A napóleoni kor csatáinak véres zűrzavarát több jeles író is megidézte már, gondoljunk csak a Háború és békére vagy a waterlooi csatatéren tébláboló Fabrizio del Dongóra. Így tett 1983-as, világsikerű regényében a német Sten Nadolny is, ám ő a tengeri hadszínterekre, közelebbről a Koppenhága melletti meg a trafalgari ütközetbe viszi el hősét, hiszen a tengerész és fölfedező, John Franklin valóban megfordult e hullámzó mészárszékeken. Ahol is a gyors felfogás adottságával nem rendelkező fiatalember két jelentőségteljes felismerést tesz: a háború értelmetlen és rossz dolog, illetve a gyorsaság nem minden, amennyiben az emberfia képes „felülemelkedni az időn”. Minek is tagadnánk, éppenséggel egyik meglátás sem forradalmi újdonság, még a 19. századba visszadatálva sem, azonban Nadolny szerencsénkre erős tehetségű és elfogulatlan elbeszélőnek bizonyul, miközben elkalauzolja (vagyis inkább révkalauzolja) az olvasót Franklin „élet- és hajóvezetési rendszerében”. A regény főalakja lassúdad visszafogottságában is érdekes figura, akit könnyű megkedvelni, aminthogy a történeti John Franklin is köztiszteletben álló világutazó volt a maga korában: a Royal Navy posztumusz ellentengernagya 1847-ben az északnyugati átjáró keresése közben halt meg, a teljes expedíciós legénységével egyetemben. A szimpátiánkból mindazonáltal a szerzőnek is bátran juttathatunk, mivel ő munkájával szépen illusztrálja, hogy egy történeti regény igényes megalkotása jószerint enciklopédikus jellegű kor- és tárgyismeretet követel az írótól. A fordító Lengyel Gábor derekasan állja a versenyt, és ugyancsak lelkiismeretesen megdolgozik azért, hogy a tengerészet terén amúgy teljességgel avatatlan olvasó olyan alapvető és mégis egzotikus kifejezéseket sajátítson el a regény lapjait forgatván, mint amilyen a szapuly, az előtereb vagy a bócman.
Figyelmébe ajánljuk
Magyar Péter: Tizenegy hónap nem nagy idő
Felfokozott légkörben és ellenséges hangulatban várja az időközi választást Nyírcsászári
Angyalföldön épp mindent megtesznek azért, hogy távol tartsák a nézőket a hétvégi focimeccstől
Kis magyar meglepetés: a Vasas jegyirodájában aggódva látták, hogy kivételesen jegyet vásárolnak hozzájuk, úgyhogy leállították az online értékesítést.
Putyinnak évek óta üzemel a saját digitális hadserege, amilyenről Orbán csak álmodik
A magyar kormány az ukrán dezinformációval harcol épp, miközben még attól is elzárkózik, hogy az orosz propagandáról közös állásfoglalást adhasson ki az Európai Parlament. Pedig lenne miről beszélni.
Nyerjen jegyet a Köln 75 vetítésére!
- narancs.hu
Jöjjön moziba a Magyar Naranccsal, és nézze meg velünk a Köln 75 című új német filmet!
Vidéki városokban szervez megmozdulásokat az aHang az ellehetetlenítési törvény ellen
A független sajtót és a civil szervezeteket ellehetetleníteni kívánó jogszabálytervezet ellen meghirdetett tüntetéssorozatról Szalóki Viktort, az aHang politikai igazgatóját kérdeztük.
Ezért nem költenek tömegek kultúrára
Pamela Anderson nagy visszatérésében összemosódik a szerep és a színész
Az utolsó táncosnőben Pamela Anderson saját maga egyfajta alteregóját játssza, alakítása pedig közel járt ahhoz, hogy Oscar-jelölést kapjon. Ám Gia Coppola filmje túlzottan ragaszkodik a főszereplője és főhőse közötti párhuzamokhoz.
Garantált a merülőrajt – a beruházási adatok alapján már az is kérdés, lesz-e növekedés az idén
Brutálisat zuhant a beruházások volumene a hazai gazdaságban, de a trend 2022 vége óta immáron tíz negyedéve tart. Nem nagy kockázat kijelenteni, hogy a szakadatlanul visszaeső invesztíció kizárja, hogy a közeljövőben tényleges növekedés legyen az országban.
Saját mássága jelentette a kiutat abból a közegből, amely az egész életét meghatározta volna
A többség szerint Orbán Viktor kormányzása hátráltatta az ország fejlődését
A Policy Solutions friss kutatása az Orbán-kormányok elmúlt tizenöt évben nyújtott teljesítményének megítélését vizsgálta, eszerint bár a kormányzati kommunikáció leegyszerűsítő paneljei megtették hatásukat, amikor közvetlen környezetükről van szó, a Fidesz szavazói is érzik, hogy egyre rosszabbul élnek.