Tovább folytatódik az orosházi aktivista ügye, akit egy kérdése miatt garázdának mondott ki a bíróság

Kis-Magyarország

Sárközi Zoltán csupán azt kérdezte egy képviselő-testületi ülésen: Miért? Először meghallgatás nélkül mondta ki garázdának a Békéscsabai Járásbíróság, most tárgyaláson is. Az aktivista fellebbez, így az eset hamarosan a Gyulai Törvényszék elé kerül.

Ahogy arról már a történtek idején és nemrégiben is beszámoltunk, az orosházi képviselő-testület tavaly májusi ülésén arról folyt a vita, miért nincs közvetítés a testületi ülésekről. Amikor Bodóczi András (Közösen Orosházáért) ellenzéki képviselő arról szóló javaslatát, hogy legyenek közvetítések, a fideszes többség leszavazta, a hallgatóság soraiból felállt Sárközi Zoltán helyi aktivista, a Biztonságos Orosházáért Facebook-csoport adminisztrátora és azt kérdezte: Miért? Ezt többször hangosan megismételte. Az ülést vezető Dávid Zoltán (Fidesz-KDNP) polgármester többször a kérdezők értésére adta, hogy a szervezeti és működési szabályzat (szmsz) szerint ennél a pontnál nem szólhatnak hozzá az üléshez. Amikor pedig az így kialakult vita nyomán nem jutottak dűlőre, a városvezető idegilenesen berekesztette az ülést. Nemsokára két rendőr jelent meg, akik igazoltatták Sárközit, az eközben folyó beszélgetésbe bekapcsolódott Burai Mihály jegyző is. Az aktivista állítása szerint Burai azt mondta, nem történt intézkedésre okot adó körülmény, tőle visszajöhet Sárközi az ülés folytatására. Ám ehhez utóbb a fideszes polgármester nem járult hozzá, s ezt az aktivista tiszteletben tartotta.

A történtekből mégis rendőrségi ügy lett – az aktivista szerint politikai okokból –, méghozzá annak ellenére, hogy Sárközi azt mondta korábban a Narancs.hu-nak, a hatóság emberei szóban azt közölték vele, nem lesz eljárás. Ezt a mostani tárgyaláson azzal magyarázta, hogy korábbi Facebook-csoportjában keményen bírálták az orosházi közbiztonsági helyzetet, és ezen keresztül a város fideszes vezetőit. „A 26 ezres város ötöde, csaknem 6 ezer ember ennek a csoportnak a tagja volt mindaddig, míg az üzemeltető ideiglenesen le nem tiltotta az oldalt. Bíráló megjegyzéseink csípték a fideszes városvezetők szemét” – mondta a tárgyaláson Sárközi Zoltán.

Február végén a Békéscsabai Járásbíróság tárgyalás mellőzésével hozott végzést az ügyben. E szerint a garázdaság megtörtént, s ezért 10 ezer forintos pénzbírsággal sújtották az aktivistát. „A beszerzett bizonyítékok alapján kétséget kizáróan megállapítást nyert, hogy az eljárás alá vont személy elkövette a garázdaság szabálysértést, miszerint, aki olyan kihívóan közösségellenes magatartást tanúsít, amely alkalmas arra, hogy másokban megbotránkozást vagy riadalmat keltsen, szabálysértést követ el”. Ilyen esetekben a pénzbüntetés legfelső határa 300 ezer forint.

Sárközi Zoltán mindezt nem fogadta el: tárgyalást kért, hogy bebizonyítsa, hogy szerinte nem történt garázdaság. Az orosházi aktivista érdekeit a Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) képviselte. Úgy érveltek, hogy ebben az esetben nem történt meg a szabálysértés, nem volt kihívóan közösségellenes az aktivista, aki a szólásszabadság jogával élve kérdezett. S ha válaszoltak volna neki az egyszerű kérdésre, akkor nem is került volna sor a közjátékra. A TASZ-os ifj. Csűri Gábor hozzátette, a testületi szmsz alapján a polgármesternek az adott esetben a teremből kivezetést kellett volna kellett volna kilátásba helyeznie, majd ha ez nem történik meg, akkor arra felhívni a figyelmet, hogy mindez szabálysértési ügyhöz vezethet. Ám semmilyen ilyen ismertetés vagy felszólítás nem hangzott el. (Arról nem beszélve: nem ismerni példát, hogy hasonló esetben bármely testületi ülés végül oda vezetett volna, hogy megvalósultnak látják a garázdaság szabálysértését a közbeszólóval szemben.)

Az ügyvéd két példával próbálta alátámasztani, hogy az orosházi esetben miért nem ál meg a garázdaság szabálysértése. Megemlítette a 2007-ben Orbán Viktor vezetésével a Kossuth téren a fideszes parlamenti képviselők általi kordonbontást. Akkor a felmentő ítéletében a bíróság úgy ítélte meg, hogy mindez nem volt a társadalomra veszélyes cselekedet. „Ha az nem volt az, akkor az orosházi eset mitől volna az?” – kérdezte. Majd a fővárosi Szabadság téren lévő szovjet hősi emlékművet lemosható festékkel megdobáló fiatalok ügyéről szólt. Ez az ügy végül az Alkotmánybíróságig jutott, s igaz, hogy itt megállapították a szabálysértést, ám a szólásszabadság védelme a tulajdonjoggal állt szemben, amiről az orosházi esetben szó sincs. (Az akkori alkotmánybírósági határozattal szemben Pokol Béla alkotmányjogász fogalmazott meg különvéleményt, amely szerint nem történt szabálysértés.)

