Dolgozni csak - Anthony Bourdain: A konyhafőnök vallomásai (könyv)

Könyv

A plebejus érzelmű, hurkán, rántottán meg sajtos makarónin felcseperedett, s a hanyatló szocializmus vendéglőiben fáradtolaj-ízű bécsi szeletekkel traktált olvasó eleve némi indulattal fog neki Anthony Bourdain könyvének.

A plebejus érzelmű, hurkán, rántottán meg sajtos makarónin felcseperedett, s a hanyatló szocializmus vendéglőiben fáradtolaj-ízű bécsi szeletekkel traktált olvasó eleve némi indulattal fog neki Anthony Bourdain könyvének. Egy amerikai sztárséf emlékiratai nyilvánvalóan provokációszámba mennek ebben az országban: az ünnepelt, kőgazdag tapló leosztja az okosságot arról, hogyan kell élvezni az életet, kifinomult ételeket készíteni rafinált recept alapján egzotikus alapanyagokból: pont itt, ahol soha nem tudhatod, hogy a vendéglőben, ahová besodor a véletlen, nem egy pályaelhagyó kazánkovács szolgálja-e fel azt a brassóit, amit a múlt héten még kórboncnok szakács dobott össze (és jó, ha az alapanyagot nem az előző munkahelyéről szerezte, jutányosan). És ahol az életet élvezni - ha netán pénze lenne is rá valakinek - leginkább az akkor jó, ha szar, és akkor a legjobb, ha nagyon szar filozófia szerint ildomos.

Nem kis, ám annál kellemesebb meglepetésünkre a mű nem aláz meg, vagy legalábbis csak annyira, amennyire megérdemeljük. Legfőbb, csak látszólag nem a tárgyhoz tartozó tanulságaként pedig levonhatjuk, hogy az Egyesült Államok bizony nem véletlenül vezet ilyen meggyőző fölénnyel Európa előtt a világméretű versenyben. A könyv ugyanis a munkáról szól. Arról, hogyan kell dolgozni: hogy a munkában hogyan találjuk meg a személyiségünket, és hogy a tetejében még hogyan élvezzük is a dolgot. Az életet.

Dolgozni legelőször is

sokat

érdemes. A könyv legmegrázóbb fejezete e tárgyban az Egy nap az életemből címet viseli. Bourdain, aki ekkor már a Les Halles nevű New York-i francia étterem konyhafőnöke, röviddel hat előtt ébred, s félálomban a hétvégi időjárás-előrejelzésből már a várható forgalmat ókumulálja. A taxiban kitalálja a napi ajánlatot (grillezett tonhal livornói módra, sült krumplival és grillezett spárgával, valamint fácánsült portói szósszal és párolt vöröskáposztával). ' ér be elsőnek a munkahelyére. Az előző nap eseményeinek kiértékelése, valamint az aznapi alapanyag-rendelések ellenőrzése után felkészíti csapatát - szakácsokat, cukrászokat, pincéreket, leszedőket, illetve mindezek alfajait: az ember nem is gondolná, hogy egy nagyobbacska étteremben hány külön foglalkozású ember dolgozik - az aznapi teendőkre, majd saját állásában maga is munkához lát: alaplét csinál, szószt kever, pucol, filéz, üt, vág, az ebédidő beköszöntével pedig szédítő tempóban készíti el az ételeket. Délután a másnapi alapanyag-rendeléseket találja ki és precizírozza, küzd a beszállítókkal, gusztálja árujukat, számlákat vizsgál. Miközben végigharcolja az esti műszakot, s a vacsoraidő káoszában elkormányozza étterme hajóját, arra is kell időt találnia, hogy beosztottjainak tipikus, ún. munkahelyi konfliktusaira megoldást találjon. A helyiséget éjfélkor hagyja el, előtte még hevenyészett kasszát csinál. Utána csak az éjszakai takarítók maradnak.

Dolgozni azután

szenvedéllyel és nagy ambícióktól hajtva

érdemes. Bourdain pályáját alkalmi mosogatófiúként kezdte egy Provincetown (Massachusetts) nevű üdülőhelyen, s az egyik híres szakácsiskola elvégzése után járta végig, ahogy mondani szokás, a szamárlétra minden grádicsát (a könyv afféle nevelődésregény is). Szakmai-művészi ébredése a hallucinogén anyagok meg az alkohol felhőjében eltelt utókamaszkorra esik: néhány hasonlóan elborult barátjával régi gasztronómiai enciklopédiák ábráit valósítják meg, ételeket találnak ki és készítenek el, s arról ábrándoznak, hogy mekkora nagy séfek lesznek, ha nagyok lesznek. E már-már misztikus szenvedély, mely a főzést az emberi kreativitás legfelsőbb megnyilvánulásai közé emeli, későbbi pályáján is megmarad, sőt a helyes irányba fordítva, megtisztítva a magamutogatástól és a hivalkodó extravaganciától, annak vezérmotívuma lesz. A siker és az osztályonfelüliség záloga - ami azonban mit sem ér a megfeszített, robotszerű, mechanikus napi gályázás nélkül. "A legtöbb ember nem is érti, hogy a profi konyhaművészet nem csupán a receptekről szól, nem az étel újszerű feltálalásáról, és nem is az alkotóelemek, az ízek és textúrák lehető legkreatívabb összehangolásárólÉ A szakácsművészet az ételek elkészítését jelenti, és sokkal inkább az állandóságról szól, az azonos mozdulatok agyatlan ismétléséről, a feladatok nap mint nap azonos módon történő elvégzéséről" - írja egy ponton Bourdain.

