Szeptemberig nincs bevétele, ezért felmond negyven dolgozójának Algyő

Kis-Magyarország

A szolidaritási adót nem engedi el a kormány a „gazdag” önkormányzatoknak, s ez Algyőnek is betett. Emellett bevételhez május vége helyett csak szeptemberben jut legközelebb a település. Ezért dolgozókat bocsát el

Negyven dolgozójának felmond az algyői fürdőt és szállodát-éttermet működtető önkormányzati cég. A polgármester, a független Molnár Áron szerint muszáj volt így dönteni, miután a kormány rendelete nyomán május vége helyett csak szeptemberben jut legközelebb bevételhez a település.

A Narancs.hu korábban beszámolt arról, hogy egyes értesülések szerint Algyő könnyen az elhíresült Göd sorsára juthat, ahol a kormány egy folyó nagyberuházás miatt különleges gazdasági övezetet jelölt ki. Ezzel a húzással a kabinet elvonta a fővárosi agglomerációba tartozó település helyi iparűzési adóbevételének (hipa) jó részét veszélybe sodorva az önkormányzat gazdálkodását.

Algyő a MOL Zrt. helyi kitermelőbázisa miatt került szóba a sajtóban. Bár a jelenlegi jogszabály szerint egyelőre ez a veszély nem fenyeget, a Csongrád megyei nagyközség a biztonság kedvéért az év elején elfogadott költségvetését módosította és takarékossági intézkedéseket hozott.

Molnár Áron polgármester (balról), kényszerű lépés

Molnár Áron polgármester (balról), kényszerű lépés

Fotó: Csongrád Megyei Önkormányzat/Facebook.com

270 millió forintot be kell fizetni

A friss elbocsátásokról szóló döntést Molnár Áron polgármester videóüzenetben indokolta. Eszerint a korábbi helyzethez képest – amikor arról számolt be, hogy próbálják a válság előtti szinten tartani az önkormányzati intézmények és cégek működését – ismét változtak a körülmények.

Algyő önkormányzata hiába kérte, hogy ne kelljen befizetnie a magas iparűzési-adóbevétele miatt a rá kirótt évi 270 milliós szolidaritási adót, a kérelemre nem reagáltak. A település az adóerő-képessége miatt minimális normatív támogatást kap, lényegében az adóbevételből működtet mindent.

Ezért az a rendelet, amely szerint a cégek május 31. helyett szeptemberben kötelesek csak bevallást készíteni, és adót fizetni, azzal jár, hogy addig nem lesz bevétele az önkormányzatnak. Kiadása viszont igen. Az átcsoportosítások miatt vannak tartalékok, de – mint a polgármester közölte – annak érdekében, hogy az önkormányzat a kötelező feladatait maradéktalanul el tudja látni, kénytelenek létszámot csökkenteni a Borbála Fürdőt és a Levendula Hotelt működtető Gyevitur Nkft.-nél.

Több a bérköltség, mint a bevétel

A cég Molnár Áron szerint egyébként is nehezen boldogul a szabad piacon. Az, hogy támogatásra szorul, eddig nem jelentett nagy gondot, most azonban a koronavírus-járvány miatt vendég március közepe óta nincs, a cégnek csak a közétkeztetésből van mindössze 9 milliós bevétele. Ezzel szemben a bérköltség 19 milliós. Februárban 64 milliós működési támogatást kapott a cég, ezt 5 millióval meg kellett toldani.

Visszavesznek a színvonalból

Visszavesznek a színvonalból

Fotó: Levendula Hotel/Facebook.com

Felmerült a lehetőség, hogy fűnyíróelvszerűen mindenkinek megfelezik a fizetését, de – mint a polgármester elmondta – ez nem látszott jó megoldásnak, mert ha ezek után kell elküldeni mégis embereket, akkor a megfelezett fizetésük alapján kapnak három hónapig ellátást munkanélküliként. Így amellett döntöttek, hogy 40 embert elbocsátanak azzal, hogy ha helyreáll a rend, akit csak lehet, visszavesznek.

