Volt, nincs! Eltüntették a fideszes képviselő fantomkerékpárutat hirdető kőtábláját

Kis-Magyarország

De hát a kőtáblával sietni kellett, nyakukon volt az őszi választás.

Felsőzsolcán eddig ismeretlen személyeknek elegük lett a Felsőzsolca fejlődéséért – Kerékpárút 2019 feliratú kőtáblából, amely nem mellesleg Csöbör Katalin fideszes országgyűlési képviselő és Tóth Lajos polgármester nevét is megörökítette. A gond csak az, hogy a kerékpárút azóta sincs sehol, még el sem kezdték építeni.

false

A kőtáblát a tavaly őszi önkormányzati választások előtt adták át Felsőzsolcán, és egy mérföldkőnek tűnő szikladarabon hirdette Csöbör Katalin, az országgyűlési választókerület fideszes képviselője és Tóth Lajos, Felsőzsolca előző, fideszes polgármestere nevét a leendő nyomvonal mentén. A Miskolccal határos város fejlődését szolgáló lendületből azonban ennél többre nem is futotta, a bringaút megvalósítása ma is csak a kivitelezési tender értékelésénél tart. Ha ebben a ciklusban lesz kerékpárútból valami, azt már nem Tóth Lajos, hanem az őt októberben 20 százalékos fölénnyel legyőző független Szarka Tamás, a település jelenlegi polgármestere fogja átadni.

false

A magányos emlékművet az LMP Borsod-Abaúj-Zemplén megyei szervezetének egyik tagja "fedezte fel" újra. Meg is kérdezte Csöbör Katalint, miért nem nyilvánult meg építői tettekben is a fejlesztés, ha már egyszer kitáblázták. A fideszes képviselőnő a felelősséget az előző és a jelenlegi polgármesterre hárította: azzal indokolta a tábla kihelyezését, hogy az Tóth projektindító kezdeményezése volt, Szarka Tamás felelősségét pedig abban látja, hogy megválasztását követően felülvizsgálta és átterveztette a projektet, ezzel hátráltatva annak haladását. Ezen kívül a járványhelyzetet hozta fel a csúszás okaként, de mint írta, a befejezés határidejét egyébként is kitolták 2020. szeptemberről 2021. december végére. Lapunk is kérdezte a képviselőnőt, aki nekünk küldött válaszában a projektzárás 2021-re módosított időpontját erősítette meg.

Itt tartottunk az ügy körbejárásában, amikor valaki vagy valakik az elmúlt napokban eltüntették a táblát, már csak annak néhai talapzata, a mérföldkő látható. Szarka Tamás megkeresésünkre azt mondta, a rendőrségen tesznek bejelentést az önkormányzat tulajdonát képező kőtábla ellopása miatt. Kérdésünkre nem kívánt találgatásba bocsátkozni arról, kinek állhatott érdekében az akció.

false

Csöbör Katalinnak a kivitelezés el nem kezdésére vonatkozó magyarázatát érdemes kiegészíteni azzal, hogy a kerékpárút építéséről már 2017-ben aláírták a támogatási szerződést – tudtuk meg a polgármestertől. Két év alatt azonban nem sikerült hozzákezdeni a földmunkákhoz, még a kivitelezői tendert sem írták ki, csak az előkészültekre futotta. Ezt az időszakot Csöbör azzal védte, hogy ez legalább annyira fontos szakasza a projektnek, mint az építése. "Kívülállók szempontjából valóban úgy tűnhet, a projekt nem halad, amíg a kivitelezést nem tapasztalják, ám a szakemberek tisztában vannak azzal, hogy az ezt megelőző időszak adminisztrációs feladatai legalább annyira fontosak, mint maga az építés" – igazította el az LMP-s érdeklődőt a Fidesz képviselője.

A polgármestert kérdeztük a kerékpárút áttervezéséről is, amiről megjegyezte: az nem volt jelentős változtatás, a nyomvonalat nem érintette. Annyiban módosították a terveket, hogy a bringaút azon a részein is fog új burkolatot kapni, amelyek korábban készültek, de már repedések szabdalják. Ezeken a helyeken, eltérve az eredeti tervtől, nem csak megfoltozzák, hanem új réteget terítenek rá.

Az Alsózsolca, Onga és Miskolc irányába épülő 4,5 kilométer hosszúságú kerékpárút (2 kilométer felújítás + 2,5 kilométer új szakasz) megvalósításhoz 288 millió forintos állami és európai uniós támogatást kapott a település, és ez a projekt teljes költségvetését fedezi. Felsőzsolca polgármestere abban bízik, augusztusban elkezdődhet a kivitelezés, és 2021 végére tényleg átadhatják az utat a kerékpárosoknak.

 

Figyelmébe ajánljuk

„Nem attól lesz valaki fényművész, hogy egy épületre vetít”

Kilencedik alkalommal rendezték meg Pécsett a Zsolnay Fényfesztivált július elején. A város 28 pontján hazai és külföldi alkotók mutatták be helyszínspecifikus munkáikat, amiket négy nap alatt több mint százezer ember látott. Szervezőkkel és művészekkel beszélgettünk az esemény hazai és nemzetközi jelnetőségéről, az utóbbi években egyre népszerűbbé váló fényművészetről, valamint a mesterséges intelligencia e területen történő hasznosításának lehetőségeiről.

Jancsics Dávid korrupciókutató: Az Orbán család vagy a Matolcsy-klán működése új jelenség

Jancsics Dávid a Leukémia zenekar gitárosaként a hazai underground zenetörténethez is hozzátette a magáét, majd szociológusként az Egyesült Államokba ment, azóta a San Diego-i egyetem professzora. A magyarországi korrupcióról szóló doktori disszertációját átdolgozva idén magyarul is kiadták A korrupció szociológiája címmel. Erről beszélgettünk.

Újabb mérföldkő

  • Harci Andor

Mi lett volna, ha 1969-ben, az amougies-i fesztiválon Frank Zappa épp másfelé bolyong, s nem jelentkezik be fellépőnek a színpadon tartózkodó Pink Floyd tagjai mellé?

Vándormozi

  • - turcsányi -

John Maclean nem kapkodja el, az előző filmje, a Slow West (A nyugat útján) 2015-ben jött ki.

Mi, angyalok

Egyesével bukkannak elő a lelátó hátsó részét határoló cserjésből a zenekar tagjai (Tara Khozein – ének, Bartek Zsolt klarinét, szaxofon, Darázs Ádám – gitár, Kertész Endre – cselló) és a táncos pár (Juhász Kata és Déri András).

Új válaszok

A művészet nem verseny, de mégiscsak biennálék, pályázatok, díjak és elismerések rendezik a sorokat. Minden országnak van egy-egy rangos, referenciaként szolgáló díja.