Az idei önkormányzati választás országos hírnevet szerzett az Ópusztaszer melletti, Csongrád megyei Kisteleknek. Nagy Sándor, a Fidesz-KDNP polgármesterjelöltje 1224 szavazattal győzött, a független Mészáros Gábor eggyel kevesebbet, 1223 voksot kapott.
A képviselőtestület alakuló múlt heti ülésen az nem hangzott el, hogy 72 érvénytelen szavazatot számoltak. Többet, mint a korábbi választásokon bármikor.
Érdekes felállás
Mészáros Gábor képviselőjelöltként is indult: a második legtöbb szavazattal bejutott a hat függetlenből és két kormánypártiból álló képviselő-testületbe. Az ünnepi ülésen a legritkábban talán a polgármester pillantott rá. Azt azért ő is láthatta, hogy Mészáros Gábor ujjaival finoman dobolt az asztal szélén, szinte végig. A közönség is feszült volt. Az első sorban egy hölgy egyszer próbált volna tapsolni, de amikor érezte, senki más nem fogja követni a példáját, abbahagyta.
A feszültség és a rosszkedv valahol érthető. Mészáros nemrég még arra számíthatott, ő lesz Kistelek új vezetője. Hiszen korábbi főnöke, a volt polgármester magasabbra tört: a szegedi egyetem kancellárja szeretett volna lenni. De aztán ez a poszt mégsem jött össze, így hát visszatért eredeti hivatásához, és elindult kabinetfőnökével szemben.
|
A Szegedi Ítélőtábla döntött
Úgy fest, Mészáros nem nyugodott bele a helyzetbe. Megtámadta az eredményt. Azt állította, a szavazólapok egy részén nem húzták át a polgármester-jelöltségtől visszalépő Tóth Szabolcs nevét, s két szavazókörben öttel kevesebb szavazólap került elő az urnából, mint ahányat átvettek az emberek az aláírások szerint. Kérte, vizsgálják meg, az egyik körben tényleg törvényesen szavaztak-e külföldi munkavállalók. A választási bizottság nem talált olyan bizonyítékot, amely megalapozta volna a független jelölt állításait.
Felülvizsgálati kérelmet is beadott a bírósághoz, ám a Szegedi Ítélőtábla közölte: „Mészáros Gábornak egyidejűleg két jogorvoslati kérelmet kellett volna benyújtani, egy kifogást a választás szabálytalansága miatt, valamint ezzel egyidejűleg egy fellebbezést az eredményt kifogásolva. A kifogás benyújtása elmaradt.” A bíróság e formai hiba miatt nem látott jogi lehetőséget a szavazatok újraszámolására.
Újra szavaztak - de másról
Letették az esküt a képviselők, majd a polgármester. Nagy Sándor programismertető beszéde arról szólt, be kell fejezni az elindított beruházásokat, a befektetőket rá kell venni, hogy magasabb fizetést adjanak a munkavállalóknak. Amire pedig régóta nem sikerült pályázati pénzt szerezni, azt meg kell csinálni önerőből. A képviselő-testület négy bizottságot alakított.
Aztán kiderült, miért van a teremben urna, amin belépésükkor több képviselő is csodálkozott: az alpolgármester-választás titkos. A képviselők Domonics Jánost választották alpolgármesterré.
|
Úgy szereti a hatalmat
„Szerintem mostantól megszűnik a politikai szembenállás. Baloldali ember is volt már itt alpolgármester, nem egyszer, az a fontos, a városért ki mit tud tenni. Minden tégla számít” – válaszolta a Narancs.hu-nak Nagy Sándor arra a kérdésre, hogy az eredmény tükrében milyen lesz a közös munka. A szavazati arányra utaló megjegyzésre így reagált: „Jelen pillanatban én kaptam több szavazatot. Az már Mészáros Gábor dolga, hogy ezt föl tudja-e dolgozni. Nem fogom holnapután kirúgni a hivataltól, ha erre gondol, nincs ilyen fóbiám. A kollégám 19 éve. A kabinetfőnököm.”
Nagy Sándor 21 éve vezeti Kisteleket. Rendre nagy fölénnyel győzött, olykor kihívója sem akadt. Most viszont a helyiek egy része már nem elégedett a munkájával. Az ünnepi ülés után a polgármesteri hivatalnak a templom felőli bejáratánál ilyen kistelekiekkel beszélt a cikk szerzője. Szerintük nem az a gond Nagy Sándorral, hogy már a harmadik házasságában él, vagy hogy itt hagyta volna Kisteleket, hogy építészmérnök létére egyetemi kancellár legyen. Hanem az, úgy szereti a hatalmat, és úgy él vele, ahogyan nem szabad, és ennek számtalan jelét tapasztalják az emberek, a kollégái is.
Egy nyugdíjas és még dolgozó pedagógus mondta, hogy nagy fölháborodást váltott ki a választási eredmény, de nem lehet tenni semmit, mert a szavazatszámlálás után a jegyzőkönyveket úgy írták alá a tagok, hogy mindent rendben találtak. „Ebből az esetből okulni kell – mondták –, ha lesz öt év múlva olyan tiszta ember, mint Mészáros, aki el mer itt indulni. Úgy is, hogy régóta a polgármester mellett dolgozott. Még a családi házát is Nagy Sándor tervezte.”
„Szóltam neki, akkor most én elindulok”
„Már korábban mondtam neki, ha ő valamikor nem indul, én szeretnék polgármesterjelölt lenni. Amikor fölkérték, pályázzon a Szegedi Tudományegyetem kancellári tisztére, szóltam neki, hogy akkor most én elindulok. Szóval nem ő kért föl, hogy legyek polgármester helyette” – tisztázott egy Kisteleken is terjedő szóbeszédet Mészáros.
|
„Azt is nyilvánvalóvá tette, a Fidesz nem támogat engem. Pedig 30 éve vagyok Fidesz-szavazó, ezt pedig nem sok mai híve mondhatja el a pártnak. Amikor kiderült, nem ő nyerte meg a pályázatot, visszajött, és bejelentette, indul ő is. Nem keresett meg, hogy üljünk le beszélni, én pedig benne maradtam ebben a történetben. Folytattam, mert ennyi idő alatt már kiderült számomra, milyen hibái, korlátai vannak, és láttam, mit csinálnék máshogyan. Ezeket a különbségeket emeltem ki a kampányomban. Nem személyeskedtem. És végül csalódtam a demokráciában” – mondta Mészáros.
Neki mást mondott
Azt mondja, meglepődött azon, hogy Nagy Sándor azt nyilatkozta, nem akarja őt elbocsátani: „Nekem mást mondott” – tűnődött. Már elkönyvelte, hogy ha veszít, mennie kell. Egy biztos: régi hagyomány a településen, hogy két alpolgármestere volt Kisteleknek. Mégpedig a két legtöbb vokssal bejutott képviselőt kérték fel a munkára. Most nem ez történt. Mészáros szerint okkal.
„Nem véletlenül változtat ezen a szokáson. Meg is értem, az a célja, hogy engem minél jobban hátratoljon. Csak azt vette tudomásul, hogy nyert, azt nem, milyen arányban” – mondta búcsúzóul Mészáros.
(Címlapfotó: Csoportkép készült a kisteleki ünnepi alakuló ülés után, a kép bal szélén Mészáros Gábor, középen Nagy Sándor. A felvételt a cikk szerzője készítette.)