A Nyugat-Magyarországon élők számára nem olyan jó hír, hogy vadonatúj légimentőbázis épült Marcaliban – írja a Telex.
A Magyar Légimentő Nonprofit Kft. ugyan örömmel jelentette be, hogy a sármelléki repülőtérről direkt azért helyezték át Marcaliba a bázist, hogy jobb legyen az ellátás területi lefedettsége Nyugat-Dunántúlon, a Telex által megkérdezett légimentési szakember szerint e lépéssel Nyugat-Magyarország egy részére, a 8-as főúttól északkeletre lévő területre már nem ér oda ideális idő alatt a helikopter.
Ez azért is gond, mert az a vidék már eddig is távol volt a bázistól.
Sopron Marcalitól légvonalban 154 kilométerre van, Mosonmagyaróvár Marcalitól 143 kilométerre. Győr szerencsésebb helyzetben van, mert Budaörsről is kaphat segítséget, az csak 106 kilométerre van, és nem 124-re, mint Marcali.
Az ideális idő – bár törvény nem írja elő, csak szakmai irányelvek rögzítik – 15 perc, ez alatt ajánlott a mentőhelikopternek megérkeznie a sérülthöz. A hazai légimentők hivatalos adatai szerint a helikopter utazósebessége 254 kilométer óránként, a maximális sebesség 287 kilométer per óra. 260-nal számova Marcaliból 35 és fél perc alatt ér a légijármű Sopronba.
Magyarországon Miskolcon, Debrecenben, Szentesen, Szekszárdon, Marcaliban, Balatonfüreden és Budapesten működik légimentőbázis, egy-egy helikopterrel. Az összehasonlítás a nyugati országokkal ebből a szempontból sem kedvez nekünk, mert a sürgősségi betegellátással kapcsolatos elvárások sok helyen szigorúbbak: ami nálunk 15 perc, az máshol 8 perc. Az orvosok szerint az első tíz perc a legkritikusabb, ha ez idő alatt nem kezdik el az újraélesztést, ezután percenként tíz százalékkal csökken a siker esélye.
Arról, hogy mi számít elég gyors sürgősségi ellátásnak, lehet vitázni. Akad olyan település Magyarországon, ahol saját mentési központot működtetnek, hogy a faluban öt percen belül bárhová odaérjen a segítség: