„Úgy beszéltek rólam, mintha bűnöző lennék” – Visszavágnak az elküldött dolgozók a katolikus főiskolának

  • narancs.hu
  • 2015. november 17.

Kis-Magyarország

Erdő Péter testvére 2012-ben érkezett Vácra. Azóta több tanárt elbocsátottak, ám közülük többen már pert nyertek a főiskola ellen. Egyikük elmondta, mi mindent kellett átélnie.

Az elbocsátott tanárok sorra nyerik a munkaügyi pereket a váci székhelyű Apor Vilmos Katolikus Főiskolával szemben – értesült több forrásból a magyarnarancs.hu. Információink szerint több elsőfokú, illetve egy másodfokú bírósági ítélet is van már arról, hogy az Erdő Mária által vezetett intézményben nem jogszerűen küldtek el korábbi munkatársakat.

A váci főiskola

A váci főiskola

Fotó: MTI

Az intézményhez még 2012-ben érkezett Erdő Péter bíboros testvére, azóta sok minden megváltozott itt.

Előtörténet: nem árt tudni

A váci Apor Vilmos Katolikus Főiskolán 2012-től nagymértékű átszervezés kezdődött. Az ekkor kinevezett új rektor, Fülöpné Erdő Mária regnálása óta rengeteg korábbi tanárt elbocsátottak. Mennie kellett például egy ötgyermekes oktatónak az informatika tanszékről, akinek a tragikus hirtelenséggel elhunyt feleségét előtte egy évvel odaadó munkájáért a főiskola saját halottjának tekintette. Egy szintén elbocsátott tanár szerint a kirúgások hátterében az állhat, hogy az új vezetés és a régi tantestület nagy része, habár utóbbiak is gyakorló katolikusnak vallják magukat, másként képzelte el, hogyan kell a keresztény értékrendet közvetíteni. Szerintük ők a magatartásukkal, példával közvetítették ezt a hallgatók felé, még ha az órán erről nem is beszéltek, és a tudomány eredményeit sem torzították.

Erdő Mária

Erdő Mária

Fotó: MTI

„Olyan feudalista szemlélet honosult meg a főiskolán, ami 200 évvel visszarepítette a maradi és tudományosan megalapozatlan pedagógiai elveivel, amit hamis vallási buzgalomba csomagolva tálal” – nyilatkozta egy másik elbocsátott tanár. Erdő Mária személye először akkor vált ismertté, amikor az Élet a hitben című, negyedikeseknek írt hittankönyve az erkölcsi fogalmak tárgykörben a homoszexualitást súlyos, halálos bűnnek nevezte. (A Magyar Katolikus Egyház is reagált ezekre a megállapításokra: azt írták, hogy az egyház minden homoszexuális embert fenntartások nélkül elfogad, illetve hogy a könyv ajánlásának semmi köze a szerző és a katolikus egyház vezetőjének rokonságához. Azt is megígérték, hogy mire a mai elsősök negyedikesek lesznek, kijavítják a problémás mondatokat.) Később akkor bukkant fel Erdő Mária neve, amikor egy szintén volt kollégája kezdeményezte a rektornő Szlovákiában angol nyelven megvédett, végül az egri Eszterházy Károly Főiskolán csak idén nyáron honosított doktori fokozatának visszavonását. Tavaly márciusban megjelent cikkünk idején Erdő Mária már javában az Apor Vilmos Katolikus Főiskola rektoraként tevékenykedett, miközben doktori disszertációja még nem volt honosítva.

A magyarnarancs.hu-nak most végre sikerült egy olyan korábbi alkalmazottal beszélnie, aki részletesen elmesélte, mi történt vele, miután nemkívánatossá vált az Erdő Mária vezette intézményben.

„Mintha bűnöző lennék”

Beszélgetőpartnerünket (akit saját kérésére M.-nek hívunk a továbbiakban) 2012-ben rendkívüli felmondással bocsátották el, majd később okirat-hamisítás és sikkasztás gyanújával is feljelentették. A főiskolai tanszékvezető tanár ekkor munkaügyi pert indított volt munkáltatója ellen, amely három évig húzódott. A per végül idén júniusban a kirúgott tanár javára dőlt el, azaz a bíróság is elismerte, hogy jogszerűtlen volt M. elbocsátása.

A munka nélkül maradt, többdiplomás tanár azonban még ekkor is hiába várta jogos illetménye kifizetését. Helyette arról értesítette őt a katolikus főiskola rektori hivatala, hogy a Kúriára vitték az ügyet, így, amíg a rendőrségi vizsgálat folyik, addig nem fizetik ki az immár bíróság által megítélt többmilliós illetményét.

M. most a magyarnarancs.hu megkeresésére elmondta, az elmúlt három évben kétszer indult olyan eljárás, ahol személye felmerült: az első ismeretlen tettes ellen, de mindenki tudta a főiskolán, hogy őt tartja a katolikus főiskola vezetősége okirat-hamisítónak. „Erre rá is játszottak azzal, hogy mindenütt, még a bírósági tárgyalásokon is úgy tálalták az ügyet és úgy beszéltek rólam, mintha bűnöző lennék, mintha az okirat-hamisítás rám lenne bizonyítva. Erről akkor tettek le, amikor becsületsértésért bepereltem őket. Ezt az ügyet (mármint az okirat-hamisítást – a szerk.) a rendőrség eredménytelenül lezárta, és ahogy lezárta, egyből már személyem megnevezésével feljelentettek sikkasztás miatt. Száznál több tanút hallgattak ki, írtak jegyzőkönyvet a tanúvallomások alapján, de senki sem tett ellenem terhelő tanúvallomást. A főiskola azóta szintén már kirúgott munkatársának például arról kellett volna nyilatkoznia, hogy én elfogadott költségvetés nélkül, kényemre-kedvemre költöttem a drámapedes pénzeket. Becsületes volt, nem írta alá, hanem arról nyilatkozott, hogy igenis volt költségvetés, és az alapján történtek a képzések kifizetései. Talán egy hónapra rá, furcsamód találtak okot, ami alapján kirúgták őt is” – mondja M.

