Pozíciókkal jutalmazza hűséges embereit a Fidesz Veszprémben

Kis-Magyarország

Senkit sem hagy az út szélén a kormányzó párt: Porga Gyula polgármester megsegítésére új alpolgármesteri, tanácsnoki, főtanácsadói tisztségeket hoznak létre.

Porga Gyula 2010 óta már a negyedik polgármesteri ciklusát kezdheti csütörtöktől a város élén. Aznap teszi le az esküjét és alakul meg az új, a Fidesz abszolút többségét élvező képviselő-testület. A 12 veszprémi egyéni választókeretből mindössze két kerületet vesztettek el, Porga a 10 egyéni képviselővel a háta mögött biztos többséggel irányíthatja ebben az öt évben is Veszprém városát a 18 fős testületben.

A Fidesz magabiztossága az új városházi pozíciók számának látványos növelésében is megmutatkozik. Az eddig napvilágra került hírek szerint két alpolgármester helyett három új alpolgármestere lesz a városnak. Egy főállású és két külsős, utóbbiak nem képviselőként ülnek be majd a testületbe, ekképpen nem is szavazhatnak az önkormányzati döntésekről. Varga Tamás, Veszprém fideszes országgyűlési képviselője Ovádi Péter munkatársa immár hét éve. Ő egyike annak a két a kormánypárti jelöltnek, akik elbuktak egyéniben. Varga Katanics Sándorral szemben maradt alul, aki újra megnyerte a gyulafirátóti és kádártai városrészekben választókerületét ellenzéki képviselőként. A másik társadalmi megbízatású alpolgármesteri pozíció jelöltje Muraközy Péter, a hazai rendezvényszervezés egyik fontos alakja, hozzá kötődik a Veszprémi Enyhe Fintor Klub és Utcazene Fesztivál, az Expresszó, de része volt a budapesti Akvárium klub, a Volt és Sziget fesztivál sikerében is. A főállású alpolgármester Sótonyi Mónika, Veszprém 7. számú egyéni választókerületének fideszes önkormányzati képviselője lesz. A jelölt megerősítette értesülésünket; kérdésünkre azt mondta, a humán területeket bízza rá a polgármester. A Veol tudósítása szerint Varga Tamást a vagyongazdálkodásért, pénzügyekért és a gazdasági társaságokért felelős alpolgármesteri posztra, Muraközy Pétert az Európa Kulturális Program továbbviteléért felelős alpolgármesteri feladatok ellátására kérte fel Porga Gyula.

Az előző ciklusokban tanácsnokok nem dolgoztak a veszprémi testületben, ezt éppen a Fidesz szüntette meg 2006-ban hatalomra kerülve. A tanácsnokmentes korszaknak idejét látta véget vetni a polgármester: öt tanácsnok segíti majd Porga Gyula munkáját, abból három fideszes. Előző két ciklusának alpolgármesterét leváltja. Hegedűs Barbara, aki ugyan újra megnyerte a választókerületét és a Fidesz Európai Parlamenti listáján a 14. helyen szerepelt, ebben a ciklusban eggyel lejjebb lépett, tanácsnokként folytathatja. Két tanácsnoki hely jut a fideszes polgármester ellen indult vetélytársnak. A 29 százalékot elérő Hartmann Ferencet ellenzéki összefogás indította (Híd a Városért- DK- MSZP-Momentum- Párbeszéd- ZÖLDEK), az átláthatóságért lesz felelős. Az ellenzéki szavazótáborból sokakat átcsábító, 17 százalékot abszolváló Együtt Veszprémért civil szervezet jelölte, Adamecz Zoltán a civil szervezetekért fog felelni tanácsnokként. Úgy tudjuk, a veszprémi Fidesz egyik meghatározó alapítójában is kérdések merültek fel az új tisztségek megnövekedése miatt, a polgármestertől kértek tájékoztatást.

Ennyi új segítővel nem éri be a polgármester, a három fideszes alpolgármester és 3+2 tanácsnok mellett főtanácsadót is alkalmazni fognak. Belső információk szerint a polgármeseter korábbi helyettese, a több cikluson át is alpolgármester Brányi Mária lehet, aki idén nem indult az önkormányzati választáson. A főtanácsadónak, ilyen még nem volt Veszprémben, a polgármester lesz a munkáltatója, ő határozza meg a havi tiszteletdíját is. Az előterjesztés szerint díjazása még Orbán Viktor miniszterelnök tiszteletdíját is elérheti, de nem lehet több, mint a 2023 decemberi bruttó átlagkereset tízszerese, vagyis 6,5 millió forint.

