Könyv

Arnon Grunberg: Tirza

  • Czinki Ferenc
  • 2012. július 16.

Könyv

Ez a könyv csupa jól kigondolt becsapás, ügyes trükközés, zseniális szélhámosság, kezdve azzal, hogy a címszereplő Tirzát, a tizennyolc éves holland lányt, a család napkirálynőjét annak ellenére, hogy a történet látszólag körülötte forog, a terjedelmes könyv első harmadában csak várjuk, az utolsó harmadában pedig keressük, mert afrikai utazása során eltűnik.

Mindeközben csak néhány hangsúlyos jelenet jut neki a történet jelen idejében, némi flashback a múltból, aztán nyoma vész. Ennek ellenére az első pillanattól az utolsóig úgy határoz meg és telít ki mindent a történetben, mint az elképzelt szőke lány nagyon is valós portréja a könyv borítóján. Minden eseménynek okozója, kiváltója, és amint azt látni fogjuk, elszenvedője is.

Hamar kiderül ugyanis, hogy a valódi főhős Tirza apja, Hofmeester, a bukott szerkesztő, a többször elhagyott férj, a társadalmon kívül rekedt férfi, aki egyetlen valamennyire is működő szerepét, az apáét is végletesen túljátssza. Az ő szemén, az ő gondolatain keresztül látunk mindent, leginkább persze Tirzát, a narráció is kizárólag őt szolgálja ki. Hofmeester lassan kibontakozó őrülete és a narrátor cselessége tartja fenn végig a feszültséget, és juttat el minket az utólag mindent átíró fordulathoz.

Arnon Grunberg, a sokszorosan díjazott holland szerző új szövegében kevésbé érződik A zsidó messiás nyersesége, vagy legalábbis máshogy. Ez ugyanis aprólékosan építkező, pszichologizáló szöveg egy idősödő férfi megbomlásáról, ami eleinte kevés szélsőséget mutat. De ez persze csak a pszicho-thrillerekre jellemző késleltetés, hogy aztán néhány, a szexualitás és az erőszak határán mozgó szélsőség leírásán át elérjünk a valóban mindent a feje tetejére állító zárlatig. Ez pedig több mint írói trükk, a könyv vége előtt nem sokkal ugyanis azt érezzük, hogy most azonnal el akarjuk kezdeni az egészet, elölről.

Gondolat, 2012, 432 oldal, 4200 Ft

Figyelmébe ajánljuk

„Boldog békeévek”

A több mint kétszáz műtárgyat felvonultató kiállítás fókuszában a szecessziós plakátművészet és reklámgrafika áll, a magyar művészetnek az az aranykora, amikor összhangba került a nyugati művészeti törekvésekkel, radikálisan modernizálva a kiegyezést követő évtizedek (fél)feudalista, konzervatív, a historizmus béklyóiba zárt világát.

Nem tud úgy tenni, mintha…

„Hányan ülnek most a szobáikban egyedül? Miért vannak ott, és mióta? Meddig lehet ezt kibírni?” – olvastuk a Katona József Színház 2022-ben bemutatott (nemrég a műsorról levett) Melancholy Rooms című, Zenés magány nyolc hangra alcímű darabjának színlapján.

Nyolcadik himnusz az elmúlásról

Egy rövid kijelentő mondattal el lehetne intézni: Willie Nelson új albuma csendes, bölcs és szerethető. Akik kedvelik a countryzene állócsillagának könnyen felismerhető hangját, szomorkás dalait, fonott hajával és fejkendőkkel keretezett lázadó imázsát, tudhatják, hogy sokkal többről van szó, mint egyszeri csodáról vagy véletlen szerencséről.

Szobáról szobára

Füstös terembe érkezünk, a DJ (Kókai Tünde) keveri az elektronikus zenét – mintha egy rave buliba csöppennénk. A placc különböző pontjain két-két stúdiós ácsorog, a párok egyikének kezében színes zászló. Hatféle színű karszalagot osztanak el a nézők között. Üt az óra, a lila csapattal elhagyjuk a stúdiót, a szín­skála többi viselője a szélrózsa más-más irányába vándorol.

Séta a Holdon

A miniszterelnök május 9-i tihanyi beszédével akkora lehetőséget kínált fel Magyar Péternek a látványos politikai reagálásra, hogy az még a Holdról is látszott.

Elengedték őket

Ukrajna belső, háború sújtotta vagy veszélyeztette területeiről rengetegen menekültek Kárpátaljára, főleg a városokba, az ottani magyar közösség emiatt szinte láthatatlanná vált sok helyen. A napi gondok mellett a magyar kormány hülyeségeire senkinek nincs ideje figyelni.

Egyszerű világpolgár, hídépítő

  • Mártonffy Marcell

Észak-amerikai pápára senki sem számított. Íratlan szabály volt – állítják bennfentesek –, hogy jezsuita és amerikai szóba sem jöhet. A szilárd alapelv egyik fele 2013-ban, másik fele 2025. május 8-án dőlt meg. A Chicago környékéről származó Robert Francis Prevost bíboros a megbízható szakértők listáján sem szerepelt a legesélyesebbek között. A fehér füst azonban meglepően hamar előgomolygott a Sixtus-kápolna ideiglenes kéményéből.