A szentgotthárdi Pannon Kapu

Kicsinálták a közművelődés felelősét

  • Rápli Róbert
  • 2012. február 27.

Kis-Magyarország

Bűncselekmény hiányában megszüntették a nyomozást a szentgotthárdi Pannon Kapu Kulturális Egyesület ügyében. Ám későn oszlott el a gazdasági bűncselekmény gyanúja: a korábbi elnököt már elüldözték, sőt a gyanú miatt az asszonyt többen inzultálták is a nyílt utcán.

Működött, de rászálltak, a vezetőt pedig kipiszkálták – tömören így foglalható össze a szentgotthárdi Pannon Kapu Kulturális Egyesület (PKKE) közelmúltja. Az eset azért is figyelemre méltó, mert az egyesület vezetőjét az itthon már-már klasszikusnak számító módszerrel „távolították” el: gyanúba keverték a helyi hatalom képviselői, ezért távozni kényszerült.

Az egyesület múltja
Szentgotthárdon még 2005-ben döntöttek arról, hogy a művelődési ház feladatkörét átruházzák egy felülről létrehozott civil szervezetre, a Pannon Kapu Kulturális Egyesületre. A felállás értelmében ez a nonprofit szervezet javarészt önkormányzati pénzből látta el a közművelődés kötelező feladatát.

A helyi színház a PPKE központja


A helyi színház, a PKKE központja

Fotó: A szerző felvétele


Az elmúlt hét évben az egyesület költségvetésére egyre súlyosabb teherként nehezedett az önkormányzati tulajdonú közművelődési épületek (a művelődési ház, illetve a színház) rezsije, ráadásul a helyi önkormányzat a szerződésben foglaltakhoz képest kevesebb pénzt is adott a működésre. Ennek következtében a PKKE végül eladósodott, és nem tudta kifizetni a fűtésszámláit sem. (Az önkormányzat 2010 végén nyolcmillió forint ilyen irányú adósságról tudott és tárgyalt.) Ez adta az alkalmat a független Huszár Gábor vezette szentgotthárdi képviselő-testületnek arra, hogy a választások után, 2010. november végén munkacsoportot hozzon létre az egyesület gazdálkodásának ellenőrzésére, jóllehet a korábbi belső ellenőri vizsgálatok egyike sem tárt fel súlyosabb hiányosságot és visszaélést. A munkacsoportba két külső bizottsági tag társaságában Reisinger Richárd alpolgármestert is beválasztották. „Sem a munka szakmai részével, sem a gazdasági részével nem voltunk elégedettek hosszú évekre visszamenőleg. Erről egyébként egyhangú testületi döntés is született tavaly januárban” – mondja a narancs.hu-nak Reisinger.

Támadásban a testület
A képviselő-testület 2011. január 26-i ülésén azt állapította meg, hogy a PKKE „súlyosan pazarló” és „felelőtlen” gazdálkodást folytat, amely „nincs összhangban a város költségvetési helyzete által megkövetelt irányelvekkel”. (…) „Az önkormányzat az érdekeinek megfelelő gazdálkodás garanciáját megfelelő – személyi kérdésekre is kiterjedő – következtetések levonásában látja.” Az ülésen Reisinger az egyesület rendőrségi feljelentése mellett érvelt. Az alpolgármester a munkacsoport megállapításait egy testületi előterjesztésben összegezte, melynek szóbeli felvezetése így kezdődött: „Kísértet járja át a Pannon Kapu Kulturális Egyesületet, Zuschlag János kísértete.” Előterjesztésében később az alpolgármester felemlegette, hogy a PKKE például bútort vásárolt saját használatára, miközben voltak használható irodaberendezései, továbbá számlakezelési gondokat említett, sőt kifogásolta azt is, hogy évekre visszamenőleg a színház ruhatári pénze – állítása szerint – nem volt rendesen elszámolva. (A többoldalas, a kifogásokat részletesen is tartalmazó előterjesztés itt olvasható, a 44. oldalon.)

