Könyv

David Benioff: Tolvajok tele

  • - sepi -
  • 2014. július 27.

Könyv

Egy nagydumás kozák és az élet dolgaiban nála jóval tapasztalatlanabb elbeszélő katonai parancsra egy tucat tojást keresnek a nácik által ostromlott Leningrádban - a másik lehetőségük egy vakrandi a kivégzőosztaggal. A Trónok harca forgatókönyvírójának második regénye az európai groteszk és a lekerekített hollywoodi mesemondás határsávjába illesztett háborús felnövéstörténet (legközelebbi rokona talán az Éjfélre kitisztul Whartontól). Az a típusú sztori, aminek filmverziója később jó esélyekkel indul az Oscar-díjért.

A többszörösen keretezett elbeszélés - a Maus mintájára a háborút megélt nagyapa mesél unokájának, aki lejegyzi a történetet - reflektálttá teszi a regény olykor horrorba (orosz kannibálok és szadista nácik), máskor romantikus kalandfilmbe illő túlzásait: Benioff álmemoárja valójában a populáris kultúrában az orosz fronthoz kapcsolódó toposzokból szerkeszt masszív tablót. Ebből fakadóan a kötetet - főképp az első felét - laza, de változatos epizódfüzér uralja, amit az erőteljes, a kamaszos szentimentalizmust kesernyésen szatirikus szókimondással vegyítő írói nyelv tart egyben. A szex, a költészet és a székrekedés szépségeit taglaló dialógusok következetes békaperspektívája és a heroikus fellángolásokat minduntalan kioltó banalitások megakadályozzák, hogy a történet spielbergiánus giccsbe torkolljék: mintha egy költői vénával megáldott, hormontúltengéses siheder szakértené a háborút, így épp a téma és fogalmazásmód belső feszültségétől válik a Tolvajok tele a közhelyeket meghaladó, autentikus szöveggé.

Fordította: Gy. Horváth László. Fumax, 2014, 280 oldal, 3095 Ft

Figyelmébe ajánljuk

Két óra X

Ayn Rand műveiből már több adaptáció is született, de egyik sem mutatta be olyan szemléletesen az oroszországi zsidó származású, ám Amerikában alkotó író-filozófus gondolatait, mint a tőle teljesen független Mountainhead.

Megtörtént események

  • - turcsányi -

A film elején megkapjuk az adekvát tájékoztatást: a mű megtörtént események alapján készült. Első látásra e megtörtént események a 20. század második felének délelőttjén, az ötvenes–hatvanas évek egymásba érő szakaszán játszódnak, a zömmel New York-i illetékességű italoamerikai gengsztervilág nagyra becsült köreiben.

Élet-halál pálinkaágyon

Óvodás korunktól ismerjük a „Hej, Dunáról fúj a szél…” kezdetű népdalt. Az első versszakban mintha a népi meteorológia a nehéz paraszti sors feletti búsongással forrna össze, a második strófája pedig egyfajta könnyed csúfolódásnak tűnik, mintha csak a pajkos leánykák cukkolnák a nyeszlett fiúcskákat.

Egy fölényeskedő miniszter játékszere lett a MÁV

A tavalyi és a tavalyelőtti nyári rajtokhoz hasonlóan a vasúttársaság most sem tudott mit kezdeni a kánikula, a kereslet és a körülmények kibékíthetetlen ellentétével, s a mostani hosszú hétvégén ismét katasztrofális állapotok közt találhatták magukat az utasok.