Újra lecsap a kormány vasökle? Algyő spórol, de nem készül a gödi forgatókönyvre

Kis-Magyarország

300 millió forinttal visszafogja idei kiadásait Algyő. Korábban olyan hírek jelentek meg, hogy Gödhöz hasonlóan a kormány elveheti iparűzési-adóbevételének nagy részét. A Csongrád megyei nagyközség viszont nem a legrosszabb eshetőségre, hanem arra készül, hogy a koronavírus-járvány miatt a cégektől kevesebb adó folyik be.

„A legrosszabb forgatókönyv tényleg az lenne” – utalt Molnár Áron független algyői polgármester hétfői videóüzenetében a Vásárhely24 által április 29-én közzétett információra, amelyről a Narancs.hu is beszámolt. A vásárhelyi portál „megbízható forrásra” hivatkozva, aláírás nélküli cikkben azt írta, Göd után Algyő mellett jelölheti ki a kormány a következő "különleges gazdasági övezetet".

Ez azzal járna, hogy az érintett területen működő cégek az iparűzési adójukat nem a településnek, hanem a megyei önkormányzatnak fizetnék. Erről hivatalos információ nem jelent meg, igaz, cáfolat sem. Az önkormányzat nem kapott azóta sem ezzel kapcsolatos értesítést. Molnár Áron most azt mondta, átnézték, értelmezték a különleges gazdasági övezetek kijelöléséről szóló kormányrendeletet.

Aranytojást tojó tyúk?

Az aranytojást tojó tyúk?

Fotó: 2GO!Hungary.hu

„Történhet olyan…”

A település vezetői arra jutottak: Algyő nem felel meg a jogszabályban leírt feltételeknek. Itt – a gödi Samsung beruházással ellentétben – nem indult, nem zajlik 100 milliárd forintosnál nagyobb állami támogatással létrejövő beruházás. Továbbá a MOL és a többi, helyben működő cég nem számít Csongrád megyei viszonylatban sem a legnagyobb munkaadónak, emellett országos szinten az algyői iparűzési-adóbevétel nem tartozik a legjelentősebbek közé.

A polgármester hozzátette: a jelenlegi rendeletről beszél, amit nyilván lehet módosítani „Történhet olyan, amit az ember sem jogilag, sem logikailag nem tud hová tenni” – mondta. Megígérte, ha a helyzet e téren változik, azonnal tájékoztatja az algyőieket.

300 millió forintot átcsoportosítanak

Ettől függetlenül azért módosítják a februárban elfogadott éves költségvetést az önkormányzatnál, mert arra számítanak, hogy a cégeket a koronavírus-járvány nyomán kialakuló gazdasági válság megviseli, kevesebb adót fognak befizetni. Emiatt mintegy 300 millió forintot csoportosítanak át.

Molnár Áron: a jogszabályból nem olvasható ki

Molnár Áron polgármester

Fotó: mcsipos.hu

A lakosságot érintő szolgáltatások várhatóan nem fognak változni, de az önkormányzatnál, cégeinél a dologi kiadásokat visszafogják, és elhalasztják azokat a beruházásokat, amelyekre még nem kötöttek szerződést. Többek között utcák aszfaltozása, a délnyugati lakóparkban a járda és a csapadék-vízelvezető csatorna építése marad el.

Az év elején elfogadott 2020-as algyői költségvetés 2,4 milliárd forintos bevételi és 3,1 milliárdos kiadási főösszeg számolt. A büdzsé egyensúlyát az előző évi pénzmaradvány, 766 millió forint teremti meg. Még a járvány hazai begyűrűzése és a nyomában járó gazdasági válság előtt az önkormányzat 1,3 milliárdos helyi iparűzési adóbevétellel számolt, amelynek mintegy háromnegyedét a MOL Nyrt. befizetései adják a tervek szerint.

Algyő Samsungja, a MOL

Algyő és környéke az ország legnagyobb kőolajlelőhelye, nemzetközi mércével mérve is számottevő. A régió jelenleg a hazai gáz- és kőolajtermelés közel harmadát adja. Az ország teljes földgázigényének tizedét, kőolajigényének öt százalékát biztosítja.

A lelőhelyek mellett hatalmas ipartelepe és központja is van a nemzeti olajtársaságnak „Algyő a magyarországi ipar egyik legfontosabb helyszíne, ahogy a MOL is a hazai gazdaság meghatározó szereplője” – mondta Hernádi Zsolt az olajtársaság első embere azon a 2015-ös rendezvényen, amikor azt ünnepelték, hogy 50 éve kezdte meg a cég a szénhidrogén-kitermelést a helyi mezőn.

(Nyitóképünk: a Mol algyői ipartelepe. A felvétel forrása: mol.hu)

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Vezető és Megvezető

Ha valaki megnézi a korabeli filmhíradókat, azt látja, hogy Hitlerért rajongtak a németek. És nem csak a németek. A múlt század harmincas éveinek a gazdasági válságból éppen csak kilábaló Európájában (korántsem csak térségünkben) sokan szerettek volna egy erőt felmutatni képes vezetőt.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.

Hallják, hogy dübörgünk?

A megfelelően lezárt múlt nem szólhat vissza – ennyit gondolnak történelmünkről azok a politikai aktorok, akik országuk kacskaringós, rejtélyekben gazdag, ám forrásokban annál szegényebb előtörténetét ideológiai támaszként szeretnék használni ahhoz, hogy legitimálják jelenkori uralmi rendszerüket, amely leg­inkább valami korrupt autokrácia.

Próbaidő

Az eredetileg 2010-es kötet az első, amelyet a szerző halála óta kézbe vehettünk, immár egy lezárt, befejezett életmű felől olvasva. A mű megjelenésével a magyar nyelvű regénysorozat csaknem teljessé vált. Címe, története, egész miliője, bár az újrakezdés, újrakapcsolódás kérdéskörét járja körül.