Ezzel szemben a PKKE közgyűlése egyet nem értését fogalmazta meg „a vizsgálat lefolytatásának módszerével” és eredményével kapcsolatban. A kisvárosban egyesek a vizsgálódó alpolgármester munkamódszerét is kifogásolták ebben az időben. Sz.-né K. Edina, a PKKE akkori elnöke szerint ugyanis az alpolgármester minősíthetetlen stílusú bosszúhadjáratot vezetett ellene, valószínűleg azért, mert a korábbi polgármesterrel – Reisinger politikai ellenfelével – jó volt a szakmai kapcsolata. (A narancs.hu-nak az alpolgármester cáfolta ezt a feltételezést.)

Kulturális rendezvény a kisvárosban Szalainé elnöksége idején


Kulturális rendezvény a kisvárosban még Sz.-né elnöksége idején

Fotó: Tóth Csaba

 

Nemsokára az eljárás módszere miatt, továbbá azért, mert lehetetlennek látszott az önkormányzattal történő jövőbeni együttműködés, Sz.-né lemondott posztjáról, és vele együtt mások is távoztak a kulturális egyesületből. A leköszönő elnök utódját hamar megtalálták, ám – információink szerint – rövidesen háromról egyre apadt a diplomás szakemberek száma az egyesületnél.

A helyi grémium a 2011. február 23-i ülésén ismét foglalkozott a Pannon Kapuval. Megszüntették a revízióval megbízott munkacsoportot, egyúttal az önkormányzat ügyészségi vizsgálatát kezdeményezték az egyesületnél. Ezt követően Reisinger alpolgármester feljelentést tett ismeretlen tettes ellen.

Hiába ártatlan, orrba vágták
Ezzel szemben úgy tudjuk, a hivatalos szervek semmit nem találtak megalapozottnak az önkormányzat gyanújából. Az illetékes körmendi ügyészség már korábban megállapította, hogy a PKKE működése törvényes, a sárvári rendőrség pedig a közelmúltban zárta le bűncselekmény hiányában a nyomozást – ez utóbbiról a Vas Megyei Rendőr-főkapitányság szóvivője tájékoztatta a narancs.hu-t. Nem hivatalos forrásból pedig úgy tudjuk, mindezt azzal indokolta a hatóság, hogy a nyomozás során megállapítást nyert: a PKKE az önkormányzattal kötött együttműködési megállapodásnak megfelelő szakmai munkát végezte el.

Sz.-né kálváriája azonban nem ért véget munkahelye elvesztésével: több atrocitás is érte a tavalyi feljelentés óta. Akadtak olyanok, akik beszóltak neki az utcán, és tolvajnak, illetve sikkasztónak bélyegezték, egy esetben azonban az orrát is beverte egy illető a becsmérlő szavak közepette.

Az alpolgármester kérdésünkre elmondta: múlt péntekig ők nem kaptak értesítést a nyomozás eredményéről, így nem tudja kommentálni értesülésünket. Ennek ellenére hangsúlyozta: bármilyen eredménnyel is végződik az eljárás, Sz.-nét nem tervezik semmilyen kárpótlásban részesíteni. Arról pedig – folytatta – nincs tudomása, hogy az asszonyt inzultálták volna Szentgotthárdon.   

Sz.-né egyébként időközben már munkába állt: kulturális felelősként helyezkedett el a Szentgotthárdhoz közeli Csörötneken.

Figyelmébe ajánljuk

Mint a moziban

Fene se gondolta volna néhány hete, hogy az egyik központi kérdésünk idén januárban az lesz, hogy melyik magyar filmet hány százezren látták a mozikban. Dúl a számháború, ki ide, ki oda sorol ilyen-olyan mozgóképeket, de hogy a magyar film nyer-e a végén, az erősen kérdéses továbbra is.