„Voltak olyan tanúk, akik provokatívnak jellemezték Önt” – mondta a bírósági titkár Sárközi Zoltánnak. „Egy egyszerű kérdés lehet provokáció?” – kérdezett vissza Sárközi. Szerinte a tanúként meghallgatott orosházi fideszes képviselők szóhasználatában és szófordulatában olyan, egymásra kísértetiesen hasonlító vallomásokat tettek, amely megítélése alapján nem életszerű és azt feltételezi, mintha összebeszéltek volna.

A korábbi, tárgyalás nélkül meghozott végzést a bíróság végül nem bírálta felül. Mindezt egyrészt azzal indokolta, hogy a tárgyaláson bejátszott rövid videón látszik, Sárközi kérdez elsőként, amikor még nincs nagy hangzavar az ülésteremben. Másrészt az aktivista nem hajlandó kimenni a teremből, emellett több felszólításra ülve és tegezve válaszolt, ami a véleménynyilvánítás egy formája. Sárközi egyébként nem használt trágár kifejezéseket az ülésteremben; a polgármester értésére adta, hogy nem hagyja el a termet, a végén pedig azt mondta Dávid Zoltánnak: „Vezess ki!”

Sárközi Zoltán és védője nem fogadta el a Békéscsabai Járásbíróság döntését, így az eset hamarosan a Gyulai Törvényszék elé kerül.

(Címlapképünkön: az orosházi polgármesteri hivatal. Forrás: oroshaza.hu)

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Hieronymus Bosch világa

  • - turcsányi -

Michael Connelly nem egy író, inkább egy regénygyár, rosszabb esetben áruvédjegy – az efféle státus persze nem oly ritka zsiráf manapság.

„Rodrigo”

A világ legnagyobb és legrangosabb színházi fesztiválja az avignoni. Jelentős társulatok seregszemléje, illetve már maga a fesztiválmeghívás jelentőssé tesz társulatokat. Aki a hivatalos programban van, az számít valakinek.

Félúton

Egykori nagymenő, aki a csúcsról lepottyanva már csak árnyéka önmagának; féktelen csodagyerek, akinek csak kemény munkára és iránymutatásra van szüksége, hogy azzá a sztárrá váljon, akit a végzete elrendelt neki – a sportfilmek talán legnagyobb kliséi ezek, a Stick pedig épp erre a kettőre épül.

Dinók a budoárban

Ötévesen, egy tollseprűtánccal indult Karácsonyi László (1976) művészi karrierje, diplomáját 2003-ban pedig egy lovagi páncélzatban védte meg. (A páncél maga volt a diplomamunkája.)

Léda a Titanicon

  • Molnár T. Eszter

Ki ne szeretné a Balatont? Főleg, ha csak a szépre emlékszik? Arra, hogy a vonat vidáman, sőt pontosan fut be a hűs állomásra, a papucs nem töri a lábat, a naptej megvéd a leégéstől, és van hely az árnyékban a kempingszéknek és a gumimatracnak.

Angyalszárnycsikorgás

Nagy luxus olyan kis kultúrának, mint a magyar, nem megbecsülni a legjobbjait. Márpedig Halasi Zoltán a kortárs magyar költészet szűk élmezőnyébe tartozik, ám a szakma mintha nem tartaná számon érdemeinek megfelelően, a nagyközönség számára pedig minden bizonnyal ismeretlen.

Miért hallgat Erdő Péter?

2025 júliusának egyik forró szerda éjjelén Konrád-Lampedúza Bence betanított kémia­tanár hazafelé ballagott Ráczboldogkőn, a Kistücsök névre hallgató alma materéből. Nem volt ittas egy cseppet sem, de megviselte a nehéz levegő, amikor szembejött vele egy kormányzati óriásplakát. 

Kinek a bűne?

A kormánypárti média azzal igyekszik lejáratni egy Tisza párti önkéntest, hogy korábban pornófilmekben szerepelt. A kampány morális természetű, a nőt bűnösnek és erkölcstelennek állítja be, s persze ezt vetíti rá a pártra is.

Presztízskérdés

A magyar kormányzat hosszú ideje azt kommunikálja, hogy csökkent a szegénység Magyarországon, az MCC-s Sebestyén Géza pedig odáig jutott, hogy idén februárban bejelentette a szegénység eltűnését is. A kormány helyzetértékelése eddig is vitatható volt, és a KSH szegénységi adatai körül felfedezett furcsaságok tovább bonyolítják ezt az így is zavaros ügyet.

„Lövésük sincs róla”

Magyarországon nem az illegális kábítószerek okozzák a legnagyobb problémát a fiatalok körében. A hazai 16 évesek élen járnak az alkohol, a cigaretta és e-cigaretta kipróbálásában, és kilátástalannak érzett helyzetük miatt sokan a serkentők felé fordulnak.