Szerinte nagy baj, hogy több kolléga esetében is a bírósági ítéletben az áll, hogy a meghallgatott tanúk – akik közül többen ma is az intézmény dolgozói – „egymásnak ellentmondó vallomásokat” tettek, de ennek nem lett a későbbiekben következménye. Miután a Kúria júliusban megerősítette, hogy fizetnie kell a főiskolának, M. levelet írt Erdő Mária rektornak, amelyben 2015. október 25-ét szabta meg a fizetés határidejének, ellenkező esetben végrehajtást kér az Apor Vilmos Katolikus Főiskolával szemben. Ezután kapta meg a neki járó összeget, a három év várakozás után közel ötmilliós elmaradt bérét és a végkielégítését.

Ki fizet?

Habár számos tanár nyilatkozott lapunknak, elbocsátásuk körülményei és az azt követő munkaügyi perek elhúzódása, valamint munkavállalási lehetőségük leszűkülése miatt a nyilvánosságot egyikük sem merte vállalni. Mint elmondták, sokuk hónapokig vagy akár évekig nem talált munkát, és aki első fokon nem nyert pert, inkább feladta, ugyanis ebben az esetben a perköltségeket neki kellett viselni.

A magyarnarancs.hu megkereste az üggyel kapcsolatban a főiskola vezetését is. Megkérdeztük, hány ügyvéd foglalkozott az elmúlt három évben az elbocsátott tanárok ügyével, hány tanárral folytattak le peres eljárást, és ez mennyibe került. Kérdéseinkre mindeddig nem kaptunk választ, mint ahogy azt sem tudjuk, hogy az Apor Vilmos Katolikus Főiskola pervesztéseinek költségét az intézmény maga, vagy a váci egyházmegye, netán a magyar állam állja.

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Vezető és Megvezető

Ha valaki megnézi a korabeli filmhíradókat, azt látja, hogy Hitlerért rajongtak a németek. És nem csak a németek. A múlt század harmincas éveinek a gazdasági válságból éppen csak kilábaló Európájában (korántsem csak térségünkben) sokan szerettek volna egy erőt felmutatni képes vezetőt, aki munkát ad, megélhetést, sőt jólétet, nemzeti öntudatot, egységet, nagyságot – és megnevezi azokat, akik miatt mindez hiányzik.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.

Hallják, hogy dübörgünk?

A megfelelően lezárt múlt nem szólhat vissza – ennyit gondolnak történelmünkről azok a politikai aktorok, akik országuk kacskaringós, rejtélyekben gazdag, ám forrásokban annál szegényebb előtörténetét ideológiai támaszként szeretnék használni ahhoz, hogy legitimálják jelenkori uralmi rendszerüket, amely leg­inkább valami korrupt autokrácia.

Próbaidő

Az eredetileg 2010-es kötet az első, amelyet a szerző halála óta kézbe vehettünk, immár egy lezárt, befejezett életmű felől olvasva. A mű megjelenésével a magyar nyelvű regénysorozat csaknem teljessé vált. Címe, története, egész miliője, bár az újrakezdés, újrakapcsolódás kérdéskörét járja körül, mégis mintha csak a szerzőt, vele együtt az életet, a lehetőségeket búcsúztatná.

A puritán

A puritán már kora gyermekkorában nagyon puritán volt. Mondták is a pedagógusok a szülői értekezleten, hogy jó gyerek, csak egy kicsit puritán. Aztán, az értekezlet végén, hogy ne hallja a többi szülő, Aranka néni megsúgta, valójában a puritán a legpuritánabb az osztályban, meglehet, az egész iskolában, jobb lesz, ha odafigyelnek rá.

Költözik a hivatal

Lassan tíz éve jelent meg a Magyar Közlönyben az a kormányhatározat, amely szerint a Nemzetgazdasági Minisztériumnak a Várnegyedbe kell költöznie, a „Budapest I. kerület, Szentháromság tér 6. szám alatti ingatlanba”.

Fájni fog

A tengerentúlon immár hivatalos forrásból is áradnak az oltásszkeptikus sugalmazások, amelyeket egy gyanús vizsgálat hivatott alátámasztani. Az ilyesfajta nemzetközi példák itthon is felerősítik az oltáskerülők hangját.

Tudás és hatalom

Második ciklusának elején Donald Trump nekitámadt a legjelesebb amerikai egyetemeknek is. Elnöki hatalmát – amely ezen a területen erősen kérdéses, a végső szót a bíróságok mondják majd ki – immár arra is használja, hogy fél tucat elit magánegyetemet zsaroljon állami források visszatartásával és adószigorítások kilátásba helyezésével: ha nem regulázzák meg palesztinpárti tanáraikat és diákjaikat, és nem számolják fel esélyegyenlőségi programjaikat, oda a washingtoni pénz.