A kedden újból kihirdetett veszélyhelyzet azzal jár, hogy január elsejéig nem mondhatnak föl az egészségügyi dolgozók, a védőnők sem. Közben hallanak olyan híreket, hogy talán mégsem egészségügyi szolgálati jogviszonyuk lesz, hanem arra ösztönzik őket, hogy prakszisközösségekben folytassák a munkájukat – de erről sem láttak még értesítést.

Megkérdeztük az NNK-t és a megyei kormányhivatalt, tévedésből küldtek-e májusi és júniusi keltezésű leveleket a védőnőknek, vagy úgy gondolja Müller Cecília, hogy az akkori iránymutatások a jelenlegi helyzetben is aktuálisak és elegendőek. Ha válasz érkezik, közölni fogjuk.

(Címlapképünk illusztráció)

Figyelmébe ajánljuk

Gombaszezon

Michelle a magányos vidéki nénik eseménytelen, szomorú életét éli. Egyetlen barátnőjével jár gombászni, vagy viszi őt a börtönbe, meglátogatni annak fiát, Vincent-t.

Világító árnyak

A klasszikus balett alapdarabját annak leghíresebb koreográfiájában, az 1877-es Marius Petipa-féle változatában vitte színre Albert Mirzojan, Ludwig Minkus zenéjére.

Huszein imám mártíromsága

Az Izrael és Irán között lezajlott tizenkét napos háború újra rádöbbentette a régió népeit: új közel-keleti hatalmi rend van kialakulóban. Az egyre élesebben körvonalazódó kép azonban egyre többeket tölt el félelemmel.

„A lehetőségek léteznek”

Úgy tűnik, hogy az emberi történelem és politika soha nem fog megváltozni. Kőbalta, máglyán égő „eretnekek”, százéves háborúk, gulágok… Vagy­is mi sohasem fogunk megváltozni. Reménytelen.

Taxival Auschwitzba

Idén áprilistól a francia közszolgálati televízió közel kilenc­órányi dokumentumfilm-folyamban mutatta be azt a három történelmi pert, amelyek során 1987 és 1998 között a náci kollaboráns Vichy-rezsim egykori kiszolgálóinak kellett számot adniuk bűneikről. A három film mindegyike más-más oldalról mutatja be a megszállás időszakát. A YouTube-on is hozzáférhető harmadiknak van talán a leginkább megszívlelendő tanulsága.

Lábujjhegyen

A hízelgéseknek, a geopolitikai realitásoknak és a szerencsének köszönhetően jól zárult a hágai NATO-csúcs. Azonban az, hogy a tagállamok vezetői jól tudják kezelni az Egyesült Államok elnökének egóját, nem a transzatlanti kapcsolatok legszilárdabb alapja.

Milliókat érő repedések

Évekig kell még nézniük a tátongó repedéseket és leváló csempéket azoknak a lakóknak, akik 2016-ban költöztek egy budafoki új építésű társasházba. A problémák hamar felszínre kerültek, most pedig a tulaj­donosok perben állnak a beruházóval.

Egyenlőbbek

Nyilvánosan megrótta Szeged polgármestere azokat a képviselőket – köztük saját szövetségének tagjait –, akik nem szavazták meg, hogy a júliustól érvényes fizetésemelésük inkább a szociális alapba kerüljön. E képviselők viszont azt szerették volna, hogy a polgármester és az alpolgármesterek bérnövekménye is közcélra menjen.

Pillanatnyi nehézségek

Gyors viták, vetélkedő erős emberek, ügynöközés és fele-fele arányban megosztott tagság: megpróbáltuk összerakni a szép reményekkel indult, de a 2026-os választáson a távolmaradás mellett döntő liberális párt történetét.