Világraszóló trükkel alázta meg a teljes NER-t a Fidesz polgármestere

Piliscsaba történelmet ír: ha nem lehet náluk Károlyi Mihály utca, akkor lesz majd Károlyi Mihály utca! Nem gróf, hanem báró! Tessék, így kell kicselezni az Orbán-rendszert.

A múlt héten már ki is tették Piliscsabán azokat az utcatáblákat, amelyek végül megoldották az év eleje óta tartó nagy Károlyi Mihály-kérdést. Így:

false

 

Forrás: Piliscsaba Facebook-oldala

 

A Pest Megyei Kormányhivatal ugyanis év elején felszólította Piliscsabát, hogy nevezze át a Károlyi Mihály utcát. Mint az ismert: Károlyi Mihály közterekről való kiradírozása 2012-ben kezdődött, amikor a Kossuth tér átalakítása miatt eltávolították, majd egészen a Balatonig szállították szobrát, tavaly pedig a Petőfi Irodalmi Múzeumnak otthont adó Károlyi-palota melletti belvárosi utca nevét módosították: Károlyi Mihályról Károlyira.

2013-tól törvénybe ütközik olyan személyről közterületet vagy önkormányzati tulajdonban lévő közintézményt elnevezni, aki a XX. századi önkényuralmi politikai rendszerek megalapozásában, kiépítésében vagy fenntartásában vett részt, vagy olyan kifejezésről és szervezetről, amely a XX. századi önkényuralmi politikai rendszerre közvetlenül utal. A Magyar Tudományos Akadémia - egy, amúgy jogilag semmire sem kötelező - állásfoglalásban próbálta segíteni a tanácstalan önkormányzatokat, akiknek nem volt világos, hogy például Károlyi Mihály miért nem méltó arra, hogy Magyarországon közterület viselje a nevét. „Nem állapítható meg minden kétséget kizáróan, hogy közvetlenül részt vett volna önkényuralmi rendszer megalapozásában, kiépítésében, fenntartásában; de vitatott történelmi szerepénél fogva nem javasolt, hogy róla közterületet, közintézményt nevezzenek el. Állásfoglalásunk a jelenlegi törvényi szabályozásból [a 2011. évi CLXXXIX. törvény 14. § (2) bekezdése] és a Károlyi Mihály élettörténetének publicisztikai és politikai megítéléséből adódó konklúziót fogalmaz meg további tudományos mérlegelés nélkül.” (A teljes indoklást lásd itt!)

Piliscsabán a jobboldali többségű önkormányzat és vezetője, a fideszes Farkas András azonban jobbnak találta mégis meghagyni a Károlyi Mihály nevet. (Azt, hogy a helyieket nemigen zavarja a név, még februárban a Népszabadság is megírta.) A kormánypárti polgármestert elsősorban az vezette döntésében, hogy meg akarta kímélni az ott lakókat a sok adminisztrációs bonyodalomtól, illetve költségtől, amivel egy utcanévváltozás jár. „A kormányhivatal még az év elején küldött felszólítást arra vonatkozóan, hogy változtassuk meg a Károlyi Mihály utca elnevezését. Ezt kivédve a képviselő-testület határozatban nyilatkoztatta ki, hogy a Károlyi Mihály utca névadója báró Károlyi Mihály (1585–1626) szatmári főispán, amivel rengeteg adminisztrációs tehertől sikerült megóvnunk az utcában élőket, illetve az önkormányzatot” – írta kérdéseinkre válaszul Farkas András, Piliscsaba polgármestere. Szerettük volna megtudni azt is, mivel bizonyítják, hogy eredetileg nem a volt miniszterelnökről nevezték el annak idején az utcát, de erre sajnos nem kaptunk választ.

Azt viszont megtudtuk, hogy a kormányhivatal is elégedett a kiegészítő táblával, elvégre közösen dolgozták ki ezt a megoldást az önkormányzattal.

A Károlyi Mihály utca tehát maradt Károlyi Mihály utca Piliscsabán. Az persze javából költői kérdés, hogy a XVII. századi szatmári főispánnak mégis mi köze van a Pest megyében található településhez?

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Vezető és Megvezető

Ha valaki megnézi a korabeli filmhíradókat, azt látja, hogy Hitlerért rajongtak a németek. És nem csak a németek. A múlt század harmincas éveinek a gazdasági válságból éppen csak kilábaló Európájában (korántsem csak térségünkben) sokan szerettek volna egy erőt felmutatni képes vezetőt, aki munkát ad, megélhetést, sőt jólétet, nemzeti öntudatot, egységet, nagyságot – és megnevezi azokat, akik miatt mindez hiányzik.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.

Hallják, hogy dübörgünk?

A megfelelően lezárt múlt nem szólhat vissza – ennyit gondolnak történelmünkről azok a politikai aktorok, akik országuk kacskaringós, rejtélyekben gazdag, ám forrásokban annál szegényebb előtörténetét ideológiai támaszként szeretnék használni ahhoz, hogy legitimálják jelenkori uralmi rendszerüket, amely leg­inkább valami korrupt autokrácia.

Próbaidő

Az eredetileg 2010-es kötet az első, amelyet a szerző halála óta kézbe vehettünk, immár egy lezárt, befejezett életmű felől olvasva. A mű megjelenésével a magyar nyelvű regénysorozat csaknem teljessé vált. Címe, története, egész miliője, bár az újrakezdés, újrakapcsolódás kérdéskörét járja körül, mégis mintha csak a szerzőt, vele együtt az életet, a lehetőségeket búcsúztatná.

A puritán

A puritán már kora gyermekkorában nagyon puritán volt. Mondták is a pedagógusok a szülői értekezleten, hogy jó gyerek, csak egy kicsit puritán. Aztán, az értekezlet végén, hogy ne hallja a többi szülő, Aranka néni megsúgta, valójában a puritán a legpuritánabb az osztályban, meglehet, az egész iskolában, jobb lesz, ha odafigyelnek rá.

Költözik a hivatal

Lassan tíz éve jelent meg a Magyar Közlönyben az a kormányhatározat, amely szerint a Nemzetgazdasági Minisztériumnak a Várnegyedbe kell költöznie, a „Budapest I. kerület, Szentháromság tér 6. szám alatti ingatlanba”.

Fájni fog

A tengerentúlon immár hivatalos forrásból is áradnak az oltásszkeptikus sugalmazások, amelyeket egy gyanús vizsgálat hivatott alátámasztani. Az ilyesfajta nemzetközi példák itthon is felerősítik az oltáskerülők hangját.

Tudás és hatalom

Második ciklusának elején Donald Trump nekitámadt a legjelesebb amerikai egyetemeknek is. Elnöki hatalmát – amely ezen a területen erősen kérdéses, a végső szót a bíróságok mondják majd ki – immár arra is használja, hogy fél tucat elit magánegyetemet zsaroljon állami források visszatartásával és adószigorítások kilátásba helyezésével: ha nem regulázzák meg palesztinpárti tanáraikat és diákjaikat, és nem számolják fel esélyegyenlőségi programjaikat, oda a washingtoni pénz.