Jászberény az a város, ahol egy civil összefogás, a Közösen Jászberényért Egyesület (KJE) és egy nagy támogatottságot élvező polgármester, Budai Lóránt példát tudott mutatni az ellenzéknek abból, hogy a kormánypárt nem legyőzhetetlen. A Jász-Nagykun-Szolnok megyei településen 2019 és 2024 között háromszor verték meg a Fideszt. Legutóbb, a 2024-es önkormányzati választáson csak 4 helyet tudott szerezni a kormánypárt, 11-et pedig a civil összefogás, így a korábbi helyzethez hasonlóan továbbra is ellenzékben marad a Fidesz a városban. Hátra lehetett dőlni. Azonban ebben a nyugalomban a közelmúltban keletkezett egy kis zavar.
A tavaly decemberi képviselő-testületi ülésen az alpolgármesteri javadalmazásról szóló előterjesztés megtárgyalásakor a KJE öt képviselője szembekerült Budai Lóránttal. Az ötök a javadalmazás mértékével nem értettek egyet, úgy gondolták, a polgármester javaslata túlzó a 2025-ös városi költségvetés bizonytalansága miatt, mert pénzügyi szempontból nehéz évre lehet számítani. Módosító indítványt nyújtottak be: a polgármester által előterjesztett 80 százalékkal szemben 20 százalékos emelést ajánlottak, de kezdeményezésüket elutasították. „Saját képviselőim kérdőjelezték meg a döntésem és szavaztak ellenem” – fogalmazott Budai egy január végén írt Facebook-posztjában.
A polgármesterek illetményének emelését még 2024 októberében kezdeményezte Navracsics Tibor közigazgatási és területfejlesztési miniszter. Budai saját illetményének emelkedéséhez kívánta igazítani helyettese, Balogh Béla fizetését, aki nem főállású, hanem társadalmi megbízatású alpolgármester. Jászberény polgármestere a városi televíziónak adott interjújában döntését azzal indokolta, hogy Balogh Béla jelenti neki a legnagyobb segítséget a városvezetői munkában, és a képviselők között is ő az, aki a legtöbbet dolgozik. Javaslata szerint illetményét 370 ezer forintról 795 ezerre emelné, ami egy 13 milliárd forintos költségvetéssel dolgozó városban éves szinten valamivel több mint 9 millió forintot jelentene. Budai azt mondta, a képviselők részéről nem érkezett előzetes jelzés, hogy ne értenének egyet vele. Ezért meglepte, hogy minden megbeszélés nélkül kapott egy módosító indítványt. Véleménye szerint a képviselők szembenállásának nem pénzügyi, hanem egészen más okai lehettek. Megjegyezte, javaslata leszavazásának következményei lesznek, de konkrétumokat nem említett.
Kompromisszumot kötnének
A Narancs.hu megkereste Bozsik Ferencet (KJE), aki egyike a polgármesteri javaslattal egyet nem értő képviselőknek. Azt mondta, az illetményemelés nem jelent óriási tételt a város büdzséjében, de most jelentéktelen dolgokat sem tudnak megcsinálni a költségvetés feszes helyzete miatt. „Többek között az alpolgármester is hangsúlyozta a közgyűlésen azt a tényt, hogy a költségvetésünk olyan nehéz lesz, amilyen még sosem volt eddig” – mondta. Ehhez képest érezték ellentmondónak a nagyobb mértékű illetményemelést.
Hozzátette, egyik képviselőtársuk még azt is felajánlotta, hogy halasszák el későbbre, és akár visszamenőleg érvényesítsék a javadalmazást. A képviselő szerint nem igaz, hogy nem jelezték előre a polgármesternek: módosító javaslatot szeretnének benyújtani. „Elképzelhetőnek tartom, hogy azt hitte, blöffölünk, amikor azt mondtuk, hogy módosítót fogunk benyújtani, de elmondtuk neki, hogy ebben 20 százalékos emelés szerepel majd. Maga adott engedélyt a jegyző asszonynak arra, hogy ezután a megbeszélés után, ha igényeljük, akkor a hivatal segítséget adjon a módosító jogszerű benyújtásához” – magyarázta Bozsik Ferenc. Azt is hangsúlyozta, hogy az egyet nem értő képviselők próbáltak kompromisszumot kötni a polgármesterrel; 50 százalékos emelést is elfogadtak volna, de a városvezető nem volt ebben partner, továbbra is ragaszkodott a saját javaslatához.