Talaj

Thomas érzékeny kisfiú, nem kamaszodik még, mint az első szőrszálak megjelenésére türelmetlenül várakozó bátyjai. Velük nem akar játszani, inkább az udvaron egy ki tudja, eredetileg milyen célt szolgáló ládában keres menedéket, s annak résein át figyeli a felnőtteket, szülei élénk társasági életét, vagy kedvenc képregényét lapozgatván a szintén még gyerek (bár történetesen lány) főszereplő helyébe képzeli magát, és sötét ügyekben mesterkedő bűnözőkkel küzd meg.

Felszentelt anyagpazarlás

Ha a művészet halhatatlan, halandó-e a művész? Tóth László (fiktív) magyar építész szerint láthatóan nem. Elüldözhetik itthonról a zsidósága miatt, és megmaradt szabadságát is elvehetik az új hazában, elszakíthatják a feleségétől, eltörhetik az orrát, ő akkor sem inog meg. Hiszen tudja, hogyha őt talán igen, az épületeit nincs olyan vihar, mely megtépázhatná.

Törvénytelen gyermekek

Otylia már várandós, amikor vőlegénye az esküvő előtt elhagyja, így lánya, Rozela házasságon kívül születik. Később Rozela is egyedül neveli majd saját gyermekeit. A három nővér, Gerta, Truda és Ilda egy észak-lengyelországi, kasubföldi faluban élnek anyjukkal, az asszony által épített házban.

Átverés, csalás, plágium

Az utazó kiállítást először 2020-ban Brüsszelben, az Európai Történelem Házában rendezték meg; a magyarországi az anyag harmadik, aktualizált állomása. Az eredetileg Fake or Real címen bemutatott kiállítás arra vállalkozik, hogy „féligazságok és puszta kitalációk útvesztőjében” megmutassa, feltárja a tényeket, az igazságot, amihez „követni kell a fonalat a labirintus közepéig”. A kiállítás installálása is követi a labirintuseffektust, de logikusan és érthetően.

Kire ütött ez a gyerek?

Az 1907-ben született dráma eredetiben a The Playboy of the Western World címet viseli. A magyar fordításokhoz több címváltozat is született: Ungvári Tamás A nyugati világ bajnokának, Nádasdy Ádám A Nyugat hősének fordította, a Miskolci Nemzeti Színházban pedig Hamvai Kornél átültetésében A Nyugat császáraként játsszák.

2 forint

„Újabb energiaválság felé robog Európa, ebből kellene Magyarországnak kimaradni, ami nem könnyű, hiszen ami most a magyar benzinkutakon történik, az már felháborító, sőt talán vérlázító is” – e szavakkal indította Orbán Viktor a beígért repülőrajtot indiai kiruccanása után. Hazatérve ugyanis a miniszterelnök szembesült egynémely adatsorral, meg leginkább azzal, hogy, a legendás Danajka néni szavaival élve, „drágulnak az árak”. Az üzemanyagé is.

Kiárusítás

Lassan másfél éve szivárgott ki, hogy az állam egy olyan arab befektetőnek, Mohamed Alabbarnak adná Budapest legértékesebb egybefüggő belterületét, a Rákosrendezőt, aki mindenféle felhőkarcolót képzel oda, egyebek mellett a Hősök tere látképébe belerondítót is.

24 óra

„Megállapodást kellene kötnie. Szerintem tönkreteszi Oroszországot azzal, ha nem köt megállapodást – mondotta Trump elnök a beiktatása utáni órákban Vlagyimir Putyinról, majd hozzátette azt is, hogy „szerintem Oroszország nagy bajba kerül”. Trump azt is elárulta, hogy telefonbeszélgetést tervez az orosz elnökkel, de még nem tudja, mikor. Nemrég azt is megjegyezte, hogy Oroszország egymillió embert veszített az Ukrajna ellen indított háborújában. (Ez a szám az orosz áldozatok felső becslése.)

A Menhir

Bár soha nem jutott a hatalom közelébe, mérgező jelenlétével így is át tudta hangolni a francia közgondolkodást. Több mint fél évszázadig volt elmaradhatatlan szereplője a politikai életnek. Újrafazonírozott pártját lánya, Marine Le Pen, eszmei hagyatékát az alt-right francia letéteményese, Éric Zemmour viszi tovább.