Könyv

Arne Dahl: Misterioso

  • Pap Vera-Ágnes
  • 2013. május 18.

Könyv

"Minden krimiírónak évente újra kellene olvasnia a Macbethet" - mondja Jan Arnald svéd író és újságíró, aki Arne Dahl álnéven jegyzi világszerte ismert thrillereit. S bár a Misterioso - a tizenegy kötetes Intercrime sorozat nyitódarabja - nem szárnyal éppen shakespeare-i magasságokba, a skandináv detektívregény hagyományai szerint erős társadalomkritikát bújtat a ponyvába.

A 90-es évek közepének Svédországa nyakig áll a slamasztikában: a gazdasági recesszió, bankválság, a bevándorlók mellett az orosz maffia is megérkezik. Ráadásul az üzleti elit tagjait módszeresen mészárolja valaki. A kiemelt fontosságú üggyel egy különleges egység foglalkozik: ők az A-csoport, persze csupa problémás múltú, megszállott és szabálytalankodó rendőr. Ebbe a csapatba kerül be Paul Hjelm, a középszerű nyomozó, akinek a munkánál előbbre való volna a családja, de egy szakmai baklövés és a napilapok hőst faragnak belőle.

A szerző borúlátó megközelítésében átrendeződő világ tárul fel. A prosperáló svéd társadalomnak leáldozott, a "régi vágású piti bűnözők csak ámuldoznak" a vasfüggöny mögül importált korrupció láttán. Albán túszejtő, szomáliai takarítónő és dél-amerikai rendőr: igenis, van migrációs probléma. Az üzleti élet befolyásos szereplői egytől egyig perverz gazdasági csalók; a rendőrség a bürokrácia és túlkapás melegágya.

Dahl a szerteágazó történet szálait értő kézzel szövi össze, filmszerű snittváltásokkal fokozza a feszültséget. Néha ugyan megfeneklik a történet a sztereotípiákon, a bő lére eresztett didaktikus eszmefuttatásokon, de az ironikus hangnem és a kiváló jellemábrázolás továbblendíti a csavaros történetet. S legalább megtudtuk, hogy "a társadalmi normát" még a világ egyik legdemokratikusabb országában is a "heteroszexuális, középkorú, teljes munkaidőben dolgozó fehér bőrű férfiak képezik".

Fordította Papolczy Péter, Scolar, 2013, 429 oldal, 2950 Ft

Figyelmébe ajánljuk

Hieronymus Bosch világa

  • - turcsányi -

Michael Connelly nem egy író, inkább egy regénygyár, rosszabb esetben áruvédjegy – az efféle státus persze nem oly ritka zsiráf manapság.

„Rodrigo”

A világ legnagyobb és legrangosabb színházi fesztiválja az avignoni. Jelentős társulatok seregszemléje, illetve már maga a fesztiválmeghívás jelentőssé tesz társulatokat. Aki a hivatalos programban van, az számít valakinek.

Félúton

Egykori nagymenő, aki a csúcsról lepottyanva már csak árnyéka önmagának; féktelen csodagyerek, akinek csak kemény munkára és iránymutatásra van szüksége, hogy azzá a sztárrá váljon, akit a végzete elrendelt neki – a sportfilmek talán legnagyobb kliséi ezek, a Stick pedig épp erre a kettőre épül.

Dinók a budoárban

Ötévesen, egy tollseprűtánccal indult Karácsonyi László (1976) művészi karrierje, diplomáját 2003-ban pedig egy lovagi páncélzatban védte meg. (A páncél maga volt a diplomamunkája.)

Léda a Titanicon

  • Molnár T. Eszter

Ki ne szeretné a Balatont? Főleg, ha csak a szépre emlékszik? Arra, hogy a vonat vidáman, sőt pontosan fut be a hűs állomásra, a papucs nem töri a lábat, a naptej megvéd a leégéstől, és van hely az árnyékban a kempingszéknek és a gumimatracnak.

Angyalszárnycsikorgás

Nagy luxus olyan kis kultúrának, mint a magyar, nem megbecsülni a legjobbjait. Márpedig Halasi Zoltán a kortárs magyar költészet szűk élmezőnyébe tartozik, ám a szakma mintha nem tartaná számon érdemeinek megfelelően, a nagyközönség számára pedig minden bizonnyal ismeretlen.

Miért hallgat Erdő Péter?

2025 júliusának egyik forró szerda éjjelén Konrád-Lampedúza Bence betanított kémia­tanár hazafelé ballagott Ráczboldogkőn, a Kistücsök névre hallgató alma materéből. Nem volt ittas egy cseppet sem, de megviselte a nehéz levegő, amikor szembejött vele egy kormányzati óriásplakát. 

Kinek a bűne?

A kormánypárti média azzal igyekszik lejáratni egy Tisza párti önkéntest, hogy korábban pornófilmekben szerepelt. A kampány morális természetű, a nőt bűnösnek és erkölcstelennek állítja be, s persze ezt vetíti rá a pártra is.