A barátaim humora – vol. 1., az angolok

KOmplett

Legutóbb, a stand up estre készülvén kértem a barátaimat, hogy meséljenek vicces, szerintük színpadra való történeteket. Nos, megtették.

Az egyik angol, Nathan rögtön jelentkezett. Kijelentette, hogy neki több olyan története van, amit ha közkinccsé teszek, tutira megzabál a közönség. „Nagyon jó kis sztorik – lelkendezett –, ráadásul mindegyiknek az a vége, hogy az anyám behugyozik!” Kicsit furán nézhettem rá, nem tűnt elsőre túl erősnek, falat rengetően viccesnek a cucc, főleg így, hogy a „poént” már lelőtte. De nem lehetett őt zavarba hozni.

„Anyám a JCB Tractorsnál dolgozott – kezdett bele Nathan –, a JCB nagyon jó kis cég, erősek a juttatásokban, nem szívóznak az ebédidővel, és igen szép pénzt keres, aki hozzájuk szegődik. A JCB Tractors komoly és nagy múltú cég” – lendült volna bele Nathan a vállalati modell aprólékosabb elemzésébe, amikor közbeszúrtam: „Fontos ez?” Nathan egy pillanatra megakadt: „Az anyámnak igenis fontos, hogy hol helyezkedik el, és az életében ez az állás minőségi ugrás volt az előzőhöz képest!”

Nos, kénytelen voltam végighallgatni, mit kell tudni a JCB-ről, de a végén csak kilukadtunk a viccesnek szánt sztorihoz, ami ennyi: „És amikor egyik este anyám ment hazafelé a JCB-ből, a forgóajtó elkapta a ridiküljét. És anyám annyira röhögött, hogy behugyozott.” Innentől kíváncsian vártam a másodikat. „Egyszer anyám arra gondolt, hogy meglátogatja egyik rokonát, Jeff bácsit – mesélt tovább Nathan –, akinek nagymenő vállalkozása van Manchesterben. Ez a vállalkozás egyetlen kis lakásból indult, és azóta behálózza az egész világot… Jeff egy koszos albérletben kezdte, de már több háza van Anglia-szerte, medencével, személyzettel, amit csak akarsz. Az otthonában öt erős számítógépe van csak neki, állandóan a dolgok ütőerén tartja a kezét. Ha igazi sikersztorit akarsz hallani, Jeff bácsi életét kellene tanulmányoznod.”

Ennél a pontnál már tudtuk, hogy bizony meg kell hallgatnunk ennek a karriernek pár állomását. Mikor ez megtörtént, jött a csattanó. Ami annyi, hogy Nathan édesanyja double decker busszal ment Jeff bácsihoz. Hosszú volt az út, a vezető nem akart megállni. És akkor Nathan édesanyja behugyozott.

Itt közbevágtam, hogy nincs-e esetleg egy saját sztori, csak a változatosság kedvéért. „Hát, van egy – bizonytalankodott –, de ugye nem baj, ha kicsit gusztustalan?” Ezt egyikünk se bánta. Nos, a történet egy rögbimeccs elején kezdődött. A vidéki csapat játékosai tudták, hogy komoly a tét, ha ezt a meccset elveszítik, kiesnek a bajnokságból. Viszont senki sem volt jó formában. Nathan annyira izgult, hogy a játszma előtt bezárkózott a vécébe. És ott megvilágosodott. Bekente mindkét vállát jó vastagon ürülékkel. Állítja, hogy mint minden zseniális ötlet, ez is egyetlen szikrából született. Úgy süvített egész meccs alatt a pályán, mint a villám. Mivel ugye a rögbiben vállal kell támadni főleg, senki nem akart beszennyeződni. A csapatuk fölényes győzelmet aratott…

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.