Több mint kétmilliárd forintnyi uniós pénzből nem sikerült felújítani a kisvárdai várat, de most újra nekifut a város – írja a Szabad Európa.
A Nemzeti Kastélyprogram és Nemzeti Várprogramban részt vevő kisvárdai várat 2023 végére kellett volna felújítva átadni, erre több mint 2,2 milliárdnyi uniós pénz állt rendelkezésre, de így sem sikerült. A korábbi generálkivitelező Korintosz Kft. ügyvezetője a lapnak arról beszélt, hogy a városvezetés mintha nem is akarta volna, hogy elkészüljenek időre, az önkormányzat menet közben is módosította a műszaki terveket, a szerződésmódosítást is csak később terjesztette elő a hatóságoknál engedélyezésre a megrendelő, végül az egész procedúra meghiúsult. A területen gyújtogatás is volt.
A Korintosz Kft.-vel 2024 év elején bontott szerződést az önkormányzat cége, a Korintosz ügyvezetője szerint a város 600 millió forinttal tartozik nekik. A cégvezető korábban arról is beszélt a lapnak, hogy Kisvárda meghatározó alakjai már évekkel ezelőtt azt mondták neki, jobb lenne, ha befejezné a vár felújítását, és átadná más vállalkozónak a terepet – meg az ezzel járó százmilliókat.
A lap úgy tudja, a szerződésbontás után a város abból a 650 millió forintból fizetné az új közbeszerzési eljárást, ami megmaradt az uniós forrásból, vagyis azt a pénzt forgatja be, amelyet a Korintosz szerint nekik nem fizettek ki a munkájukért. A lap beszámolója szerint a nemrég kiírt és odaítélt nyílt közbeszerzésen összesen két cég indult:
- a Korintosz Kft., amely elkezdte a vár fejlesztését, de állítása szerint nem fizették ki, és végül erőszakkal kidobták őket az építési területről;
- és a Kermi-Szolg Kft., amelyet a város házi kőművesbrigádjának is csúfolnak, mert az elmúlt években szinte mindent ők nyernek el, amit fel kell újítani vagy fel kell építeni.
A Korintosz Kft. 999 milliós pályázatát érvénytelennek minősítették, mert nem fizettek be ötmillió forintot ajánlati biztosítékként – azért, mert az előző pályázatnál ugyanerre már fizettek 78 millió forintot szintén biztosítékként. A cég ügyvezetője azt mondta, korrektül áraztak be mindent, így jött ki a közel 1 milliárdos ár.
A Kermi-Szolg Kft. viszont 520 millióból fejezné be a várat, vállalása szerint hat hónap alatt kész is lenne vele. A Korintosz kizárása után egyedüli ajánlattevőként az önkormányzat a Kerm-Szolgot hozta ki győztesnek. 2020-ban ez a cég építette 2,4 milliárd forintnyi közpénzből a Kisvárda mellé megálmodott luxus-teniszakadémiát, a Rétközi-tavon 565 millió forintért turisztikai fejlesztéseket csináltak, legutóbb pedig múzeumot építettek 1,3 milliárdért. A lapnak nyilatkozók közül többen "Mikucza-féle cégnek" nevezték, és arra utaltak, hogy Seszták Miklós ismerősi köréhez tartozó cégről van szó.