A Narancs.hu kérdésére, hogyan szeretné üzemeltetni később, a járvány elmúltával a fürdőt, a hotelt és az éttermet az önkormányzat, Molnár Áron azt mondta, a fürdőben is lesznek olyan gyógyászati szolgáltatások, amelyeket megszüntetnek. A Levendula Hotel valószínűleg nem lesz a továbbiakban háromcsillagos, az étterem pedig inkább rendezvényeknek ad helyet. Egyelőre a közétkeztetés fönntartásával szeretnék átvészelni ezt az időszakot.

A helyiek megdöbbentek

A döntés megdöbbentette az érintetteket, főleg mivel a korábbi polgármesteri tájékoztatóból még azt szűrték le a nagyközségben élők, hogy az önkormányzat próbálja megvédeni a munkahelyeket. A Facebook "Algyői csevegő” csoportjában egy képviselő azt írta, értetlenül áll a történtek előtt, mert a legutóbbi egyeztetésen – hivatalos testületi ülést a koronavírus-veszélyhelyzet miatt nem tartanak, mindenről a polgármester dönt – még úgy váltak el, hogy az önkormányzati társaságoknál nem lesz csoportos létszámleépítés, senkit nem hagynak az út szélén.

A polgármester azt mondta, tisztában van azzal, hogy most sokan őt fogják hibáztatni. Az elbocsátott emberek jó része ismerőse, sőt, távoli rokon is akad közöttük.

A helyi adóbevétel fő forrása a MOL

A helyi adóbevétel fő forrása a MOL

Fotó: Mol.hu

„Sok ponton kérdéses ez a javaslat”

Az állami normatíva helyett saját bevételből élő önkormányzatoknál, így Algyőn is összerezzentek a Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes által benyújtott legfrissebb törvényjavaslattól. Ez 5 milliárdos érték fölött megvalósuló beruházások esetén az érintett terület tulajdonjogát elvenné a helyi önkormányzattól, és a megyei önkormányzatnak adná.

Molnár Áron a Narancs.hu-nak azt mondta, sok ponton kérdéses ez a javaslat. Értelmezése helyenként szubjektív lehet, de értelmezése szerint ez sem érinti Algyőt, nincs tudomása arról, hogy a falu közigazgatási területén megvalósulna olyan beruházás, amelynek értéke meghaladná az 5 milliárdot.

(Címlapfotónk: Az algyői községháza. A felvétel forrása: algyo.hu.)

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Vezető és Megvezető

Ha valaki megnézi a korabeli filmhíradókat, azt látja, hogy Hitlerért rajongtak a németek. És nem csak a németek. A múlt század harmincas éveinek a gazdasági válságból éppen csak kilábaló Európájában (korántsem csak térségünkben) sokan szerettek volna egy erőt felmutatni képes vezetőt, aki munkát ad, megélhetést, sőt jólétet, nemzeti öntudatot, egységet, nagyságot – és megnevezi azokat, akik miatt mindez hiányzik.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.

Hallják, hogy dübörgünk?

A megfelelően lezárt múlt nem szólhat vissza – ennyit gondolnak történelmünkről azok a politikai aktorok, akik országuk kacskaringós, rejtélyekben gazdag, ám forrásokban annál szegényebb előtörténetét ideológiai támaszként szeretnék használni ahhoz, hogy legitimálják jelenkori uralmi rendszerüket, amely leg­inkább valami korrupt autokrácia.

Próbaidő

Az eredetileg 2010-es kötet az első, amelyet a szerző halála óta kézbe vehettünk, immár egy lezárt, befejezett életmű felől olvasva. A mű megjelenésével a magyar nyelvű regénysorozat csaknem teljessé vált. Címe, története, egész miliője, bár az újrakezdés, újrakapcsolódás kérdéskörét járja körül, mégis mintha csak a szerzőt, vele együtt az életet, a lehetőségeket búcsúztatná.

Tudás és hatalom

Második ciklusának elején Donald Trump nekitámadt a legjelesebb amerikai egyetemeknek is. Elnöki hatalmát – amely ezen a területen erősen kérdéses, a végső szót a bíróságok mondják majd ki – immár arra is használja, hogy fél tucat elit magánegyetemet zsaroljon állami források visszatartásával és adószigorítások kilátásba helyezésével: ha nem regulázzák meg palesztinpárti tanáraikat és diákjaikat, és nem számolják fel esélyegyenlőségi programjaikat, oda a washingtoni pénz.