Könyv

David Benioff: Tolvajok tele

  • - sepi -
  • 2014. július 27.

Könyv

Egy nagydumás kozák és az élet dolgaiban nála jóval tapasztalatlanabb elbeszélő katonai parancsra egy tucat tojást keresnek a nácik által ostromlott Leningrádban - a másik lehetőségük egy vakrandi a kivégzőosztaggal. A Trónok harca forgatókönyvírójának második regénye az európai groteszk és a lekerekített hollywoodi mesemondás határsávjába illesztett háborús felnövéstörténet (legközelebbi rokona talán az Éjfélre kitisztul Whartontól). Az a típusú sztori, aminek filmverziója később jó esélyekkel indul az Oscar-díjért.

A többszörösen keretezett elbeszélés - a Maus mintájára a háborút megélt nagyapa mesél unokájának, aki lejegyzi a történetet - reflektálttá teszi a regény olykor horrorba (orosz kannibálok és szadista nácik), máskor romantikus kalandfilmbe illő túlzásait: Benioff álmemoárja valójában a populáris kultúrában az orosz fronthoz kapcsolódó toposzokból szerkeszt masszív tablót. Ebből fakadóan a kötetet - főképp az első felét - laza, de változatos epizódfüzér uralja, amit az erőteljes, a kamaszos szentimentalizmust kesernyésen szatirikus szókimondással vegyítő írói nyelv tart egyben. A szex, a költészet és a székrekedés szépségeit taglaló dialógusok következetes békaperspektívája és a heroikus fellángolásokat minduntalan kioltó banalitások megakadályozzák, hogy a történet spielbergiánus giccsbe torkolljék: mintha egy költői vénával megáldott, hormontúltengéses siheder szakértené a háborút, így épp a téma és fogalmazásmód belső feszültségétől válik a Tolvajok tele a közhelyeket meghaladó, autentikus szöveggé.

Fordította: Gy. Horváth László. Fumax, 2014, 280 oldal, 3095 Ft

Figyelmébe ajánljuk

Hieronymus Bosch világa

  • - turcsányi -

Michael Connelly nem egy író, inkább egy regénygyár, rosszabb esetben áruvédjegy – az efféle státus persze nem oly ritka zsiráf manapság.

„Rodrigo”

A világ legnagyobb és legrangosabb színházi fesztiválja az avignoni. Jelentős társulatok seregszemléje, illetve már maga a fesztiválmeghívás jelentőssé tesz társulatokat. Aki a hivatalos programban van, az számít valakinek.

Félúton

Egykori nagymenő, aki a csúcsról lepottyanva már csak árnyéka önmagának; féktelen csodagyerek, akinek csak kemény munkára és iránymutatásra van szüksége, hogy azzá a sztárrá váljon, akit a végzete elrendelt neki – a sportfilmek talán legnagyobb kliséi ezek, a Stick pedig épp erre a kettőre épül.

Dinók a budoárban

Ötévesen, egy tollseprűtánccal indult Karácsonyi László (1976) művészi karrierje, diplomáját 2003-ban pedig egy lovagi páncélzatban védte meg. (A páncél maga volt a diplomamunkája.)

Léda a Titanicon

  • Molnár T. Eszter

Ki ne szeretné a Balatont? Főleg, ha csak a szépre emlékszik? Arra, hogy a vonat vidáman, sőt pontosan fut be a hűs állomásra, a papucs nem töri a lábat, a naptej megvéd a leégéstől, és van hely az árnyékban a kempingszéknek és a gumimatracnak.

Angyalszárnycsikorgás

Nagy luxus olyan kis kultúrának, mint a magyar, nem megbecsülni a legjobbjait. Márpedig Halasi Zoltán a kortárs magyar költészet szűk élmezőnyébe tartozik, ám a szakma mintha nem tartaná számon érdemeinek megfelelően, a nagyközönség számára pedig minden bizonnyal ismeretlen.

Miért hallgat Erdő Péter?

2025 júliusának egyik forró szerda éjjelén Konrád-Lampedúza Bence betanított kémia­tanár hazafelé ballagott Ráczboldogkőn, a Kistücsök névre hallgató alma materéből. Nem volt ittas egy cseppet sem, de megviselte a nehéz levegő, amikor szembejött vele egy kormányzati óriásplakát. 

Kinek a bűne?

A kormánypárti média azzal igyekszik lejáratni egy Tisza párti önkéntest, hogy korábban pornófilmekben szerepelt. A kampány morális természetű, a nőt bűnösnek és erkölcstelennek állítja be, s persze ezt vetíti rá a pártra is.

„Lövésük sincs róla”

Magyarországon nem az illegális kábítószerek okozzák a legnagyobb problémát a fiatalok körében. A hazai 16 évesek élen járnak az alkohol, a cigaretta és e-cigaretta kipróbálásában, és kilátástalannak érzett helyzetük miatt sokan a serkentők felé fordulnak.