Nem kaphat segélyt a munka nélkül maradt szegedi iskolai büfés

  • Szlavkovits Rita
  • 2021. február 6.

Kis-Magyarország

Mert "az egy fogyasztási egységre jutó havi jövedelme" több mint 25 650 forint, így a kormányhivatal szerint biztosítható a megélhetése.

Elutasította a kormányhivatal annak a szegedi iskolai büfésnek a segélykérelmét, akinek történetét (mondhatjuk azt is: kálváriáját) januárban írta meg lapunk. Az egyéni vállalkozó Farkas Árpád négy hónapot tudott dolgozni az elmúlt évben a járvány miatt, önfoglalkoztatóként egy vasat sem kapott a bértámogatásból. A férfi a szegedi piarista gimnáziumban üzemeltet büfét. A tavaszi járványhullám idején már szüneteltette vállalkozását. Álláskeresőként regisztrált, hogy legalább valami minimális jövedelme legyen a kilátástalan helyzetben. A nyári szünetben értelemszerűen nem volt munkája, majd a szeptemberi kezdés után bő két hónappal, miután a középiskolák újfent online oktatásra áltak át, ismét jövedelem nélkül maradt.

Lapunk Farkas Árpád esete kapcsán foglalkozott azzal, hogy a vendéglátósok körén belül az önfoglalkoztató egyéni vállalkozók még arra a bértámogatásra sem jogosultak, amit az alkalmazottak után igényelhettek más vállalkozások. (Az önfoglalkoztató egyéni vállalkozók körébe tartoznak például a falusi kiskocsmákat működtetők, a lángossütők, iskolabüfések.) Míg a vendéglátósok az utóbbi időben fokozódó elégedetlenség hatására legalább megkaphatják februártól a még novemberben igényelt támogatást, addig az önfoglalkoztatók továbbra is a semmi ágán ülnek.

Farkas Árpád tehát november közepén ismét lehúzta a rolót a járványügyi intézkedések miatt. Ekkor már álláskeresőként nem regisztrálhatott, mert abban az évben ezt a lehetőséget „elhasználta”. Ezért kényszerűen döntött úgy, hogy legalább segélyt igényel. Novemberben be is nyújtotta a kérelmét, erre két és fél hónap után kapott választ. A kormányhivatal a törvények szerint járt el, ami szerint, ha egy háztartásban a fogyasztási egységre jutó jövedelem meghaladja a 25 650 forintot, akkor nem jár a segély, mert biztosított a megélhetés. Farkas felesége is vállalkozó, de süteményeket készítő vállalkozásának forgalma is jelentősen csökkent az elmúlt egy évben, hiszen alig van megrendelés. A gyermekük felsőoktatási intézményben tanul,

így jött ki a tucatnyi hiánypótlást követelő hivatali procedúra után, hogy esetükben az egy főre eső jövedelem közel 13 ezer forinttal meghaladja a törvényi limitet,

ráadásul még fedél is van a fejük felett.

A büfés közzé is tette Facebook-oldalán az elutasító kormányhivatali határozat indoklását. Ebben egyebek mellett az olvasható: "A kérelmező és családja megélhetése akkor nem biztosított, ha az egy fogyasztási egységre jutó havi jövedelem nem haladja meg az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 90%-át (25.650,- Ft-ot) és vagyona nincs." A határozatot Farkas Árpád ezzel kommentálta: "az egy főre jutót 38.476 Ft-ban állapították meg, ez brutálisan meghaladja..." Felidézte, hogy a kérelem beadásának szakaszában "kb. 10 x visszahívtak valami hiánypótlásokra, egy könyvet lehetne nyomtatni a papírmennyiségből, amit beadtam, de mégsem vagyok jogosult, elutasították..." Vagyis ezek szerint a büfés és családja túl jól él és biztosított a megélhetése, így nem jogosult segélyre.

 
 
Forrás: Farkas Árpád Facebook

A kormány persze deklaráltan a munkában hisz, eszük ágában sincs az otthon ülőket támogatni. Közel két hete György László, az Innovációs és Technológiai Minisztérium gazdaságstratégiáért és szabályozásért felelős államtitkára közösségi oldalán ki is fejtette, hogy miért: „Mindez azzal jár, hogy más országokkal, például Nagy-Britanniával és Ausztriával összehasonlításban a kormány a járvány alatt sem adott segélyt az otthon ülésért, mert ez igazságtalan lenne azokkal szemben, akik dolgoznak. Nem hagytuk azonban magukra a munkavállalókat: a beruházások ösztönzésével segítettük a versenyképes munkahelyek létrejöttét és megerősítését."

 

 

 

 

Figyelmébe ajánljuk

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Érzések és emlékek

A magyar származású fotóművész nem először állít ki Budapesten; a Magyar Fotográfusok Házában 2015-ben bemutatott anyagának egy része szerepel a mostani válogatásban is, sőt a képek installálása is hasonló (ahogy azonos a kurátor is: Csizek Gabriella).

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.

Akkor és most

Úgy alakultak dolgaink, hogy az 1991-ben írt, a 80-as évek Amerikájában játszódó epikus apokalipszis soha korábban nem volt számunkra annyira otthonos, mint éppen most. Néhány évvel ezelőtt nem sok közünk volt az elvekkel és mindennemű szolidaritással leszámoló, a nagytőkét a szociális háló kárára államilag támogató neoliberalizmushoz.

Gyurcsány abbahagyta

Arra, hogy miért, és hogy miért pont most hagyta abba, lehet racionális magyarázatot találni a külső szemlélőnek is, azzal együtt, hogy e személyes döntés valódi okairól biztosat egyetlen ember tudhat; esetleg kettő. A DK (is) csúnyán megbukott a tavaly júniusi EP-választáson, és bejött a képbe Magyar Péter és a Tisza; és a vak is látta, hogy ha van jövő az ellenzéki oldalon, az a Tiszáé. Ha valaki, akkor a Tisza kanyarítja be az addig ilyen-olyan ellenzéki pártokkal rokonszenvező és mérsékelt lelkesedéssel, de rájuk szavazó polgárokat.

Lengyel Tamás: A hallgatás igen­is politizálás!

Elegem van abból, hogyha elhangzik egy meredek kijelentés, amelytől, úgy érzem, kötelességem elhatárolódni, vagy legalábbis muszáj reagálnom, akkor felcímkéznek, hogy én politizálok – míg aki csak hallgat, az nem politizál – mondja interjúnkban a színész, aki azt is elárulta, hogy melyik politikusra hajaz leginkább a kormánypárti álinfluenszere.