Menekül a rendőrség a kínos kérdések elől a gyulai rabosítási botrányban

Kis-Magyarország

A rendőrkapitányság nem válaszolt egyetlen lényegi kérdésre sem, pedig még az ügyészség és az igazságügyi miniszter szerint is hibáztak. Az ügyben megszólalt a térség parlamenti képviselője is. A helyi DK időközi polgármester-választást javasol. Frissítve!

Az eddig történtek dióhéjban:

  • 2020. április 20-án egy bejegyzést írt Csóka-Szűcs János a „Gyulai cenzúramentes csevegő” Fb-oldalra, majd délután a gyulai, kürtöléssel vegyített autós felvonulás után megosztotta véleményét a gyulai kórházkiürítéssel kapcsolatban.
  • A Gyulai Rendőrkapitányság egyenruházás rendőrei és civil ruhás nyomozói - közel tucatnyian - május 13-i hajnali 6 órakor megjelentek Csóka-Szűcs János házánál.
  • Rémhírterjesztéssel gyanúsították, házkutatást tartottak az ingatanban, lefoglalták számítástechnikai eszközeit, majd rabosították és kihallgatták.
  • A gyanúsítással szemben Csóka-Szűcs panasszal élt a Gyulai Járási Ügyészségen, amely május 15-én ennek helyt adott kimondva: nem történt törvénysértés, nincs bűncselekmény.
  • Május 18-án pedig kiderült, hogy a bejelentő nem más volt, mint Görgényi Ernő, Gyula fideszes polgármestere. Görgényi sajtóközleményében tagadja, hogy feljelentést tett volna, azt állítja, ő csupán egy kérést fogalmazott meg a rendőrség felé.
Csóka-Szűcs: előállították, rabosították, kihallgatták

Csóka-Szűcs: előállították, rabosították, kihallgatták

Fotó: A szerző felvétele

Ennek ellentmond az eljárás megszüntetéséről szóló rendőrségi és ügyészségi határozat, amely feljelentőként ír a gyulai városvezetőről. Mivel számos kérdés megválaszolatlan maradt az ügyben - többek között az, hogy miért gondolta a rendőrség egy tényközlésről, illetve véleményről, hogy kimeríti a rémhírterjesztés tényállását -, ezért kérdésekkel fordultunk a megyei kapitánysághoz.

Többek között arról érdeklődtünk:

  • mi magyarázza, hogy az április 20-i feljelentés és május 13-i rendőri intézkedés között 23 nap telt el, miért vártak ilyen sokáig, és miért pont ekkor intézkedtek?
  • Azt is firtattuk, felmerült-e az a lehetőség, hogy elutasítsák Görgényi Ernő polgármester feljelentését? Ez, mint utóbb a Békés Megyei Főügyészség döntéséből kiderült, indokolt lett volna.
  • Rákérdeztünk arra, gyakorolt-e valaki, vagy valamilyen szerv pressziót a rendőrségre?
  • Azt is tudakoltuk, nem volt-e eltúlzott az erődemonstráció május 13-án, amikor több, mint 10 rendőr és nyomozó jelent meg Csóka-Szűcs János házánál?
  • Ha Csóka-Szűcs elismerte, hogy a szóban forgó bejegyzéseket ő tette a „Gyulai cenzúramentes csevegő” Facebook-oldalán, akkor mi szükség volt arra, hogy lefoglalják a számítógépét és mobiltelefonját? Milyen egyéb adatokra voltak kíváncsiak? És ennek nyomán mit tudtak meg?
  • A jogállami és európai normáknak megfelelően Csóka-Szűcs kihallgatása után nem kellett volna a rendőrségnek arról gondoskodnia, hogy az érintettet hazaszállítsa? Különös tekintettel arra, hogy mozgássérül emberről volt szó, akinél azért nem volt mobiltelefon, mert elvették tőle.
  • Kommentár nélkül

    A rendőrség viszont egyetlen kérdésünkre sem válaszolt érdemben.

    Ellenzéki vezetők és Csóka-Szűcs a gyulai rendőrség lépcsőin

    Ellenzéki vezetők és Csóka-Szűcs a gyulai rendőrség lépcsőin

    Fotó: A szerző felvétele

    „Tájékoztatjuk, hogy a megkeresésében megjelölt eljárás során a Gyulai Rendőrkapitányság a büntetőeljárási törvény szabályai szerint járt el és tudomásul vette az ügyészség álláspontját, a konkrét esetben hozott döntését. A jövőben mindezekre figyelemmel alakítja további gyakorlatát. A megszüntetett büntetőeljárással kapcsolatban a rendőrség további kérdésekre nem válaszol” - közölte rövid válaszlevelében a megyei kapitányság.

    Pedig a Csóka-Szűcsöt védő Magyar Helsinki Bizottság szerint a rendőrségi eljárás több szempontból is jogszabályokba ütközik, eltúlzott volt. Mi több, vasárnap egy interjúban még az igazságügyi miniszter, Varga Judit is arról beszélt, hogy a szervek hibáztak, bár azt nem fejtette ki, miben. Így Varga szavaiból az sem derült ki, hogy a "hiba" alatt esetleg törvénysértést ért-e. Mert ha igen, akkor abból le kéne vonnia a rendőrségnek a következtetéseket, de mint a fenti válaszból kiderül, továbbra is ragaszkodnak ahhoz, hogy ők törvényesen jártak el.

