Sportfogadás: Cristiano hisztizik és elbűvöli a világot

  • SF Főosztály
  • 2016. június 30.

Kispálya

Portugália meg sem áll a döntőig, ma este annyi a polyákoknak, sajnos.

Egy komoly elemző írásban a Magyar Narancs szakírója arra jutott, hogy bárki megnyerheti a bajnokságot, csak Portugália ne. A szerkesztőség Sportfogadási Főosztálya maximálisan egyetért ezzel az állásfoglalással (amely így már a Magyar Narancs hivatalos véleményének tekinthető), mindenekelőtt azért, mert Portugália válogatottja a méltán megvetett ún. latin iskola utolsó és leghívebb megtestesítője. A latin iskola legjellemzőbb jegyei a közvélekedéssel ellentétben nem a „könnyedség”, a látványosság („látványosság”), még csak nem is a rövid passzos játék. A nyavalyát ezek. Hanem a műesések, a meccsenként átlagban 4,7-szer eljátszott „nagy halál”, a folyamatos hisztik, teátrális érzelemnyilvánítások, a túljátszott és nemegyszer az ellenfél megalázására kitalált gólörömök („gólörömök”). Utóbbi aljasságára a legjobb példa az, amikor a gólszerző demonstratíve szopni kezdi a hüvelykujját. Ezt eleinte azzal magyarázták, hogy újszülött gyermekének üzen ily módon a boldog („boldog”) futballista, de ez nyilvánvaló baromság – ha így lenne, az emberiség lélekszáma már rég meghaladná a 10 milliárdot. Mindenki pontosan érti amúgy, mi ennek a gesztusnak a jelentése – na, hát például ez a latin futballiskola egyik nagy innovációja. (A latin iskola jellegzetességei nyomokban fölfedezhető még néhány teljesen komolytalan dél-amerikai – például Argentína, Brazília – és dél-európai csapat játékában is, mint mondjuk a Barcelona, az Atletico és a Real Madridok.)

false

 

Fotó: MTI

Higgadt és objektív futballtörténeti analízisen alapuló véleményünk ellenére arra a szomorú következtetésre jutottunk, hogy Portugália ma csak akkor nem jut tovább, ha a mérkőzés előtt fél órával kollektív hasmars tör a válogatottra. És a várható portugál továbbjutással nincs is vége annak a kínszenvedésnek, amely az igaz futball híveit fogja sújtani este 9 órától! Előrejelzésünk szerint ugyanis Cristiano Ronaldo ellenállhatatlan lesz, az erejükkel totál elkészült lengyel testvéreink között gondtalanul szlalomozik, és góljai után utánozhatatlan bájjal tekinget majd a kamerába. Hát így – ahogyan a Narancs egyik nagy klasszikusa mondaná.

Tippünk a ma esti negyeddöntőre:

Lengyelország–Portugália: Cristiano Ronaldo legalább 2 gólt szerez (ahol lehet erre a lehetőségre játszani, ott a nyeremény általában a megtett tét 8-szorosa)

A magyar futballrajongók persze ma nem erre a mérkőzésre, hanem az Európa Liga első selejtező körére figyelnek: az MTK a kazah Aktobe, a Debrecen a San Marinó-i La Fiorita vendége lesz. (Utóbbi csapat tagjait a miniállam egyik tömbházának lakóiból szedték össze, de komoly problémával kell szembenézniük, mert a turistaszezon miatt az ajándékbolt este 11-ig nyitva van, és a tulaj 19 éves gyereke nem ér rá, pedig ő a jobbszélső.) A Videoton hazai pályán néz farkasszemet a moldáv kupagyőztes Zaria Baltival, amely a májusi elődöntőben a félelmetes Sheriff Tiraspolt verte ki hosszabbítás után. A futballszezon tehát új (2016/17), a kérdés viszont a régi: megérik-e az augusztus végét a magyar klubok a nemzetközi porondon? Csak hogy a valószerűtlen június után leszálljunk végre a földre.

Figyelmébe ajánljuk

Nem tud úgy tenni, mintha…

„Hányan ülnek most a szobáikban egyedül? Miért vannak ott, és mióta? Meddig lehet ezt kibírni?” – olvastuk a Katona József Színház 2022-ben bemutatott (nemrég a műsorról levett) Melancholy Rooms című, Zenés magány nyolc hangra alcímű darabjának színlapján.

Nyolcadik himnusz az elmúlásról

Egy rövid kijelentő mondattal el lehetne intézni: Willie Nelson új albuma csendes, bölcs és szerethető. Akik kedvelik a countryzene állócsillagának könnyen felismerhető hangját, szomorkás dalait, fonott hajával és fejkendőkkel keretezett lázadó imázsát, tudhatják, hogy sokkal többről van szó, mint egyszeri csodáról vagy véletlen szerencséről.

Szobáról szobára

Füstös terembe érkezünk, a DJ (Kókai Tünde) keveri az elektronikus zenét – mintha egy rave buliba csöppennénk. A placc különböző pontjain két-két stúdiós ácsorog, a párok egyikének kezében színes zászló. Hatféle színű karszalagot osztanak el a nézők között. Üt az óra, a lila csapattal elhagyjuk a stúdiót, a szín­skála többi viselője a szélrózsa más-más irányába vándorol.