Nem voltak pariban, ezért menesztette a jegyzőt
A probléma komplexitását mutatja, hogy a protestszavazás mellett más kínos ügy is történt a Jászság fővárosában. Budai Lóránt január elején bejelentette, hogy megválik a település jegyzőjétől. Az eset nagy felháborodást váltott ki a lakosság körében is. Budai bizalmi embere volt Baloghné Seres Krisztina, akihez több éves barátság fűzte, sőt korábban harcostársának is nevezte. Egyesek a belharcok fő vesztesének nevezték a jegyzőt. A polgármester indoklásul bizalomvesztést emlegetett, meg azt, hogy a városvezetőnek és a jegyzőnek „pariban” kell lennie. Magánszemélyek tüntetést is szerveztek a hivatal első embere melletti kiállás demonstrálására, ami aztán végül nem valósult meg, ám a KJE azon öt képviselője, akik szembekerültek a városvezetővel, egy, a jegyzővel való szolidaritást jelző csoportképet tettek ki privát Facebook-oldalukra.
Érdeklődésünkre Bozsik Ferenc elmondta: „A tüntetés szervezéséhez az égvilágon semmi közünk, csak a magánvéleményünket fogalmaztuk meg, nem akartunk ebből politikai hacacárét csinálni. Mi nagyon sok segítséget kaptunk a jegyző asszonytól, jó időszakot élt meg az önkormányzat és a polgármesteri hivatal az ő vezetése alatt.” Arra a kérdésre, hogy vajon a jegyző elbocsátása lehet az a bizonyos következmény, amit Budai Lóránt emlegetett javaslatának leszavazása kapcsán, Bozsik Ferenc azt válaszolta, nem állítaná, hogy a kettő között összefüggés van. Több érvet is felsorolt a jegyző eltávolítására, például azt, hogy hangoztatta kritikáit a saját munkakörének elláthatóságával kapcsolatban, de az is lehet érv, hogy a KJE képviselői vele egy platformon voltak bizonyos ellenvélemények megfogalmazásakor. Baloghné Seres Krisztina hivatalosan közös megegyezéssel távozott posztjáról.
Nem lesz belső ellenzék, nem lesz szakadás
Budai Lóránt a januári közgyűlésen sikerrel megszavaztatta javaslatát: e szerint Balogh Béla alpolgármester illetménye a törvény által megengedett maximummal, 88 százalékkal növekedett. Ehhez azonban a képviselő-testületben kisebbségbe került Fidesz-KDNP szavazataira is szükség volt. Ezért a közösségi médiában több bírálatot fogalmaztak meg a városvezetővel szemben, többen egyfajta arcvesztésről beszéltek.
A polgármester január végén megosztott egy videót Facebook-oldalán Az igazság szabaddá tesz! címmel, melyben beszélt a jegyzőről: „Olyan elvekhez csatlakozott, mely az enyémmel gyökeresen szemben áll”, valamin a vele egyet nem értő képviselőkről: „Nektek más az álláspontotok, a hozzáállásotok a közösséghez, meg a közvagyonhoz, amiből gazdálkodunk morálisan is és gazdaságilag is.” Megjegyezte még, hogy páran megváltoztak, többet akarnak, „éhesek lettek”.
Bozsik Ferenc azt mondta, hogy a városvezető állításával ellentétben az öt képviselő ellenállása a pénzről szól. „Mi egyébként a saját fizetésemelésünket sem szavaztuk meg, mert nem időszerű a képviselői tiszteletdíjakat sem megemelni, ehhez képest, a Fidesz javaslatára az emelésnek az emelésével érkezett meg végül az előterjesztés, amit abba csomagoltak bele, hogy ők a jövőben a polgármesteri tiszteletdíj emeléséhez kötnék, egyfajta százalékos módon a képviselői illetményt” – mutatott rá a KJE képviselője. Ez azt jelentette, hogy a polgármester által javasolt 16 százalék helyett 20 százalékos emelés történt. „Összességében a nullával lettem volna elégedett” – tette hozzá Bozsik.
Kiderült, hogy a pénz mellett az MSZP-s alpolgármester módszerbeli és vezetéstechnikai eszközeit is problematikusnak tartja az öt képviselő. Bozsik jelezte, hisz a párbeszédben, a vita pedig hozzátartozik a demokráciához. „Nem fog olyan történni, amit el lehet képzelni, hogy lesz egy belső ellenzéke a polgármesternek, amely minden döntését meggátolja. Továbbra is ezzel a polgármesterrel képzeljük el a ciklust és a jövőben is, de úgy gondoljuk, hogy amiben nem tudunk vele megegyezni egy megbeszélés keretében, azt a nyilvánosság elé visszük” – hangoztatta a képviselő.