    A törvényhozónak nincs baja a jogtalan rendőrségi akcióval

    Két nap késéssel megszólalt a gyulai ügyben a térség országgyűlési képviselője, Kovács József (Fidesz-KDNP), aki korábban éppen annak a gyulai kórháznak volt a főigazgatója, amelyet járványkórházzá alakítottak és közel 1200 ágyat „szabadítottak fel” a koronavírussal fertőzött betegeknek.

    Fb-posztjában kiáll a rendőrségi feljelentést tevő Görgényi Ernő polgármester mellett. Ezt írja: „Meglátásom szerint a mindenkori polgármester feladatai közé tartozik, hogy polgárai védelmében szót emeljen, minden olyan problémára felhívja a figyelmet, amely városának lakosai nyugalmát megzavarhatja, kiemelten egy ilyen járványügyi veszélyhelyzetben.”

    Kovács József és Görgényi Ernő: egymás mellett

    Kovács József és Görgényi Ernő: egymás mellett

    Fotó: Kovács József/Facebook.com

    Ugyanakkor az eltúlzott és törvénytelen rendőri akcióról és arról, hogy rémhírterjesztés miatti feljelentés nem állta meg a helyét az ügyészség szerint, egyetlen szót sem szól.

    Frissítés! Legyen időközi polgármester-választás

    A Demokratikus Koalíció (DK) helyi szervezete nevében Leel-Őssy Gábor gyulai önkormányzati képviselő szerda délben nyílt levelében lemodásra szólította fel Görgényi Ernőt. Egyben azt javasolja, hogy ezt követően tartsanak időközi polgármester-választást a békési fürdővárosban. Ugyanakkor a helyi DK nem azt kéri, hogy a feljelentési ügybe keveredett és kétes országos hírnevet szerző Görgényi távozzon a közéletből, hanem azt javasolja: a jelenlegi fideszes polgármester és Csóka-Szűcs János mérkőzzön meg a városvezetői posztért.

    Há kétség volna, milyen szerepet játszott a polgármester

    Há kétség volna, milyen szerepet játszott a polgármester

    Fotó: narancs.hu

    „Ezzel az európai megoldással lezárulhat a vita, a helyi polgárok kinyilváníthatják, hogy a két érintett közül kinek hisznek, kiben bíznak. Ideje lenne visszatérni Európába. Most tehetünk egy kis lépést. Merjünk európaiak lenni!” – írja Leel-Őssy Gábor.

    (Címlapfotó: A Csóka-Szűcs János melletti szolidaritási séta résztvevői a múlt pénteken megérkeztek a gyulai rendőrség elé. A felvételt a szerző készítette.)

Figyelmébe ajánljuk

Gombaszezon

Michelle a magányos vidéki nénik eseménytelen, szomorú életét éli. Egyetlen barátnőjével jár gombászni, vagy viszi őt a börtönbe, meglátogatni annak fiát, Vincent-t.

Világító árnyak

A klasszikus balett alapdarabját annak leghíresebb koreográfiájában, az 1877-es Marius Petipa-féle változatában vitte színre Albert Mirzojan, Ludwig Minkus zenéjére.

Huszein imám mártíromsága

Az Izrael és Irán között lezajlott tizenkét napos háború újra rádöbbentette a régió népeit: új közel-keleti hatalmi rend van kialakulóban. Az egyre élesebben körvonalazódó kép azonban egyre többeket tölt el félelemmel.

„A lehetőségek léteznek”

Úgy tűnik, hogy az emberi történelem és politika soha nem fog megváltozni. Kőbalta, máglyán égő „eretnekek”, százéves háborúk, gulágok… Vagy­is mi sohasem fogunk megváltozni. Reménytelen.

Taxival Auschwitzba

Idén áprilistól a francia közszolgálati televízió közel kilenc­órányi dokumentumfilm-folyamban mutatta be azt a három történelmi pert, amelyek során 1987 és 1998 között a náci kollaboráns Vichy-rezsim egykori kiszolgálóinak kellett számot adniuk bűneikről. A három film mindegyike más-más oldalról mutatja be a megszállás időszakát. A YouTube-on is hozzáférhető harmadiknak van talán a leginkább megszívlelendő tanulsága.

Lábujjhegyen

A hízelgéseknek, a geopolitikai realitásoknak és a szerencsének köszönhetően jól zárult a hágai NATO-csúcs. Azonban az, hogy a tagállamok vezetői jól tudják kezelni az Egyesült Államok elnökének egóját, nem a transzatlanti kapcsolatok legszilárdabb alapja.

Milliókat érő repedések

Évekig kell még nézniük a tátongó repedéseket és leváló csempéket azoknak a lakóknak, akik 2016-ban költöztek egy budafoki új építésű társasházba. A problémák hamar felszínre kerültek, most pedig a tulaj­donosok perben állnak a beruházóval.

Egyenlőbbek

Nyilvánosan megrótta Szeged polgármestere azokat a képviselőket – köztük saját szövetségének tagjait –, akik nem szavazták meg, hogy a júliustól érvényes fizetésemelésük inkább a szociális alapba kerüljön. E képviselők viszont azt szerették volna, hogy a polgármester és az alpolgármesterek bérnövekménye is közcélra menjen.

Pillanatnyi nehézségek

Gyors viták, vetélkedő erős emberek, ügynöközés és fele-fele arányban megosztott tagság: megpróbáltuk összerakni a szép reményekkel indult, de a 2026-os választáson a távolmaradás mellett döntő liberális párt történetét.