Garázdának mondta ki a bíróság az aktivistát, aki csak egy kérdést tett fel egy testületi ülésen

Kis-Magyarország

Meghallgatás nélküli eljárásban garázdaság miatt 10 ezer forintos pénzbüntetésre ítélte a Békéscsabai Járásbíróság Sárközi Zoltán orosházi aktivistát, aki városa egyik testületi ülésén hangosan megkérdezte, miért nem közvetítik az eseményt. Sárközi nem hagyja annyiban a szerinte téves végzést, a TASZ-hoz fordult.

„Megdöbbentő, hogy a jegyző, az önkormányzati munka törvényességi őre, Burai Mihály tanúvallomásában merőben mást mondott, mint ami valójában történt tavaly május 30-án a testületi ülésen. Ezért és más okok miatt sem hagyom annyiban a dolgot, jogi képviselőmmel észrevételt teszünk és olyan tárgyalást kérünk, ahol a bíróság meghallgat minden érintett felet” – mondta a Narancs.hu-nak Sárközi Zoltán, miután átvette azt a végzést, amelyben arról értesítette őt a Békéscsabai Járásbíróság, hogy meghallgatás nélküli eljárásban garázdaság miatt elmarasztalták. Az ügy „súlyát” jelzi, hogy ugyanekkor ehhez a legkisebb, 10 ezer forintos pénzbüntetést rendelték.

Ahogy arról már a történtek idején és nemrégiben is beszámoltunk, az eset, amiről szó van, az orosházi képviselő-testület tavaly májusi ülésén történt. Itt a helyi fideszes propagandamédiát összefogó önkormányzati cég, az Orosház Média Kft. 2022-es beszámolóját tárgyalták a képviselők, amikor a vita egy pontján Bodóczi András (Közösen Orosházáért) ellenzéki képviselő azt javasolta: legyen élő közvetítés a testületi ülésekről. Békés megye 26 ezer lakosú iparvárosában már hosszabb ideje nincs sem élő, sem felvételről sugárzott közvetítés az ülésekről, holott a helyi tévé jelen van, rögzíti a történéseket. A nyilvánosság ilyesfajta kirekesztésére sem korábban, sem ekkor nem szolgált indokkal a fideszes többség. Tavaly májusban annyi történt, hogy minden magyarázat nélkül leszavazták a javaslatot. Ekkor állt fel az érdeklődőként az ülésre érkezett Sárközi Zoltán helyi aktivista, a Biztonságos Orosházáért Facebook-csoport adminisztrátora, és csupán annyit kérdezett hangosan: Miért? Ezt követően a kérdést többször megismételte; a terem mérete és a zúgolódás miatt nem suttogva. De utóbb többen csatlakoztak hozzá, és ők is ugyanezt kérdezték.

A képviselő-testületi ülést vezető Dávid Zoltán (Fidesz-KDNP) polgármester többször a kérdezők értésére adta, hogy a szervezeti és működési szabály szerint ennél a pontnál nincs joguk és lehetőségük hozzászólni az üléshez. Amikor pedig az így kialakult vita nyomán nem jutottak dűlőre, a városvezető idegilenesen berekesztette az ülést. Nemsokára két rendőr jelent meg, akik igazoltatták Sárközit, az eközben folyó beszélgetésbe bekapcsolódott Burai Mihály jegyző is. Az aktivista állítása szerint Burai azt mondta, nem történt intézkedésre okot adó körülmény, tőle visszajöhet Sárközi az ülés folytatására. Ám ehhez utóbb a fideszes polgármester nem járult hozzá, s ezt az aktivista tiszteletben tartotta.

Nem sokkal később mégis rendőrségi ügy lett a történtekből, bár Sárközi Zoltán korábban úgy nyilatkozott portálunknak, érzékeltették vele, ez csak a Fidesz miatt történt, s várhatóan megszüntetik az eljárást. Mégsem ez történt, mert szabálysértési ügyben garázdaság miatt a Békéscsabai Járásbíróság elé került az ügy.

Rendőrségi tanúvallomások alapján, tárgyalást mellőzve hozott végzést a bíróság. Megítélésük szerint a garázdaság megtörtént, s ezért 10 ezer forintos pénzbírsággal sújtották az aktivistát.

A bírósági végzés szerint „a beszerzett bizonyítékok alapján kétséget kizáróan megállapítást nyert, hogy az eljárás alá vont személy elkövette a garázdaság szabálysértést, miszerint, aki olyan kihívóan közösségellenes magatartást tanúsít, amely alkalmas arra, hogy másokban megbotránkozást vagy riadalmat keltsen, szabálysértést követ el”. Ilyen esetekben a pénzbüntetés legfelső határa 300 ezer forint.