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Vörösben

Bohumil Hrabal novelláit Balassa Eszter, a társulattal sokat dolgozó dramaturg az Európa Kiadónál nemrégiben újra megjelent Véres történetek és legendák című gyűjteményes kötet alapján dolgozta át. Vörös a zokni, a nyakkendő, de még a hajszalag is – véres drámára jöttünk –, mégsem sorolható a horror műfajába Soós Attila rendezése. Fekete humorban gazdag sztorik elevenednek meg, groteszk stílusban feltárva a kisemberek mindennapos küzdelmeit.

Magánügyek, közügyek

A félhomályos színpadon egy női alak ül az íróasztalnál, mögötte vörös fényben füst gomolyog. Létezik egy színházi mondás: ahol egy előadásban füstgép vagy stroboszkóp jelenik meg, ott véget ér a minőség. Ám ez az előadás egy holokauszthoz kapcsolódó történetet mond el, a felszálló füstnek így óhatatlanul pluszjelentése is van.

Szintén zenész

  • - turcsányi -

Nyilván nincs új a nap alatt, mindenesetre a síkhülye gyerekrabló történetét láttuk már kétszer, s éppenséggel olvashattuk is volna, ha Evan Hunter (a számos álnéven alkotó Salvatore Albert Lombinót Ed McBainként ismerjük jobban) 1959-ben publikált regénye megjelenik magyarul, de nem jelent meg, noha a szerző távolról sem alulreprezentált alakja a magyar könyvkiadásnak, beleértve a komcsit is).

Patchwork művészportrékból

A Fuga leghátsó, ámde igen nagy méretű termében látható a művész 2012 óta futó sorozatának (Ember Embernek Embere) majdnem teljes összegzése. A magángyűjtőktől is visszakölcsönzött alkotásokkal együtt a kiállításon 34 mű szerepel – sajátos, „bogis” művészportrék a nemzetközi művészszcéna volt és jelenlegi nagyjairól. S bár G. Horváth mindenekelőtt festő, a művészi Pantheonjában szerepet kapnak szobrászok, fotósok, konceptuális alkotók és performerek is.

Delejező monstrum

Egy magyar regény, amelyben alig van valami magyar. Bartók Imre legújabb – nem is könnyű összeszámolni, hányadik – könyvének főszereplője a harmincas évei elején járó francia Damien Lazard, aki két év alatt szinte a semmiből robban be a nemzetközi profi sakkvilág szűk elitjébe, üstökösszerű felemelkedése már a világbajnok kihívóját sejteti.

Hatvanpuszta két hintája

Hatvanpuszta két hintáját nem Hatvanpusztán, hanem Budajenőn lengeti a szél egy takaros portán, vagyis egy takaros porta előtt, ez még nem eldöntött száz százalékig.

Két akol

Magyar Péter azt mondta a 444 élő műsorában, hogy egy válságban lévő országban a választási törvény módosítása nem fér bele az 50 legfontosabb kérdésbe. Amennyiben jövőre ők győznek, az éppen annak a bizonyítéka lesz, hogy még ebben az egyfordulós rendszerben, ilyen „gusztustalan állami propaganda” mellett is lehetséges felülmúlni az uralkodó pártot.

„Saját félelmeink rossz utakra visznek”

Kevés helye van kritikának Izraellel szemben a zsidó közösségben. De vajon mi történik a porba rombolt Gázában, és miben különbözik az arab kultúra az európaitól? A Hunyadi téri Ábrahám sátra zsinagóga vezetője egyenesen beszél ezekről a kérdésekről.

Szenes Zoltán volt vezérkari főnök: A NATO-nak át kell vennie a drónvédelemmel kapcsolatos ukrán tapasztalatokat

A NATO alapvetően jól reagált az orosz csali drónok lengyelországi berepülésére, de az eset rávilágít arra, hogy a szövetség még nem készült fel a dróntámadásokra. A NATO-t politikai széttagoltsága is hátrányba hozza az orosz hibrid hadviselés elleni védekezésben – erről is beszélt nekünk a védelmi szövetség déli parancsnokság volt logisztikai főnöke.

„Előbb lövetem le magam, mint hogy letérdeljek”

Az elmúlt fél évben háromszor is országos hír lett Szolnok ellenzéki – MSZP-s – polgármesterének fellépéséből, egy tömegverekedés után például Pintér Sándor belügyminisztertől kért rendőröket a közbiztonság javításáért. Fideszes elődje örökségéről, Szolnok helyzetéről és a nagypolitikáról kérdeztük a 43 éves városvezetőt.