Könyv

Borbély T. András: Mert mi nem tudunk írni és olvasni

  • Götz Eszter
  • 2018. október 27.

Könyv

Egy fiatal színész-riporter-szerkesztő otthagyja budapesti életét, és egy évre elvonul önkéntes munkát végezni egy eldugott németországi falu határába, egy értelmi sérült fiataloknak létesített farmra. Nem készül különösebben a feladatra, hiszen nem is lehet – vajon ki tudná előre megmondani, mi várja ott, és ahhoz hogyan fog viszonyulni? Borbély T. András az egy év alatt, lévén vérbeli rádiós, hangnaplóban rögzítette élményeit, és azt heti rendszerességgel megosztotta a saját honlapján. Most ezeket a felvételeket könyv formájában szerkesztette egybe, megtoldva egy utolsó fejezettel, amelyben a kintléte alatt otthonról kapott kérdéseket válaszolja meg. Különös módon a könyvnek ez a néhány utolsó oldalnyi része a legizgalmasabb, legkoncentráltabb, ráadásul ez avat be a legmélyebben abba a nem mindennapi tapasztalatba, amit a farmon átélt. Az előző naplófejezetek élményszerűsége átütő, ugyanakkor az írott szöveg – mint arról maga a szerző is hosszasan elmélkedik – másféle stílust kíván, mint a hangzó. Sajnos, annak ellenére, hogy Borbély tudatosan fölveti a témát, a megoldást gyakran nem találja meg. Ennek ellenére a könyv fontos, sőt néhány fejezetében lebilincselő olvasmány, éppen amiatt, ahogyan egy kívülálló – értsd: értelmi sérültekkel nem hivatásszerűen foglalkozó –, ráadásul fiatal, nyitott, elfogadó, előítéletektől mentes, konfliktushelyzetekre derűvel reagáló ember beilleszkedik a fogyatékkal élők ökotudatos, önellátó termelést végző, színes életébe. Nem kétséges, hogy egy ott töltött hosszabb időszaknak embert formáló ereje van.

Gondolat Kiadó, 2018, 312 oldal, 2800 Ft

Figyelmébe ajánljuk

Váratlanul

Az ír szerző negyedik, sakkal erősen átitatott regényének szervező motívumai a szereplők éle­tébe érkező nem várt elemek.

A távolság

Az író-rendező-vágó nem lacafacázik: már az első jelenetben ott vonaglik egy tucat eszkortlány a sztriptízbár kanosabb (és pénzesebb) vendégeinek ölében, üvölt a zene, pukkan a pezsgő.

Hagytuk, hogy így legyen

  • - turcsányi -

Nagyon közel megyünk. Talán túl közel is. A komfortérzetünk szempontjából biztosan túl közel, bár a dokumentumfilm műfaja nem a komfortérzetünk karbantartására lett kitalálva, hanem azért, hogy felrázzon. Ez játékszabály, ám mégis kérdéses, hogy mennyiben kárhoztatható bárki is, aki nem rendel felrázást.

Egymás közt

Első ízben rendez olyan tárlatot a Ludwig Múzeum, amelyen kizárólag női alkotóknak a nőiség témáját feldolgozó munkái szerepelnek. A válogatás ezen első része a női szerepek és a nők megjelenítése körüli anomáliákra fókuszál a múzeum gyűjteményében őrzött műveken keresztül.

Semmi se drága

„Itt fekszünk, Vándor, vidd hírül a spártaiaknak: / Megcselekedtük, amit megkövetelt a haza” – üzeni háromszáz idióta a lidérces múltból, csókol anyád, Szimónidész aláírással. Oh, persze, ezek csak a hülye görögök voltak, könnyű volt nekik hülyének lenni. Mi magyarok, már okultunk 1956 tapasztalatából, s sosem követnénk el efféle balgaságot.

Úgy lezáródott

Napok óta tartja izgalomban a magyar hazát az a kérdés, hogy október 9-én ki záratta le azt a kiskőrösi vasúti átkelőt, amelynél Szijjártó Péter külügyminiszter és Mészáros Lőrinc nagyberuházó & nagyvállalkozó & a szeretett vezető körüli mindenes megtekinthette a Budapest–Belgrád vasútvonal adott szakaszát és felavathatta az utolsó sínszál lerakását és összecsavarozását, vagy mit.

Sokan, mint az oroszok

Oroszország a hatalmas veszteségek dacára sem szenved emberhiányban az ukrán frontokon. Putyinék mostanra megtanulták, hogyan vegyék meg állampolgáraikat a családjuktól. A politikailag kockázatos mozgósítás elrendelésére semmi szükség – az üzlet működik. De hogyan?

Ellenzékellenzés

  • Ripp Zoltán

A Magyar Péter-jelenség a magyar társa­dalom betegségének tünete. Ugyanannak az immunhiányos állapotnak, amely a liberális demokrata jogállam bukását és Orbán hatalomban tartását előidézte. Ez az állítás persze magyarázatra szorul.

Messze még az alja?

Messze nem a kormány által vártaknak megfelelően alakult a GDP a harmadik negyedévben, de Orbánéknak „szerencsére” ismét van egy gazdaságpolitikai akciótervük. Könnyű megtippelni, milyen hatásuk lesz az intézkedéseknek, ha a cél az export felpörgetése, nem pedig a bizalom helyreállítása.