A Narancs.hu-nak nyilatkozó Sárközi Zoltán csodálkozik az ítéleten, de ennél is jobban azon, hogy rendőrségi tanúvallomásában a jegyző már úgy nyilatkozott, az aktivista magatartása alkalmas volt arra, hogy másokban riadalmat vagy megbotránkozást keltsen. Ugyanis Sárközi állítása szerint a kiérkező járőröknek azt mondta Burai, intézkedést igénylő esemény nem történt, megítélése szerint visszamehet az ülésre a férfi. „Most akkor vagy-vagy! Vagy nincs intézkedésre okot adó körülmény és visszamehetek, vagy riadalmat és megbotránkozást keltettem” – mondta az aktivista. Egyben aláhúzta, szerinte a helyszínen akkor Burai szájából elhangzottak és rendőrségi tanúvallomása több ponton ellentétben van egymással. Emellett azt is nehezményezte, hogy három vagy négy tanú még szóhasználatában és szófordulatában is olyan hasonló vallomást tett, ami vélekedése szerint nem életszerű.

A Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) vállalta Sárközi jogi képviseltét. Az aktivista nem nyugszik bele a tárgyalás és személyes meghallgatása mellőzésével hozott és szerinte téves bírósági végzésbe. Így tárgyalással folytatódik az ügy tisztázása Békéscsabán.

(Címlapképünkön: az orosházi polgármesteri hivatal. Forrás: oroshaza.hu)

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyos valóságot arról, hogy nem, a nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésen.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Tendencia

Minden tanítások legveszélyesebbike az, hogy nekünk van igazunk és senki másnak. A második legveszélyesebb tanítás az, hogy minden tanítás egyenértékű, ezért el kell tűrni azok jelenlétét.

Bekerített testek

A nyolcvanas éveiben járó, olasz származású, New Yorkban élő feminista aktivista és társadalomtudós műveiből eddig csak néhány részlet jelent meg magyarul, azok is csupán internetes felületeken. Most azonban hét fejezetben, könnyebben befogadható, ismeretterjesztő formában végre megismerhetjük 2004-es fő műve, a Caliban and the Witch legfontosabb felvetéseit.

„Nem volt semmi másuk”

Temették már el élve, töltött napokat egy jégtömbbe zárva, és megdöntötte például a lélegzet-visszatartás világrekordját is. Az extrém illuzionista-túlélési-állóképességi mutatványairól ismert amerikai David Blaine legújabb műsorában körbejárja a világot, hogy felfedezze a különböző kultúrákban rejlő varázslatokat, és a valódi mesterektől tanulja el a trükköket. 

Játék és muzsika

Ugyanaz a nóta. A Budapesti Fesztiválzenekarnak telefonon üzenték meg, hogy 700 millió forinttal kevesebb állami támogatást kapnak az együttes által megigényelt összegnél.

A klónok háborúja

Március 24-én startolt a Tisza Párt Nemzet Hangja elnevezésű alternatív népszavazása, és azóta egyetlen nap sem telt el úgy, hogy ne érte volna atrocitás az aktivistákat.

Hatás és ellenhatás

  • Krekó Péter
  • Hunyadi Bulcsú

Az európai szélsőjobb úgy vágyott Donald Trumpra, mint a megváltóra. Megérkezik, majd együtt elintézik „Brüsszelt” meg minden liberális devianciát! Ám az új elnök egyes intézkedései, például az Európával szemben tervezett védővámok, éppen az ő szavazó­táborukat sújtanák. Egyáltalán: bízhat-e egy igazi európai a szuverenista Amerikában?

„Egy normális országban”

Borús, esős időben több száz fő, neonácik és civilek állnak a Somogy megyei Fonó község központjában. Nemzeti és Mi Hazánk-os zászlók lobognak a szélben. Tyirityán Zsolt, a Betyársereg vezetője és Toroczkai László, a szélsőjobboldali párt elnöke is beszédet mond. A résztvevők a lehangoló idő ellenére azért gyűltek össze szombat délután, mert pár hete szörnyű esemény történt a faluban. Március 14-én egy 31 éves ámokfutó fahusánggal rontott rá helyi lakosokra: egy középkorú és egy idős nő belehalt a támadásba, egy idős férfi súlyos sérüléseket szenvedett.