Könyv

Arne Dahl: Misterioso

  • Pap Vera-Ágnes
  • 2013. május 18.

Könyv

"Minden krimiírónak évente újra kellene olvasnia a Macbethet" - mondja Jan Arnald svéd író és újságíró, aki Arne Dahl álnéven jegyzi világszerte ismert thrillereit. S bár a Misterioso - a tizenegy kötetes Intercrime sorozat nyitódarabja - nem szárnyal éppen shakespeare-i magasságokba, a skandináv detektívregény hagyományai szerint erős társadalomkritikát bújtat a ponyvába.

A 90-es évek közepének Svédországa nyakig áll a slamasztikában: a gazdasági recesszió, bankválság, a bevándorlók mellett az orosz maffia is megérkezik. Ráadásul az üzleti elit tagjait módszeresen mészárolja valaki. A kiemelt fontosságú üggyel egy különleges egység foglalkozik: ők az A-csoport, persze csupa problémás múltú, megszállott és szabálytalankodó rendőr. Ebbe a csapatba kerül be Paul Hjelm, a középszerű nyomozó, akinek a munkánál előbbre való volna a családja, de egy szakmai baklövés és a napilapok hőst faragnak belőle.

A szerző borúlátó megközelítésében átrendeződő világ tárul fel. A prosperáló svéd társadalomnak leáldozott, a "régi vágású piti bűnözők csak ámuldoznak" a vasfüggöny mögül importált korrupció láttán. Albán túszejtő, szomáliai takarítónő és dél-amerikai rendőr: igenis, van migrációs probléma. Az üzleti élet befolyásos szereplői egytől egyig perverz gazdasági csalók; a rendőrség a bürokrácia és túlkapás melegágya.

Dahl a szerteágazó történet szálait értő kézzel szövi össze, filmszerű snittváltásokkal fokozza a feszültséget. Néha ugyan megfeneklik a történet a sztereotípiákon, a bő lére eresztett didaktikus eszmefuttatásokon, de az ironikus hangnem és a kiváló jellemábrázolás továbblendíti a csavaros történetet. S legalább megtudtuk, hogy "a társadalmi normát" még a világ egyik legdemokratikusabb országában is a "heteroszexuális, középkorú, teljes munkaidőben dolgozó fehér bőrű férfiak képezik".

Fordította Papolczy Péter, Scolar, 2013, 429 oldal, 2950 Ft

Figyelmébe ajánljuk

Nem tud úgy tenni, mintha…

„Hányan ülnek most a szobáikban egyedül? Miért vannak ott, és mióta? Meddig lehet ezt kibírni?” – olvastuk a Katona József Színház 2022-ben bemutatott (nemrég a műsorról levett) Melancholy Rooms című, Zenés magány nyolc hangra alcímű darabjának színlapján.

Nyolcadik himnusz az elmúlásról

Egy rövid kijelentő mondattal el lehetne intézni: Willie Nelson új albuma csendes, bölcs és szerethető. Akik kedvelik a countryzene állócsillagának könnyen felismerhető hangját, szomorkás dalait, fonott hajával és fejkendőkkel keretezett lázadó imázsát, tudhatják, hogy sokkal többről van szó, mint egyszeri csodáról vagy véletlen szerencséről.

Szobáról szobára

Füstös terembe érkezünk, a DJ (Kókai Tünde) keveri az elektronikus zenét – mintha egy rave buliba csöppennénk. A placc különböző pontjain két-két stúdiós ácsorog, a párok egyikének kezében színes zászló. Hatféle színű karszalagot osztanak el a nézők között. Üt az óra, a lila csapattal elhagyjuk a stúdiót, a szín­skála többi viselője a szélrózsa más-más irányába vándorol.