A napóleoni kor csatáinak véres zűrzavarát több jeles író is megidézte már, gondoljunk csak a Háború és békére vagy a waterlooi csatatéren tébláboló Fabrizio del Dongóra. Így tett 1983-as, világsikerű regényében a német Sten Nadolny is, ám ő a tengeri hadszínterekre, közelebbről a Koppenhága melletti meg a trafalgari ütközetbe viszi el hősét, hiszen a tengerész és fölfedező, John Franklin valóban megfordult e hullámzó mészárszékeken. Ahol is a gyors felfogás adottságával nem rendelkező fiatalember két jelentőségteljes felismerést tesz: a háború értelmetlen és rossz dolog, illetve a gyorsaság nem minden, amennyiben az emberfia képes „felülemelkedni az időn”. Minek is tagadnánk, éppenséggel egyik meglátás sem forradalmi újdonság, még a 19. századba visszadatálva sem, azonban Nadolny szerencsénkre erős tehetségű és elfogulatlan elbeszélőnek bizonyul, miközben elkalauzolja (vagyis inkább révkalauzolja) az olvasót Franklin „élet- és hajóvezetési rendszerében”. A regény főalakja lassúdad visszafogottságában is érdekes figura, akit könnyű megkedvelni, aminthogy a történeti John Franklin is köztiszteletben álló világutazó volt a maga korában: a Royal Navy posztumusz ellentengernagya 1847-ben az északnyugati átjáró keresése közben halt meg, a teljes expedíciós legénységével egyetemben. A szimpátiánkból mindazonáltal a szerzőnek is bátran juttathatunk, mivel ő munkájával szépen illusztrálja, hogy egy történeti regény igényes megalkotása jószerint enciklopédikus jellegű kor- és tárgyismeretet követel az írótól. A fordító Lengyel Gábor derekasan állja a versenyt, és ugyancsak lelkiismeretesen megdolgozik azért, hogy a tengerészet terén amúgy teljességgel avatatlan olvasó olyan alapvető és mégis egzotikus kifejezéseket sajátítson el a regény lapjait forgatván, mint amilyen a szapuly, az előtereb vagy a bócman.
Figyelmébe ajánljuk
Elrontották Ifj. Lomnici örömét a kiskőrösi fórumon
- narancs.hu
A nemzeti konzultációt népszerűsítette és a Tisza Pártot ekézte. Akadt, aki az euróárfolyamról, más Orbán orosz kapcsolatáról faggatta volna.
Ilyen, amikor Martin Scorsese leteremti az embert
- narancs.hu
Ráadásul stúdiófőnökként! Legalábbis az Apple új sorozatában ez történik.
Kiutasítottak egy itt tanító amerikai pedagógust
- narancs.hu
Elszúrtak valamit a tartózkodási engedély megújításakor, most helyettesíteni kell legalább két hónapig.
Elfogatóparancsot adtak ki Netanjahu, egykori minisztere és a Hamasz vezére ellen
- narancs.hu
Amerikai remake készülhet az Élősködőkből
- narancs.hu
Sőt, a Warner Bros. és a koreai film mögött álló Studio CJ megegyezett, hogy kölcsönösen újraforgatják egymás filmjeit.
Eljött a bíróság fekete napja
- narancs.hu
Rerformok és egyéb intézkedések megszavazásához kötné a kormány a bírák béremelésést, az OBT szerint meg ez rendben van.
Emelkedik a végrehajtás alól mentesített összeg
- narancs.hu
Eddig 60 ezer forint volt, ezentúl 106 ezer lesz.
Beismerte bűnösségét a pénzügyminisztériumi osztályvezető
- narancs.hu
Három, kifejezetten magyarokat érintő ügy, ami nem érte el Szijjártó Péter ingerküszöbét
A magyar külügy nagy semlegességében mintha kettős mércét alkalmazna: Orbán Viktor elvtársainak országai akár bombázhatják is a magyarlakta településeket, de Svédországtól egy kritikus nyilatkozat is elég a rapporthoz.
"K...va nagy következményei lesznek"
- narancs.hu
Tizenegy embert tartóztattak le az újvidéki tragédia ügyében
- narancs.hu
A főügyészség szerint akár 12 évet is kaphatnak a felelősök.
Kiállunk a független újságírásért
- narancs.hu
A Szuverenitásvédelmi Hivatal az Átlátszóra, és általában a médiára vonatkozó kijelentései a demokratikus nyilvánosság alapértékeit utasítják el.