S végül, ahogy a költő is megmondta, dolgozni csak

pontosan

érdemes. Az amerikai vendéglátóipar Bourdain könyvéből kibontakozó képe mint cseppben a tenger, a kapitalizmus - azaz a szabad munkán és szabad emberek szabad szerződéskötésén alapuló rend - legszebb orcáját mutatja. Szinte listaszerűen, anekdotákkal bőségesen illusztrálva sorakoznak fel mindazok az értékek, amelyek a rendszert oly vonzóvá és igazságossá teszik: a hatékonyságra való törekvés, a felelősség (az alkalmazottakért, a tulajdonos pénzéért, a vendégekért, az adott szóért, a szakmáért), az okosság, az öntudat (kedvenc részeim egyike az, ahogyan Bourdain trehány beszállítóit csuklóztatja) és a szerénység, a világban elfoglalt helyünk pontos, öncsalástól mentes ismerete. Miközben Bourdain maga soha nem volt tulajdonos, hanem alkalmazott: olyan felső vezető, aki más vállalkozásában a legnagyobb terheket cipeli. S tényleg, a fene se gondolta volna, hogy e nagyszerű könyvben - minden szellemessége, s a szakma napfényes és árnyékos oldalainak szórakoztató, aprólékos ismertetése mellett - épp a Max Weber-i ethosz nyer plasztikus alátámasztást. Az pedig külön öröm, hogy a magyar kiadás méltó lett az eredeti szöveghez: a két fordító, Csillag János (lapunk egykori osztályvezetője) és Gimes Katalin nemcsak az iparág zsargonjában igazodik el kitűnően, de annak is megtalálták a módját, hogy túlzások nélkül, viccesen és gördülékenyen adják vissza Bourdain szlengből építkező irodalmi nyelvét.

Tericum 2005, 376 oldal, 2570 Ft

Figyelmébe ajánljuk

Tendencia

Minden tanítások legveszélyesebbike az, hogy nekünk van igazunk és senki másnak. A második legveszélyesebb tanítás az, hogy minden tanítás egyenértékű, ezért el kell tűrni azok jelenlétét.

Bekerített testek

A nyolcvanas éveiben járó, olasz származású, New Yorkban élő feminista aktivista és társadalomtudós műveiből eddig csak néhány részlet jelent meg magyarul, azok is csupán internetes felületeken. Most azonban hét fejezetben, könnyebben befogadható, ismeretterjesztő formában végre megismerhetjük 2004-es fő műve, a Caliban and the Witch legfontosabb felvetéseit.

„Nem volt semmi másuk”

Temették már el élve, töltött napokat egy jégtömbbe zárva, és megdöntötte például a lélegzet-visszatartás világrekordját is. Az extrém illuzionista-túlélési-állóképességi mutatványairól ismert amerikai David Blaine legújabb műsorában körbejárja a világot, hogy felfedezze a különböző kultúrákban rejlő varázslatokat, és a valódi mesterektől tanulja el a trükköket. 

Játék és muzsika

Ugyanaz a nóta. A Budapesti Fesztiválzenekarnak telefonon üzenték meg, hogy 700 millió forinttal kevesebb állami támogatást kapnak az együttes által megigényelt összegnél.

A klónok háborúja

Március 24-én startolt a Tisza Párt Nemzet Hangja elnevezésű alternatív népszavazása, és azóta egyetlen nap sem telt el úgy, hogy ne érte volna atrocitás az aktivistákat.

Hatás és ellenhatás

  • Krekó Péter
  • Hunyadi Bulcsú

Az európai szélsőjobb úgy vágyott Donald Trumpra, mint a megváltóra. Megérkezik, majd együtt elintézik „Brüsszelt” meg minden liberális devianciát! Ám az új elnök egyes intézkedései, például az Európával szemben tervezett védővámok, éppen az ő szavazó­táborukat sújtanák. Egyáltalán: bízhat-e egy igazi európai a szuverenista Amerikában?

„Egy normális országban”

Borús, esős időben több száz fő, neonácik és civilek állnak a Somogy megyei Fonó község központjában. Nemzeti és Mi Hazánk-os zászlók lobognak a szélben. Tyirityán Zsolt, a Betyársereg vezetője és Toroczkai László, a szélsőjobboldali párt elnöke is beszédet mond. A résztvevők a lehangoló idő ellenére azért gyűltek össze szombat délután, mert pár hete szörnyű esemény történt a faluban. Március 14-én egy 31 éves ámokfutó fahusánggal rontott rá helyi lakosokra: egy középkorú és egy idős nő belehalt a támadásba, egy idős férfi súlyos sérüléseket szenvedett.