Világraszóló trükkel alázta meg a teljes NER-t a Fidesz polgármestere

Piliscsaba történelmet ír: ha nem lehet náluk Károlyi Mihály utca, akkor lesz majd Károlyi Mihály utca! Nem gróf, hanem báró! Tessék, így kell kicselezni az Orbán-rendszert.

A múlt héten már ki is tették Piliscsabán azokat az utcatáblákat, amelyek végül megoldották az év eleje óta tartó nagy Károlyi Mihály-kérdést. Így:

false

 

Forrás: Piliscsaba Facebook-oldala

 

A Pest Megyei Kormányhivatal ugyanis év elején felszólította Piliscsabát, hogy nevezze át a Károlyi Mihály utcát. Mint az ismert: Károlyi Mihály közterekről való kiradírozása 2012-ben kezdődött, amikor a Kossuth tér átalakítása miatt eltávolították, majd egészen a Balatonig szállították szobrát, tavaly pedig a Petőfi Irodalmi Múzeumnak otthont adó Károlyi-palota melletti belvárosi utca nevét módosították: Károlyi Mihályról Károlyira.

2013-tól törvénybe ütközik olyan személyről közterületet vagy önkormányzati tulajdonban lévő közintézményt elnevezni, aki a XX. századi önkényuralmi politikai rendszerek megalapozásában, kiépítésében vagy fenntartásában vett részt, vagy olyan kifejezésről és szervezetről, amely a XX. századi önkényuralmi politikai rendszerre közvetlenül utal. A Magyar Tudományos Akadémia - egy, amúgy jogilag semmire sem kötelező - állásfoglalásban próbálta segíteni a tanácstalan önkormányzatokat, akiknek nem volt világos, hogy például Károlyi Mihály miért nem méltó arra, hogy Magyarországon közterület viselje a nevét. „Nem állapítható meg minden kétséget kizáróan, hogy közvetlenül részt vett volna önkényuralmi rendszer megalapozásában, kiépítésében, fenntartásában; de vitatott történelmi szerepénél fogva nem javasolt, hogy róla közterületet, közintézményt nevezzenek el. Állásfoglalásunk a jelenlegi törvényi szabályozásból [a 2011. évi CLXXXIX. törvény 14. § (2) bekezdése] és a Károlyi Mihály élettörténetének publicisztikai és politikai megítéléséből adódó konklúziót fogalmaz meg további tudományos mérlegelés nélkül.” (A teljes indoklást lásd itt!)

Piliscsabán a jobboldali többségű önkormányzat és vezetője, a fideszes Farkas András azonban jobbnak találta mégis meghagyni a Károlyi Mihály nevet. (Azt, hogy a helyieket nemigen zavarja a név, még februárban a Népszabadság is megírta.) A kormánypárti polgármestert elsősorban az vezette döntésében, hogy meg akarta kímélni az ott lakókat a sok adminisztrációs bonyodalomtól, illetve költségtől, amivel egy utcanévváltozás jár. „A kormányhivatal még az év elején küldött felszólítást arra vonatkozóan, hogy változtassuk meg a Károlyi Mihály utca elnevezését. Ezt kivédve a képviselő-testület határozatban nyilatkoztatta ki, hogy a Károlyi Mihály utca névadója báró Károlyi Mihály (1585–1626) szatmári főispán, amivel rengeteg adminisztrációs tehertől sikerült megóvnunk az utcában élőket, illetve az önkormányzatot” – írta kérdéseinkre válaszul Farkas András, Piliscsaba polgármestere. Szerettük volna megtudni azt is, mivel bizonyítják, hogy eredetileg nem a volt miniszterelnökről nevezték el annak idején az utcát, de erre sajnos nem kaptunk választ.

Azt viszont megtudtuk, hogy a kormányhivatal is elégedett a kiegészítő táblával, elvégre közösen dolgozták ki ezt a megoldást az önkormányzattal.

A Károlyi Mihály utca tehát maradt Károlyi Mihály utca Piliscsabán. Az persze javából költői kérdés, hogy a XVII. századi szatmári főispánnak mégis mi köze van a Pest megyében található településhez?

Figyelmébe ajánljuk

Céltalan poroszkálás

A két fivér, Lee (Will Poulter) és Julius (Jacob Elordi) ígéretet tesznek egymásnak: miután leszereltek a koreai háborús szolgálatból, a veteránnyugdíjukból házat vesznek maguknak Kalifornia dinamikusan növekvő elővárosainak egyikében.

Autósmozi

  • - turcsányi -

Vannak a modern amerikai mitológiának Európából nézvést érthető és kevésbé érthető aktorai és momentumai. Mindet egyben testesíti meg a Magyarországon valamikor a nyolcvanas években futó Hazárd megye lordjai című, s az Egyesült Államokan 1979 és 1985 között 146 részt megérő televíziós „kalandsorozat”, amely ráadásul még legalább három mozifilmet is fialt a tengerentúli közönség legnagyobb örömére, s Európa kisebb furcsálkodására.

Húsban, szőrben

Mi maradt élő a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa programból? Nem túl hosszú a sor. A Tudásközpont és a Zsolnay Örökségkezelő Nkft. kulturális intézményei: a Zsolnay Negyed és a Kodály Központ, és a Zsolnay Negyedben az eleve kiállítótérnek épült m21 Galéria, amelynek mérete tekintélyes, minősége pedig európai színvonalú.

Rémek és rémültek

Konkrét évszám nem hangzik el az előadásban, annyi azonban igen, hogy negyven évvel vagyunk a háború után. A rendszerbontás, rendszerváltás szavak is a nyolcvanas éveket idézik. (Meg egyre inkább a jelent.)

Az igazságnak kín ez a kor

A családregény szó hallatán rendre vaskos kötetekre gondolunk, táblázatokra a nemzedékek fejben tartásához, eszünkbe juthat a Száz év magány utolsó utáni oldalán a kismillió Buendía szisztematikus elrendezése is.

Kultúrnemzet

„A nemzetgazdasági miniszter úr, Varga Mihály 900 millió forintot biztosított ennek az épületnek a felújítására – nyilván jó összeköttetésének köszönhetően. Lám, egy nemzeti kormányban még a pénzügyminiszter is úgy gondolja, hogy a kultúra nemcsak egy sor a magyar költségvetésben, hanem erőforrás, amelynek az ország sikereit köszönhetjük.”

„Így változik meg a világrend”

Miért tört előre a populista jobboldal a nyugati világban, és hogyan alakította át Kelet-Európát? Milyen társadalmi változások, milyen félelmek adták a hajtóerejét, és milyen tartalékai vannak? És a liberális demokráciának? A tájhaza egyik legeredetibb politikai gondolkodóját kérdeztük.