Lépfene-botrány: hogyan kerülhetett döghús az ünnepi asztalra és mit tesznek a hatóságok?

Kis-Magyarország

Felbolydult Kötegyán, miután kiderült, hogy a helyben terjesztett döghústól többen megbetegedtek. Nemcsak a fertőzés borzolja a kedélyeket, a falubeliek azon is kiakadtak, hogy az önkormányzatnak eszébe sem jut őket megfelelően tájékoztatni. A háttérben fura összefonodásra bukkantunk.

„Huszonnyolcszor nyilatkozhattam volna már, de tudatosan eddig sem és ezután sem teszem. Részben a média csinált botrányt a Kötegyánban történtekből, de hangsúlyozom: nem nyilatkozom” – magyarázta a település fideszes polgármestere a Narancs.hu-nak, miért nem hajlandó tájékoztatni a sajtót az ügyről, majd letette a telefonját.

Ugyanis a botrány kirobbanása óta – ezt hallani a faluban úton-útfélen – Nemes Jánost alig látni, információkat senkitől nem kapnak, holott sokan félnek: a lépfene, azaz az anthrax egy súlyos, az esetek nagy részében halállal végződő gyors lefolyású betegség, amely beteg állat – főleg kérődzők – húsából terjed át az emberrel. Az anthraxról mindent elmond, hogy biológiai fegyvert fejlesztettek belőle, 1979-ben – amikor egy szovjet laboratóriumból kiszabadult - hatvanhatan haltak meg, az esetet "biológiai Csernobilként" emlegetik.

Persze nem csak a helyiek tartanak a betegségtől. A román határ melletti Békés megyei településen kitört lépfene botrány megjárta a teljes hazai sajtót, sőt, már a romániai magyar lapok is arról cikkeznek, hogy a fertőzés átterjedhetett-e Bihar és Arad megyére.

Vesztegzár-veszély a határon

Mint ismeretes, a betegség úgy terjedt át az emberre, hogy egy házaspár döglött állatot dolgozott fel, majd árulták a húst a településen, amiből többet is vettek és ettek. A rendőrség nagy erőkkel vonult fel a döglött állatot feldolgozó házhoz, hogy a fertőzéseket megakadályozza.

Képünk illusztráció, nem a helyszínen készült

Képünk illusztráció, nem a helyszínen készült

Fotó: MTI/Czeglédi Zsolt

Kötegyániak arról számoltak be a Narancs.hu-nak, hogy az elmúlt napokban az önkormányzat vezetésétől – a polgármestertől, az alpolgármestertől és a jegyzőtől – érdemi tájékoztatást nem kaptak, sőt többen állítják, hogy a polgármester ezekben a vészterhes napokban eltűnt a településről. Szerettük volna megkérdezni Nemes János polgármestertől, hogy pontosan mi történt, de a fent idézett pár mondaton túl nem volt hajlandó megszólalni.

Ami azért is furcsa, mert ő a helyi védelmi bizottság elnöke. Szokai Dániel jegyző a Blikknek azzal indokolta az önkormányzat "hallgatását", hogy nincs hatáskörük és illetékességük az ügyben.

Helyi közlés híján a lakosok csak a sajtóból értesültek a fejleményekről, hivatalosan senki nem tájékoztatta, nem nyugtatta meg őket. Holott fennállt a lehetősége annak is, hogy akár az egész település – közel 1500 lakos – vesztegzár alá kerül. Egyelőre csak az érintett tanyát vágták el hermetikusan a külvilágtól.

Egyébként azt beszélik a faluban, hogy a Kötegyán szélén található tanyán nem először fordult elő, hogy elhullott állatot dolgoztak fel, sőt, korábban a döghúsból került a közeli településekre is. A Blikk arról számolt be, hogy összesen 11 embert kezelnek lépfene fertőzéssel vagy annak gyanújával. A döglött állat húsát feldolgozó házaspár most is kórházban van, a másik 9 ember otthonában kap antibiotikumos kezelést. A vesztegzár már nem indokolt, ugyanis az anthrax emberről emberre nem terjed, tehát ha több ember nem kerül érintkezésbe a döghússal, akkor nincs fertőzésveszély.

A helyiek dühösek

Kötegyániak azt mondták, nehezen tudják elképzelni, hogy az önkormányzat vezetése, akárcsak informálisan is, de ne tudott volna arról, hogy az elmúlt időszakban mi folyt a kérdéses tanyán, ahol A. József és felesége lakik.

A helyiektől tudjuk, hogy a tulajdonos felesége a kötegyáni idősek otthonában, míg a lányuk a helyi önkormányzati konyhán dolgozik, ami kérdések sorát veti fel. Úgy értesültünk, hogy a két nő az elmúlt napokban nem ment be a munkahelyére.

Több falubeli is összefonódást sejt a háttérben. Ugyanis a tanya gazdája egy olyan sarkadi vendéglővel is kapcsolatban állt – a Békés Megyei Hírlap online kiadása szerint korábban még húst is szállított oda –, amelynek tulajdonosa korábban segített a szavazók aktivizálásában Nemes Jánosnak. Így a polgármesternek különösen kínos lehet az ügy.

Frissítés: Cikkünk megjelenése után szerzőnket megkereste a szóban forgó vendéglátóhely tulajdonosa, aki sérelmezte a cikkben leírt állításokat, értesüléseket, azt állítva, hogy amit a Beol nyomán írtunk, valótlanság. Hangsúlyozta, amióta a vendéglő működik semmilyen egészségügyi kifogás nem merült fel, amit az is bizonyít, hogy a mai napig nyitva van. A kifogásolt húsáruból sem korábban, sem az elmúlt hetekben nem került egyetlen kilogramm sem az étterembe. A történtek miatt az érintettek és az olvasók elnézését kérjük.

 

Nemes János

Nemes János

 

Nemes egyébként 2010 még függetlenként, illetve az MSZP és a Munkáspárt támogatásával indult, majd 2014-ben – valószínűleg megértve az idők szavát – már fideszes színekben nyert az önkormányzati választáson. Nemes a 2019-as őszi helyhatósági választáson is indul, nagy támogatója a térség fideszes országgyűlési képviselője, Kovács József.

Kellemetlen előzmények

Arról a beol.hu számolt be, hogy a lépfene valószínűleg felütötte a fejét a szomszédos kisvárosban, a közel 10 ezres Sarkadon is. Értesüléseink szerint itt ahhoz a vendéglőhöz jutott el a fertőzött döghús, amelynek tulajdonosa Kötegyánban él, és korábban a helyi cigány kisebbségi önkormányzat elnöke volt. A férfinak korábban meggyűlt a baja a törvényekkel is, amikor a magyar rendőrök  2014-ben a Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtéren angol kollégáiknak adták át a férfit, aki a szigetországba csalt és ott kényszerített prostitúcióra fiatal magyar lányokat. Azóta már szabadult az angliai börtönből.

A Narancs.hu még tavaly év végén számolt be arról, hogy a Kötegyánban a szegényeknek szánt szociális tűzifa elosztása miatt a Békés Megyei Rendőr-főkapitányság nyomozást folytat. Állítólag több mint 200 köbméter fa nem jutott el oda, ahova szánták. Nemes János fideszes polgármester akkor sem nyilatkozott a Narancs.hu-nak.

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.